ati hd 5000 sorunu(acılan kanulara baktım ama...)

Başlatan chapraz, 12 Mart 2011 - 15:19:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

chapraz

ben ubuntu ile linux yazılımlarını ilk defa deniyorum 10.10 denedim beta olduğu için beni aştı biraz ati hd 5x series ekran kartı ile ilgili konuları ezberledim hepsini dnedim ama bir türlü başarılı olamadım 10.04 daha iyi olur diye yazıyordu konuların birinde bende onu deneyem dedim sorunsuz kurdum sonra sistemdeki donanım ekleme menüsünden atiyi etkinleştirdim fakat 10.10 da bu işlemi yaptığımda PC yi  yeniden başlatınca siyah ekranda kalıyordum burada da aynısı olacak sanırım yazılan komutları veriyorum
chap@chap:~$ fglrxinfo
Segmentation fault
Segmentation fault
chap@chap:~$ sudo aticonfig --initial -f
[sudo] password for chap:
Uninitialised file found, configuring.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saved back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-0
Segmentation fault
chap@chap:~$

bu durumda ne yapmam lazım bu sorunun düzeldiğini kesinleştirmeden restart atamaıyorum o zman başka pc olmadığından internete ulaşamıyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim

bytan

10.10 beta değil, tam sürümü kullanımda. 11.04 alfa aşamalarında seyrediyor.

Fglrxinfo, ati devreye girmeden bu şekilde çıktı verebilir. Kontrol etmek için xorg.conf dosyana göz gezdirmelisin.

Hem bu işlem için hem de olur da sorun yaşarsan ve tekrar eski haline geri döndürebilmek için alttaki konuya bakabilirsin:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,23112.0.html

Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

aynshtein

ATI Radeon HD 5870 kullanıcısı olarak sorunun kaynağının hatalı/eksik sürücü kurulumu olduğunu söyleyebilirim. @bytan'ın verdiği bağlantıda Eski sürücüleri kaldırma bölümünden önce eski sürücüleri kaldırın ve sonra Ubuntu-X Team deposundaki sürücüleri deneyin. Eğer sorun çözülmezse, X-org-edgers deposunu deneyin ve mesa-utils paketini de kurmayı ihmal etmeyin...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

chapraz

mesa paketini kurmuştum verdiğiniz cevabı bir başka arkadasımda verdi restart attım suanda sadece siyah ekran geliyor ve kalıyor komut ta giremiyorum eksik sürücü fikri banada mantıklı geldi fakat kurulumu anlatıldığı gbi yaptım etkinleştir dedim felan konuyu br inceleyeyim siyah ekran sorunu nu cöze bilecekmiyim sonra dediklerinizi yapıp sonucu tekrar yazacağım

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2011 - 20:23:04

konuyu inceledim de siyah ekran bölümünü bulamadım recovery de başlatma diye biişey geciyor diğer konularda siyah ekranla alakalı fahat o nasıl oluyor onu bulamadım recoveriy hp makinalarda f11 tuşu ile oluyor fakat win7 de çalışıyordu ubuntu da çalışmadı oradan bir yardım alabilirsem komutları deneye bilirim bu arada makine hp g62 cift kart

bytan

Başlangıçta karşına grub menüsü gelecek. Burada kurtarma kipini seçebilirsin. Ayrıca normal açılış sırasında bile ctrl+alt+f1...f6 ile geçiş yapacağın terminallerde oturum açarak belirtilen komutları kullanabilirsin.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

chapraz

grup menüsü gelmiyor yada ben yeni bir kullanıcı olduğum icin bunu göremiyorum bunu recovery bölümünü öğrenmek amaclı söylüyorum fakat suanda sorunum daha derin hic bir sey görün müyor eskiden ctrl alt f1-f6 ile bişeyler yapmaya çalışıyordum su anda hiç * bir şey yapamıyorum sizi beklerken forumu gezdim tek çare son kes sistem kurmak olarak gördüm çünki son günlerde bu 6 cı kurulumum oldu sıkıntı oluşturmasından cekiniyorum bu kez sizden destek alarak kurulumu yapıp emin olmadan bilgisayarı resetlememe taraftarıyım yardımcı olursanız cok sevinirim ilk başta verdiğiniz linki kullanarak yapmıştım son kurulumu mu aynshtain in dediklerini denemek istiyorumda x.team deposundan kasıt ne onu anlayamadım

bytan

Bilgisayarında tek işletim sistemi mi var yoksa wubi olarak mı kuruyorsun?

Bağlantısını verdiğim başlıktaki ppa deposunu kastediyor.

PF @ ST

chapraz

tek işletim sistemi suan da kullandığım pc ye mal olsada bu linux u öğrenecem allah kulu beni windows a dönderemez gerekirse bilgisayar kullanmayı bırakırım

birinci kurulumu denedim olmadı simdi ikinciyi deneyecem de önce nedir bu terminal ucbirim konsol yazılı makaleye bir bakam ben bu kodları uç birimi yazıyorum ondan mı kaynaklanıyor sorun okuyup öğrenem
sonra kuruluma devam edeceğim ilginiz için teşekkür ederim bu gece o ati nin elimden cok cekeceği var ya kurulacak ya kurulacak :D yada cısss:D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2011 - 22:45:21

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2011 - 23:00:41

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates koduna aldığım cevap

Executing: gpg --ignore-time-conflict --no-options --no-default-keyring --secret-keyring /etc/apt/secring.gpg --trustdb-name /etc/apt/trustdb.gpg --keyring /etc/apt/trusted.gpg --primary-keyring /etc/apt/trusted.gpg --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv 643DC6BD56580CEB1AB4A9F63B22AB97AF1CDFA9
gpg: AF1CDFA9 anahtarı keyserver.ubuntu.com sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: anahtar AF1CDFA9: "Launchpad PPA for Ubuntu-X" değişmedi
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 1
gpg:              değişmedi: 1

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2011 - 23:02:25

glxinfo | grep render koduna aldığım cevap

direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Ironlake Mobile GEM 20100330 DEVELOPMENT x86/MMX/SSE2

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2011 - 23:04:52

herşeyi kaldırmak isteyince bu oluyor

chap@chap:~$ sudo /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh
sudo: /usr/share/ati/fglrx-uninstall.sh: command not found
chap@chap:~$ sudo apt-get remove --purge fglrx*
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı inşa ediliyor.       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti       
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx-modaliases' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx-amdcccle' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx-driver' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx-kernel-source' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx-control' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx-control-qt2' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx-dev' seçiliyor
Bilgi, 'fglrx*' düzenli ifadesi için 'fglrx-driver-dev' seçiliyor
fglrx paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
fglrx-amdcccle paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
fglrx-dev paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
fglrx-kernel-source paketi kurulu değil, dolayısıyla kaldırılmadı
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  fglrx-modaliases*
Yükseltilen: 0, Yeni Kurulan: 0, Kaldırılacak: 1 ve Yükseltilmeyecek: 0.
Bu işlemden sonra 69,6kB disk alanı boşalacak.
Devam etmek istiyor musunuz [E/h]? E
Durdur.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2011 - 23:06:32

fglrxinfo: komut bulunamadı
fglrxinfo: komut bulunamadı
bide bu var

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2011 - 23:26:29

ati sitesinden driver indirerek yükleme cıktısı

chap@chap:~$ cd Masaüstü
chap@chap:~/Masaüstü$ sudo sh ./ati-driver-installer-11-2-x86.x86_64.run
[sudo] password for chap:
Created directory fglrx-install.zOja1y
Verifying archive integrity... All good.
Uncompressing ATI Catalyst(TM) Proprietary Driver-8.821...
=====================================================================
ATI Technologies Catalyst(TM) Proprietary Driver Installer/Packager
=====================================================================
Detected configuration:
Architecture: i686 (32-bit)
X Server: X.Org 6.9 or later
./packages/SuSE/supportedOS.sh: 34: SUSE[0]=SLE10 IA32-xpic AMD64-xpic_64a: not found
./packages/SuSE/supportedOS.sh: 35: SUSE[1]=SLE11 IA32-xpic AMD64-xpic_64a: not found
./packages/SuSE/supportedOS.sh: 36: SUSE[2]=SUSE111 IA32-xpic AMD64-xpic_64a: not found
./packages/SuSE/supportedOS.sh: 37: SUSE[3]=SUSE112 IA32-xpic AMD64-xpic_64a: not found
./packages/SuSE/supportedOS.sh: 38: SUSE[4]=SUSE113 IA32-xpic AMD64-xpic_64a: not found
./packages/SuSE/supportedOS.sh: 39: SUSE[5]=SUSE autodetection: not found
./packages/SuSE/ati-packager.sh: 458: Bad substitution
Removing temporary directory: fglrx-install.zOja1y
chap@chap:~/Masaüstü$ sudo aticonfig --initial
Found fglrx primary device section
Using /etc/X11/xorg.conf
Saving back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-0
chap@chap:~/Masaüstü$ cat /etc/X11/xorg.conf
Section "ServerLayout"
   Identifier     "aticonfig Layout"
   Screen      0  "aticonfig-Screen[0]-0" 0 0
EndSection

Section "Module"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "aticonfig-Monitor[0]-0"
   Option       "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
   Option       "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
   Option       "DPMS" "true"
EndSection

Section "Device"
   Identifier  "aticonfig-Device[0]-0"
   Driver      "fglrx"
   BusID       "PCI:1:0:0"
EndSection

Section "Screen"
   Identifier "aticonfig-Screen[0]-0"
   Device     "aticonfig-Device[0]-0"
   Monitor    "aticonfig-Monitor[0]-0"
   DefaultDepth     24
   SubSection "Display"
      Viewport   0 0
      Depth     24
   EndSubSection
EndSection

chap@chap:~/Masaüstü$

şimdi reboot deneyecem herşeyi yaptım bakayım ne olacak :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Mart 2011 - 23:31:24

sonuc yine siyah ekranda kaldım yardım bekliyorum  :'(:S

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mart 2011 - 00:04:14

bi yardım edin lütfen. en azından sistemi tekrar acayım bari uraşırım ben yine ama suanda birşey yapamıyorum sadece sihay ekran var başlıyor ubuntu yazıyor sonra siyah ekran kalıyor öyle

sema

Siyah ekrana şunları yazar mısın:

sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf && sudo apt-get install -f

Yeniden başlatın, bir şey olmazsa çıktısını alalım.
susema

chapraz

yarın bilgisayarda olmayacağım cok bekledim yazan olmadı p.tesi yazan olursa bakacağım yardımlarınız için teşekkürler

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mart 2011 - 00:27:40

siyah ekrana birşey yazılmıyor
imleç yok hiç bişey yok shft alt f1-f6 çalışmıo

sema

Yukarıdakiler nasıl yazdınız peki (7.iletiniz)? Kaçırdığım bir şey mi var?
susema

chapraz

bunları yaptım reset attım gitti kopmle pc

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mart 2011 - 00:31:40

bu bir kaç defadır böyle oluo hep yeniden sistem yüklüyorum başka birşey deniyorum bi restart hop bidaha bizim siyah ekran

bytan

Alıntı yapılan: chapraz - 13 Mart 2011 - 00:26:50
siyah ekrana * bir şey yazılmıyor

Eğer yazarken buraya yanlış yazmadıysan Ctrl+alt+f1...f6 tuşlarına basmalıydın..

PF @ ST

chapraz

Alıntı yapılan: bytan - 13 Mart 2011 - 10:51:13
Alıntı yapılan: chapraz - 13 Mart 2011 - 00:26:50
siyah ekrana * bir şey yazılmıyor

Eğer yazarken buraya yanlış yazmadıysan Ctrl+alt+f1...f6 tuşlarına basmalıydın..

bastım yazarken yanlış yazmısım...

chapraz

kusura bakmayın uğrayamadım bir kac gündür eve gelemedim işlerden dolayı PC HALA AYNI SEKİLDE bekliyor ne yapmalıyım tekrar işletim sistemi kurup ekran kartı güncellemesi yapmadan mı kullanacağım hp g62 makina cift karttan böyle oluyor diyorlar ki bne bu seceneği hiç istemiyorum

birde acebe ubuntudan başka bir linux dağıtımı bu konuya çözüm olurmu pardus ve debiyan vb. bişe

bytan

Çift kartlı olduğunu baştan söylesene yahu :) Şayet bios üzerinde ekran kartı seçme imkanın varsa ati'yi etkinleştir ve sonrasında sistemi açmaya çalış. Ancak bu seçenek bios üzerinde bulunmuyorsa, sistem üzerinde yapılabilene kadar bir süre beklemek durumundasın:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25402.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25402.msg304395.html#msg304395

PF @ ST

chapraz

biostan secme sansim yok bu durumda bana diger linux dagitimlarida yardimci olmaz mi bu birinci sorum ikincisi de bu durumun cözumunu takip edebilcegim bir link varmi ücuncusude windows icinde <wibu galiba> atiyi kurup linux kurmadan kullanarak driver yuklemeden ubuntu kullanma sansim varmi tesekkurler.

bytan

Bunu yapmana yardımcı olan dağıtım var mı bilmiyorum. Bu durumun çözümünü verdiğim bağlantılardan takip edebilirsin. Wubi windows'un kullandığı ekran kartını kullanıyor olabilir. Doğrudan ati ile çalışır hale getirebilirsin win sistemini, wubi de buna uygun çalışabilir. Ancak bildiğimden söylemiyorum bunu :)

PF @ ST

heartsmagic

Yanlış anlamadıysam Ubuntu kurulup ikinci grafik kartının sürücüleri kurulmazsa sorun olmayabiliyor. Kısacası mesele muhtemelen ATI'nin kurulmuş olması.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

chapraz

ewet Evet, doğru anlamışsınız sorunumu fakat intel grapic kart  istediğim performansı sağlamıyor malesef windows içine driver yükleyerek wubi etkinleştirip kullandığı donanımlara bakıcam eğer  benim istediğim şekilde ati kullanıyorsa çözdüm demektir yoksa aramaya devam