shipit.ubuntu .com soru

Başlatan Ryuuku, 02 Ağustos 2008 - 14:53:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ryuuku

arkadaşlar, bu başlıktaki sitedenbedava ubuntu cd si isteyebileceğimi görmüştüm, izmir de cd leri çarşı da dağıtmak için 100 adet cd istemeyi düşünüyoruz, daha önce de 8 adet istemiştik. 8 adet olan yollandı, daha elimizde değil ama geliyor. neyse sorum şu, cdler bize ulaştığında kargo ücreti ödememiz gerekecek mi? kargo ücreti olmadığını düşünerek istedik ama sonra problem olmasın

munirekinci

100 tane istersen gümrükte takılır, hani bunun faturası derler, alamazsın. Kargo ücreti yok.
Ama bence 100 tane isteyip sokaktan geçen bilgisayardan alâkasız insanlara dağıtmak yerine önce o insanları bir şekilde bilinçlendirmek gerekir. İnternet, Televizyon ve radyo gibi medya araçları ile halkı bu konuda bilgilendirmedikten sonra Ubuntu CD'si dağıtmak bence hiç faydalı olmaz.

izzetguntalaz

İnsanlara, "Al bu Ubuntu kur kullan." şeklinde bir dayatmanın işe yarıyacağını sanmam.

Tepeden indirme olarak kullanıcı kazanamaz ubuntu.

Ayrıca ben herkezin Ubuntu kullanamsını da istemeyenlerdenim.

Bırakın anlayan, araştıran ve meraklı insanların sistemi olsun ubuntu.

özgürlüğeyeryok

ben lkd için izmirdeki bir fuara katılmıştım ordaki her ziyaretçiye ubuntu cdlerini belli bir para karşılığında verdiğimizi söylüyorduk ve gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra hala almaya kararlılarsa cd'yi bedava veriyorduk yoksa o cdler çocukların elinde oyuncak olmaktan başka bir işe yaramaz :)

xxx3

evet öyle boşa cd vermek bir işe yaramıyor öncelikle ubuntuyu hatta linux'ü anlatmak lazım insanlara. Ben bazen ilgilenen insanlara anlatıyorum ama iş çığırından çıkıyor. O yüzden izzet arkadaşıma katılıyorum linux'ü bence araştıran merak eden insalar kullanmalı.

erginemr

Ben de şirket içi e-posta yazışmalarımda imzamın altında Linux ile ilgili bilgilendirici bir site adresi kullanıyorum, bugüne kadar bir Allah'ın kulu da bu da neymiş, yenir mi içilir mi diye geri dönüş yapmadı. :)

Tabii sonuç hayal kırıklığı. Keşke önerdiğiniz şekilde yeni peguenler kazansak, ama insanın içinde bu konuya ilgi ve merak yoksa, ne yazık ki siz ne yapsanız boş.  ::)

heartsmagic

Maalesef durum böyle, üzücü ama gerçek. Daha önce de söylemişimdir ben artık doğru dürüst kimseye Linux'u anlatmaya başlamıyorum. Onlardan bekliyorum, sorduklarında da gözlerini biraz korkutuyorum. Eğer yine isterlerse bundan sonra kuruyorum. Zaten karşıdaki insanın içinde araştırma, okuma ve kurcalama azmi var olup olmadığını anlarsınız, yoksa size bu iş pek öteye gitmez.

Cd konusunda @munirekinci doğru olanı söylemiş.

1. O kadar CD'yi sana göndermeyebilirler.
2. Gönderseler bile eline ulaşmama ihtimali çok yüksek. En azından gümrükte %100 takılacaktır.

Ubuntu-TR olarak sanırım bizim birkaç yüz tane CD isteme hakkımız var ancak bu gümrük meselesinden dolayı (kendim sorunu daha önce yaşadığımdan) bu işe pek yanaşmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Kubuntu TR zamanında bir kaç dergi için araya girip yüksek sayıda CD'nin gönderilmesini sağladık ancak CD'ler gümrükte takıldı ve CD'leri alamadılar. Gümrük yetkilileri değeri 100 euro ve üzerinde olan metaryaller için ithalat belgesi istiyor. 1 CD 10 euro olarak kabul ediliyor bu sebeple 10 taneden fazla CD isterseniz gümrükte takılıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xaph

Alıntı yapılan: Eren - 07 Ağustos 2008 - 20:04:12
Kubuntu TR zamanında bir kaç dergi için araya girip yüksek sayıda CD'nin gönderilmesini sağladık ancak CD'ler gümrükte takıldı ve CD'leri alamadılar. Gümrük yetkilileri değeri 100 euro ve üzerinde olan metaryaller için ithalat belgesi istiyor. 1 CD 10 euro olarak kabul ediliyor bu sebeple 10 taneden fazla CD isterseniz gümrükte takılıyor.

ben daha once okulda dagitmak icin 30 tane cd istemistim, hicbir sorun olmadan elime ulasti. sansima denk gelmis olabilir o ayri konu :)

heartsmagic

Yok sınır 10 tane değil. Ben 25-30 tane getirttiğimi hatırlıyorum ancak sınır kesinlikle 30-40 civarı ona göre :)

servet ümmetoğlu

Daha önceden istediğim ve elime ulaşan şiparişler
Alıntı Yap25 CDs requested on 2006-04-27. 25 CDs were approved and sent to the shipping company on 2006-05-03. Please note requests usually take from 4 to 6 weeks to deliver, depending on the country of shipping.
25 CDs requested on 2006-09-09. 25 CDs were approved and sent to the shipping company on 2006-09-12. Please note requests usually take from 4 to 6 weeks to deliver, depending on the country of shipping.
8 CDs requested on 2007-09-15. 8 CDs were approved and sent to the shipping company on 2007-09-17. Please note requests usually take from 4 to 6 weeks to deliver, depending on the country of shipping.
6 CDs requested on 2008-02-01. 6 CDs were approved and sent to the shipping company on 2008-02-05. Please note requests usually take from 4 to 6 weeks to deliver, depending on the country of shipping.
11 CDs requested on 2008-05-31. 11 CDs were approved and sent to the shipping company on 2008-06-01. Please note requests usually take from 4 to 6 weeks to deliver, depending on the country of shipping.

Ubuntu'yu önerme konusunda da elimden geldiği kadar herkese anlatmaya çalışıyorum. Hatta gidip kurulum vs. herşeyi yapıyorum ama 1 hafta sonra bakıyorum 2-3 saat uğraşıp kurduğum ubuntu'yu adam br kalemde silmiş. Tabi bötle şeyler insanın şevkini kırsada artık kimin kullanacağını sizin de dediğiniz gibi anlayabiliyorum. Mesela bu forumdaki chilekesh arkadaşa cdleri verdim ve xp ile bilrlikte nasıl kullanacığı anlattım ama o sadece ubuntu yükledi bilgisayara ve şimdi çok memnun  :D.
"Şeytanımı öldürdüm bebeğimi büyütücem
   Yandığım dünyayıda kalbimde küçültücem
     Denizleri taşırdım bulutları delicem
       Şişedeki küllerimi topraklara serpicem" (Düş Sokağı Sakinleri)

eren

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ağustos 2008 - 01:02:17
Yok sınır 10 tane değil. Ben 25-30 tane getirttiğimi hatırlıyorum ancak sınır kesinlikle 30-40 civarı ona göre :)

1 seferde 10 taneden fazla isterseniz gelmiyor. Ama ayrı ayrı paketleniyorsa bilemem. 10 taneye kadar beyaz zarfa, 10 taneden sonra koliye koyuyorlar ve koli gümrükte takılıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

xaph

Alıntı yapılan: Eren - 09 Ağustos 2008 - 07:26:32
Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Ağustos 2008 - 01:02:17

1 seferde 10 taneden fazla isterseniz gelmiyor. Ama ayrı ayrı paketleniyorsa bilemem. 10 taneye kadar beyaz zarfa, 10 taneden sonra koliye koyuyorlar ve koli gümrükte takılıyor.

30 tane cd elime koli ile ulaştı. gümrükte herhangi bir problem olmadı demek ki. ancak tam prosedür nedir bilemem.

heartsmagic

Yok gümrük sanırım sayıya bakıyor. Zamanında dediğim gibi 30 civarı istemişdim sorunsuz evime kadar gelmişti. Fakat daha fazla istediğimde (yanlış hatırlamıyorsam 60 civarı idi) gümrükçü amcalar ne yazık ki bana vermedi. Ha keyfi davranıyorlarsa bilemem, bana 30 başkasına 20 falan.

eren

Ben 15 tane istediğimde takılmıştı. Koliye konursa takılıyor, beyaz zarfa koyulursa geçiyor. Size gelen 30 tane nasıl geldi?

umutubuntu

Artık her siparişimde 20 adet istiyorum beyaz zarflarda adresime bırakılıyor, sorun yaşamıyorum.

heartsmagic

Bende kutu muydu zarf mıydı hatırlamıyorum. Ancak koli ile geldiğinde takılma fikri makul geliyor bana.

eren

Benim arkadaş 25 tane istemiş ve bilgi alanına zarf içerisinde gönderilmesi gerektiğini söylemiş. Herhangi bir takılma olmamış, bu sebeple 10 taneden fazla istek yapacaklar bilgi/istek kısmına zarf ile gönderilmesi gerektiğini belirten bir ibare eklemeyi unutmasınlar.