Cep telefonunu modem olarak kullanma

Başlatan Eren, 28 Temmuz 2008 - 15:25:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Bildiğiniz gibi günümüzdeki hemen hemen bütün cep telefonları modem olarak kullanılabiliyor. Telefonların içerisinde dahili modem var. Windows işletim sistemleri bu dahili modemlere "herhangi bir ekstra yazılım kullanmadan" bluetooth üzerinden bağlanabiliyor ve çevirmeli bağlantı (dial-up) ile İnternet bağlantısı sağlanabiliyor.

Bunu Windows üzerinde yapmanın yolu şöyle;

1) Telefonun Bluetooh'u açılır
2) Bilgisayarın Bluetooth'u açılır
3) 2 cihaz Bluetooth menüsünü kullanarak birbirine bağlanır
4) Çevirmeli bağlantı oluşturulur ve bağlantı numarası çevirilir

Ubuntu ya da diğer dağıtımlarda aynı şekilde Bluetooth ile cihazları bağlıyorum, Gnome PPP ya da KPPP kullanarak çevirmeli bağlantı kurmaya çalışıyorum ama bir sonuç alamıyorum. Biraz konuyu araştırdım ama dişe dokunur bir bilgi edinemedim.

Bu olayın herhangi bir sürücü desteği ile de alakası yok, Mac dizüstü bilgisayarlarda bu iş aynı Windows da olduğu gibi kolayca yapılabiliyor.

Ubuntu da bu şekilde bağlantı kurabilen var mı?
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

İşinize yarar mı bilemiyorum ama şu başlıkta GPRS destekli bir Sony-Ericsson telefonun Ubuntu Gutsy'ye modem olarak tanıtılması anlatılmış: Bluetooth'a alternatif olarak USB bağlantısından da bahsedilmiş:
http://wiki.clug.org.za/wiki/GPRS_Internet_over_Bluetooth

eren

Alıntı yapılan: erginemr - 28 Temmuz 2008 - 15:54:22
İşinize yarar mı bilemiyorum ama şu başlıkta GPRS destekli bir Sony-Ericsson telefonun Ubuntu Gutsy'ye modem olarak tanıtılması anlatılmış: Bluetooth'a alternatif olarak USB bağlantısından da bahsedilmiş:
http://wiki.clug.org.za/wiki/GPRS_Internet_over_Bluetooth

Bunu daha önce denemiştim ve aygıt meşgul cevabını almıştım. Çevirilip bizim Wiki'ye aktarılırsa ve diğer arkadaşlarda denerse gerçekten çalışıp çalışmadığını anlayabiliriz. Teşekkürler.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

kozanibo

ben de şu anda mecbur telefonu modem olarak kullanıp bağlanıyorum nete. linuxta da aynı durum var ise çok memnun olurum. ben araştırmak isterdim ama zamanım yok.