[Arşiv]Çöktü mü?

Başlatan keretta, 29 Temmuz 2008 - 22:44:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keretta

Merhaba arkadaşlar, ilk önce mübarek Mirac Kandilizi kutlar, mutluluk, hayr, hasenat niyaz ederim.

Şimdi,sabah bilgisayarı açtım daha doğrusu açamadım Grub'dan Ubuntu'yu seçiyorum, o gidip gelen turuncu olay hep gidip gidip geliyo yani geçemiyorum k.adı şifre bölümüne. reset atıyorum, 10 kere reset attım bilgisayara beni deli edince ağzına yüzüne çaktım pc'nin. Ne olduysa bundan sonra oldu. Grup gelmedi, yani grub yüklenirken hata yazıyordu.

Neyse, çalışan cd'yi taktım grub'u tekrar kurdum. Yeniden başlattım bilgisayarı pardus'un grub'u çıktı ve sadece xp ilen pardus görünüyo. Pardus'da Sisteme girdiğimde ubuntu'yu görüyo ama girmeye çalıştığımda şu hata var;

org.freedesktop.hal.storage.mount-fixed auth_admin_keep_always <-- (action, result)

Ne oldu şimdi anlamadım şuan pardus'tan yazıyorum çöktü mü ubuntu?

heartsmagic

İlk tavsiyem Pardus'un Grub'unu değil de Ubuntu'nun Grub'unu yüklemen. Sonra açılmazsa biz yine bir bakalım duruma.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

keretta

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Temmuz 2008 - 23:36:38
İlk tavsiyem Pardus'un Grub'unu değil de Ubuntu'nun Grub'unu yüklemen. Sonra açılmazsa biz yine bir bakalım duruma.

Hocam ben Pardus'un Grub'nunu yüklemedim ki zaten... Ubuntu çalışan cd'yi taktım terminal'den komutları girdim tekrar yükledim Ubuntu'nun grubunu, açılışta Grup error yazısı gitti fakat Pardus'un grubu açıldı. Olan olay bu açıkçası.

heartsmagic

Pardus'un Grub ekranı çıktıysa Pardus'un Grub'u yüklenmiştir :)
Sen Çalışan CD ile Grub kurmaya çalıştığında verdiğin komutlara bir daha bak. İki tane Grub kurulu bölüm göreceksin. Onlardan biri Ubuntu diğeri Pardus bölümüdür. Ubuntu'nun bölümüne ait olanı kurarsan sanırım sorun çıkmadan kurulur.

keretta

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Temmuz 2008 - 00:20:53
Pardus'un Grub ekranı çıktıysa Pardus'un Grub'u yüklenmiştir :)
Sen Çalışan CD ile Grub kurmaya çalıştığında verdiğin komutlara bir daha bak. İki tane Grub kurulu bölüm göreceksin. Onlardan biri Ubuntu diğeri Pardus bölümüdür. Ubuntu'nun bölümüne ait olanı kurarsan sanırım sorun çıkmadan kurulur.

Hocam anladım dediğini ve cd yi taktım kurdum hd0,8 miş ubuntunun grubu ancak yine bahsettiğim hata var. Bilgisayarı başlatıyorum grub gelecek diye bekliyorum aşağıdaki hata (tam olarak hatırlamıyorum ama bu kelimeler var)

Ubuntu grub stage 1.5

Ubuntu grub initializing
Error 1.8

Tekrardan çalışan cdynen kurdum pardus'un grubunu şuan pardus'tan yazıyorum anlayacan başladığımız yerdeyiz.

heartsmagic

Bu Error 18 garip bir hatadır. Şimdi sana öncelikle şunu sorayım, Grub'u kurarken

setup (hd0) mı kullandın yoksa setup (hd0,8) mi?

keretta

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Temmuz 2008 - 01:50:34
Bu Error 18 garip bir hatadır. Şimdi sana öncelikle şunu sorayım, Grub'u kurarken

setup (hd0) mı kullandın yoksa setup (hd0,8) mi?

setup (hd0)

heartsmagic

Bu durumda sorun olmaması lazım. Son zamanlarda BIOS'da bir şeyler değiştirdin mi? Çünkü bu Eror 18 hatası hdd boyutuyla ilgiliydi sanırım.

keretta

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Temmuz 2008 - 02:56:44
Bu durumda sorun olmaması lazım. Son zamanlarda BIOS'da bir şeyler değiştirdin mi? Çünkü bu Eror 18 hatası hdd boyutuyla ilgiliydi sanırım.

Hayır hocam, değiştirmedim. İşte bu 10 kere reset atıp hala açılmayınca iki tane çaktım kasaya :D ondan sonra böyle oldu.

munirekinci

Bilgisayarı yumruklamak yerine alt+f3 yapsaydın, boot işleminin neresinde takıldığını tespit etseydin keşke. :D

keretta

Alıntı yapılan: munirekinci - 30 Temmuz 2008 - 03:24:46
Bilgisayarı yumruklamak yerine alt+f3 yapsaydın, boot işleminin neresinde takıldığını tespit etseydin keşke. :D

Yahu benim anakartta hasarlı zaten. Hergün bu olay oluyo açılmıyo böyle kepazelik oluyo uğraş dur. Para da yok şu sıralar dardayım hocam şimdi intel anakartta almak istemiyorum işlemciyide değiştirmek istiyorum. Zaten işlemciyle anakartı değiştirdinmi alayını değiştirmek zorunda kalıyosun o da nerden baksan iyi bişiy 500 ytl'ye patlayacak bana :)

heartsmagic

Benim anlamadığım Pardus'un Grub'u nasıl çalışıyor? Şimdi o çalışıyor, peki onun sayesinde Pardus açılıyor mu? Eğer açılıyorsa bari onun menu.lst dosyasına Ubuntu'yu ekleyiver.

keretta

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Temmuz 2008 - 04:02:25
Benim anlamadığım Pardus'un Grub'u nasıl çalışıyor? Şimdi o çalışıyor, peki onun sayesinde Pardus açılıyor mu? Eğer açılıyorsa bari onun menu.lst dosyasına Ubuntu'yu ekleyiver.

Hocam Pardus'un Grub'u, Ubuntu'nun Grub'u o yukarıdaki hatayı verdikten sonra ben söylediğim gibi tekrardan çalışan cd'yle Pardus'un Grub'u nu kurdum yani (hd0,7)'i, ve Pardus açılıyor zaten Pardus'tan yazıyorum. (hd0,8) ubuntuyu kurduğumda o hatayı veriyor demiştim.

Neyse, Pardus Grub'un menu.lst'e ekledim Ubuntu'yu, bilgisayarı yeniden başlattım Pardus'un Grub'da Ubuntu'yu gördüm, tıklayınca aşağıdaki hatayı verdi aynen not ettim bi yere. Dediğin gibi BIOS yüzünden sanırım ama hata nedir ing olmadığı için bilemiyorum.

Error 18: Selected cylinder exceeds maximum supported by BIOS
Press any key to continue...

Bir tuşa bastığımda yine grub ekranına dönüyor.

izzetguntalaz

@keretta

Arkadaşım anladığım kadarıyla Ubuntu da sorun yaşayınca kasaya ve tabiykide hard diske şiddet uygulamışsın.
Tahmin ediyorum ki disk kafaları diske sürtnüş olmalı. Belkide diskinte kalıcı hasar oluşmuştur bunu bilemeyiz.

Bence Ubuntu yu geriye getirmek için harcayacağın enerjini biraz sakin olmaya harca.
Pardus açılıyor ve ubuntu bölümünü okuyabiliyorsa veilerini kurtar.
Sonra yeni ubuntu kurarsın.

keretta

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 30 Temmuz 2008 - 08:32:01
@keretta

Arkadaşım anladığım kadarıyla Ubuntu da sorun yaşayınca kasaya ve tabiykide hard diske şiddet uygulamışsın.
Tahmin ediyorum ki disk kafaları diske sürtnüş olmalı. Belkide diskinte kalıcı hasar oluşmuştur bunu bilemeyiz.

Bence Ubuntu yu geriye getirmek için harcayacağın enerjini biraz sakin olmaya harca.
Pardus açılıyor ve ubuntu bölümünü okuyabiliyorsa veilerini kurtar.
Sonra yeni ubuntu kurarsın.

Hocam o anda sen olsan sen de çakardın :D

izzetguntalaz

Olan olmuş artık bunu tartışmak anlamsız.

Umarım verilerini kurtarırsın.

keretta

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 30 Temmuz 2008 - 12:07:47
Olan olmuş artık bunu tartışmak anlamsız.

Umarım verilerini kurtarırsın.

Yok bi' verim yok zaten. Test amaçlı 10 gb alana kurmuştum Ubuntu'yu fakat sarınca çökmesi üzdü açıkçası. Neyse Debian'la birlikte kurarım kendilerini.

heartsmagic

Mesele çökmesi çökmemesi değil zaten diskin fiziksel hasar görüp görmemesi bence. Umarım sakat bir durum yaşamazsın.

keretta

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Temmuz 2008 - 13:48:45
Mesele çökmesi çökmemesi değil zaten diskin fiziksel hasar görüp görmemesi bence. Umarım sakat bir durum yaşamazsın.

İnşallah.