[Arşiv]"Kinit: No resume image, doing normal boot"

Başlatan Balliba, 26 Temmuz 2008 - 22:04:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Balliba

Ubuntu Hardy kullanmaktayım. Bazen açılışta Ubuntu yükleme ekranı %10'luk bir yüklemeden sonra takılı kalıyor. Ctrl+Alt+F1 yaptığımda gördüğüm ekran:

kinit: name_to_dev_t(/dev/disk/by-uuid/85fe17b0-8f90-4c04-af8dd9aa014)=sdb6(8,22)
Kinit: trying to resume from dev/disk/by-uuid/85fe17b0-8f90-4c04-af8dd9aa014

Kinit: no resume image,doing normal boot...

Bu ekrandayken kasadaki reset tuşuyla reset yaptıktan sonra, bir kaç açılış sonrasına kadar aynı sorunla karşılaşmıyorum.

fstab içeriğim:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sdb5
UUID=caaeb7ca-5fed-4df1-8984-3758e998b39f /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sdb6
UUID=85fe17b0-8f90-4c04-96e6-af8dd9aaa014 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0    udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd0         /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/sdb1     /media/Depo2 ntfs defaults,iso-8859-9,umask=007,gid=46 0 1

x@x-desktop:~$ sudo ls -l /dev/disk/by-uuid
total 0
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-27 00:07 00F3-D835 -> ../../sda5
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-27 00:07 5AA09932A099161B -> ../../sdb1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-27 00:07 64F00BB2F00B898E -> ../../sda1
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-27 00:07 85fe17b0-8f90-4c04-96e6-af8dd9aaa014 -> ../../sdb6
lrwxrwxrwx 1 root root 10 2008-07-27 00:07 caaeb7ca-5fed-4df1-8984-3758e998b39f -> ../../sdb5

Forumda gerekli araştırmaları yaptım. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1682.0 ve http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1523.0 konularından faydalanmaya çalıştım ama sorunumu çözecek bilgi elde edemedim. Çok elzem bir konu değil fakat iki açılışta bir kez reset atmak zorunda kalmak can sıkıcı oluyor. Sorunun çözümü konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

erginemr

Bilgisayar açılışta niye takılıyor, bilemiyorum ama
Kinit: no resume image,doing normal boot...
standart bir bilgilendirme mesajı, hata değil.

Ubuntu açılışta swap alanını kontrol ediyor, bilgisayar uyku modu (hibernate) ile kapatılmış mı diye. Kapatılmış olsaydı, kaldığı yerden devam edecekti. Bu bilgilendirme mesajında ise "uyku moduna dair bir bilgi bulamadım, normal açılışı yapıyorum" diyor.

Menü >> Sistem >> Yönetim >> Sistem Günlüğü'ndeki kayıtları bir inceleyin. Belki açılıştaki donmayla ilgili faydalı bir bilgiye ulaşırsınız.

heartsmagic

Aynı sorun Intrepid üzerinde benim de başıma gelmişti. Senin şu an fstab ile UUID'ler arasında bir uyuşmazlık problemin görünmüyor. Ben yanlış hatırlamıyorsam bir dosya daha bulup mıncıklamıştım, ancak hangisi olduğunu şu an hatırlayamıyorum. Eğer bulabilirsem dönerim buraya.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Şu dosya mevcut mu?
/etc/initramfs-tools/conf.d/resume

Ki bu dosyanın mevcut olması lazım.

sudo gedit /etc/initramfs-tools/conf.d/resume

ile bu dosyayı açıp, orada görünen UUID'i senin şu anki takas alanının UUID'i ile değiştirmen lazım. Tabi aynıysa sorun bu değil demektir.

Balliba

Dediğiniz dosyaya baktım fakat oradaki UUD değeriyle takas kısmının UUD değeri aynı.

heartsmagic

Bu durumda aklıma pek bir şey gelmiyor.

blkid

ile aldığın UUID değerinin fstab ve bu dosyada uyuşması haricinde ne gibi bir şey lazım bilemiyorum.

erginemr

@Balliba,

Menü >> Sistem >> Yönetim >> Sistem Günlüğü'ndeki kayıtları bir inceleyin. Belki açılıştaki donmayla ilgili faydalı bir bilgiye ulaşırsınız.

Balliba

auth.log, deamon.log, debug, messages, sys.log, user.log.Xorg.0.log'tan hangisine bakmam gerekli ? Bir sürü çıktı var çünkü.

erginemr

En önemli olanı "messages". Sol tarafta saat kaydı da var, böylece kapanıştaki mesajları bulmanız kolaylaşır.

Alternatif bir yöntem olarak:
1- Bilgisayarı yeniden başlatın.
2- Açılışta Grub menü göründüğünde (Menü varsayılan olarak gizliyse Esc'ye basmanız gerekebilir) Ubuntu yükleme satırının üzerine gelerek "e"ye basın.
3- Kernel ile ilgili satırın üzerine gelip tekrar "e"ye basın ve "sonraki "quiet splash" sözcüklerini silin.
4- Bu şeklide "b"ye basarak Ubuntu'yu başlatın. Bu sırada tekrar Esc'ye basmayın.

Bu sayede Ubuntu logo ve ilerleme çubuğu ekranı olmadan başlayacak ve yukarıdan aşağı doğru yazılar akacak. Bilgisayar donup kalmadan önceki son yazılarda ne gibi bir hata / uyarı mesajı alıyorsunuz?

Balliba

Şansıma bugün hiç boot sırasında sorun çıkartmadı ama takipçisiyim. Bu arada yeri gelmişken sormak istiyorum, Ubuntu yüklenirken çıkan "progress bar"ın hemen altında ufak ve turuncu fontta o anki konsol ekranını nasıl çıkartabilirim ? 7.10'dayken yapmıştım fakat not almadığım için 8.04'e uygulayamadım onu bir türlü.

erginemr

Alıntı yapılan: Balliba - 28 Temmuz 2008 - 23:20:22
Şansıma bugün hiç boot sırasında sorun çıkartmadı ama takipçisiyim. Bu arada yeri gelmişken sormak istiyorum, Ubuntu yüklenirken çıkan "progress bar"ın hemen altında ufak ve turuncu fontta o anki konsol ekranını nasıl çıkartabilirim ? 7.10'dayken yapmıştım fakat not almadığım için 8.04'e uygulayamadım onu bir türlü.

Alt+F2 >> gksu gedit /boot/grub.menu.lst

En son satırlarda;
title Ubuntu Linux
root (hd1,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-19-generic root=/dev/sdb1 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-19-generic
boot

"quiet" sözcüğünü silip kaydedin:
title Ubuntu Linux
root (hd1,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.24-19-generic root=/dev/sdb1 ro splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.24-19-generic