ses sorunu

Başlatan tubuntu, 26 Temmuz 2008 - 05:36:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tubuntu

merhaba dun amarok player yukledikten sonra  muzikleri  ve totem playerla filimleri seyrediyorum benim sorunum klavye uzerinden sesi artirip azaltamiyor ve mute islevini calistiramiyorum ses cogaltmaya yada azaltmaya yada sesi mute yaptigimda pencere normal islevini yapiyor sesi azaltip cogaltma iselvini yaptigini gosteriyor fakat sese mudahale etmiyor klavye uzerinden ancak kullandigim amarok yada yada hangi player kulaniyorsam program  uzerinden bu islemleri yapiyorumsesi azaltip cogalta biliyorum klavyden  eskisi gibi nasil yapabilirim simdiden tesekurler

erginemr

Sanırım klavye ses kontrolü "Main - Ana" sesi değil de başka bir aygıtı / kaynağı kontrol ediyor. Bunu düzeltmek için:
1. Gnome Menü >> Sistem >> Tercihler >> Ses
2. Açılan diyalog kutusunun alt kısmında öntanımlı kontrol olarak Main / Ana'yı seçin.

[IMG]http://img292.imageshack.us/img292/592/sshot01mm8.th.jpg[/img]  [IMG]http://img292.imageshack.us/img292/3376/sshot02hh4.th.jpg[/img]

tubuntu

dediginiz yaptim cok tesekurler ses kesme islemi yapiyor sesi cogaltmaya basladigimda yariya gelip tekrar sifirliyor ne yapmam gerekiyor ve simdi dikkatimi cekti usteki hoperler iconuna tiklayip sesi yukseltmek istedigimde  + basarak sesi yukseltmek istedigimde sifirliyor ayni sey - tikladigimdad oluyor ancak imleci fareyle tutup yuklseltirsem ses yukseliyor  mute tusu calisyor ama klavye uzerinden sesi yukseltemiyorum  sifirliyor biraz ilerledikten sonra  simdiden tesekurler

erginemr

Çok garip bir durum, açıkçası hiç bir fikrim yok.  ::)

2. Sağ üstteki hoparlör simgesine çift tıkayın. Ses kontrolü aracı açılacak. Menüsünden Dosya >> Aygıtı Değiştir aracını kullanarak, mevcut aygıtlar distesinden bir diğerini seçin. Klavye ile sesi arttıtıp azaltmayı bu seçimle bir kez daha deneyin.

2. Konsoldan "alsamixer" yazarak konsol ses ayar programını çalıştırın. Bu programda da klayye ile sesi arttırıp azaltınca da aynı şey oluyor mu?

3. Yine konsolda şu komutların çıktılarını buraya yapıştırır mısınız?
lspci | grep -i audio
cat /proc/asound/cards
aplay -l
amixer info

tubuntu

turkmen@turkmen:~$ lspci | grep -i audio
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)
turkmen@turkmen:~$ cat /proc/asound/cards
0 [Intel          ]: HDA-Intel - HDA Intel
                      HDA Intel at 0x94300000 irq 21
1 [Speakerphone   ]: USB-Audio - Logitech EasyCall Speakerphone
                      Logitech Logitech EasyCall Speakerphone at usb-0000:00:1d.3-1.2, full speed
turkmen@turkmen:~$ aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: STAC92xx Analog [STAC92xx Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 1: Speakerphone [Logitech EasyCall Speakerphone], device 0: USB Audio [USB Audio]
  Subdevices: 0/1
  Subdevice #0: subdevice #0
turkmen@turkmen:~$ amixer info

birde sunu ekleyim  kilavyedeki win ve+/- tuslariyle amorokta ses artisi ve azalasini yapabiliyorum sadece klavyedeki ses artirma ve yukseltme tuslari calismiyor amorok ve guncellemyi yaptiktan sonra boyle oldu filim seyrederken bile  totemle sese klavye uzerinden mudahale edemiyorum

erginemr

Bilgisayarınız masaüstü mü, yoksa dizüstü mü? Markası ve modeli?

"amixer info" komutu hiç bir şey döndürmüyor mu?

tubuntu

Konsoldan "alsamixer" yazarak  denedim ve kilavyeden azaltma artirma tuslarina bastigimda en bastaki master olan hareket ahlinde yukari ve asagi sesin azalip cogaldigini gosteriyor fakat sese mudahale etmiyor  dediginiz gibi i hoparlör simgesinden yonlenerek dediginiz gibi surucu filan degistirdim ama sonuc alamdim  sorun devam etti bilgisayrin icindeki ses kartini sectigimde klavyeden ses artirma tuslarina bastigimda ses cogalip azaldigi gozukuyor destopda fakat sese mudahale etmiyor bende birde logitech in klavyem sinyale calisiyor kablosuz  onun recevirinda hoparlerde var ve ses azaltma cogatma tuslarida onu sectigimde sorunlar devam etmeye devam ediyor gunvellem yapana kadar sorunum yoktu ve bu klvaye usbl ile  takili bilbisayara ilgilendigin icin cok tesekurler sorunu haledemesem formatliyacagi, ama bayagi emek istiyor sistem bunun haricinde harika calisiyor

turkmen@turkmen:~$ amixer info
Card default 'Intel'/'HDA Intel at 0x94300000 irq 21'
  Mixer name   : 'SigmaTel STAC9221 A1'
  Components   : 'HDA:83847680'
  Controls      : 23
  Simple ctrls  : 16
turkmen@turkmen:~$

asagidaki bilgisayarimin ozelikleri   
Specifications
Part Number: 5429Gateway GX7022E Media Center Computer
Model: GX7022E

Following are the specifications for the Gateway® GX7022E Media Center computer.

Feature    Specification
Processor    Intel® Pentium® D processor 830

* Operates at 3.0, 800 MHz FSB
    * 2 × 1 MB L2 cache

Chipset    Intel 945G chipset with ICH7R
# Memory    Installed: 2048 MB DDR2 533 MHz (PC4200) SDRAM (four 512 MB modules)
# Expandable to: 4 GB
Video    NVIDIA 6200 64 MB TurboCache video card
TV Tuner Card    ATI Theater 550 Pro TV tuner card
Audio    Intel High Definition Audio subsystem consisting of:

* 8-channel (7.1) audio subsystem with five analog audio outputs and one S/PDIF optical digital audio output using the Sigmatel 9223 audio codec

Hard Drive    320 GB 7200 RPM ****** ATA hard drive
# Optical Drives    DVD +/- RW, 16X Multi-Format Double Layer drive

* Up to 8.5 GB with Double Layer media
    * Write max: 16X DVD +/-R, 6X DVD-RW, 8X DVD+RW, 4X DVD+R DL, 40X CD-R, 24X CD-RW
    * Reads max: 16X DVD-ROM, 40X CD-ROM discs

# 16 DVD-ROM drive
Media Reader    8-in-1 Digital Media Manager supporting the following:

* CompactFlash Card
    * IBM MicroDrive
    * Memory Stick
    * Memory Stick Pro
    * SmartMedia Card
    * Secure Digital(SD)/MMC
    * Compact Flash
    * Multimedia Card
    * USB 2.0

Modem    56K ITU V.92 ready Fax/Modem
Network    Broadcom 5752 GbE PCIe controller with integrated Trusted Platform Module (TPM) 1.2
# Interfaces    Seven USB 2.0 ports (two in front panel, one in Media Manager, four in back)
# One integrated VGA external connector (covered), one VGA connector on add-in video card
# One ****** Port
# One Parallel Port
# Two PS/2 Ports (keyboard and mouse)
# Eight Audio Ports (two in front, six in back)
# Three IEEE 1394a ports (two in front, one in back)
# Add-In Card Slots    Three PCI Conventional
# One PCI Express ×1
# One PCI Express ×16
# Drive Bays    Two external 3.5-inch
# Two external 5.25-inch
# Three internal 3.5-inch
# Input Devices    Premium multimedia keyboard
# USB optical mouse
Speakers    Amplified stereo speakers
Dimensions (H × W × D)    16.80 × 8.00 × 17.50 inches

erginemr

İşe yarar mı, yaramaz mı bilemiyorum ancak şöyle bir belge var:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=616845

Buna göre;
gksu gedit /etc/modprobe.d/alsa-base
komutuyla "/etc/modprobe.d/alsa-base" dosyasını açar ve kartınızın yonga setini de göz önüne alarak;
Alıntı YapSTAC9220/9221
ref Reference board
3stack D945 3stack
5stack D945 5stack + SPDIF
intel-mac-v1 Intel Mac Type 1
intel-mac-v2 Intel Mac Type 2
intel-mac-v3 Intel Mac Type 3
intel-mac-v4 Intel Mac Type 4
intel-mac-v5 Intel Mac Type 5
macmini Intel Mac Mini (equivalent with type 3)
macbook Intel Mac Book (eq. type 5)
macbook-pro-v1 Intel Mac Book Pro 1st generation (eq. type 3)
macbook-pro Intel Mac Book Pro 2nd generation (eq. type 3)
imac-intel Intel iMac (eq. type 2)
imac-intel-20 Intel iMac (newer version) (eq. type 3)
dell-d81 Dell (unknown)
dell-d82 Dell (unknown)
dell-m81 Dell (unknown)
dell-m82 Dell XPS M1210
bu dosyanın son satırına;
options snd-hda-intel model=3stack
satırını ekler, kaydedip kapatır, ve sonra bilgisayarınızı yeniden başlatırsanız, sistem ses kartınızı daha düzgün tanıyabilir.

Dediğim gibi garantisi yok, ama denemekte fayda var.

tubuntu

sorun cozulmedi hersey icin tesekurler  win +- tuslariyla suan amarokla idare ediyorum hic ses olmamasindan daha iyidir diyerek boyle kullaniyim sonra formatliyacagim ubuntuyu iyice ogrene kadar bu tur seyler olacak normaldir diyorum windowsta binlerce sorunla ugrasiyorduk ikide bir format atiyorduk virus yuzunden cakismalardan hersey icin tesekurler