[Liste] Linux ile uyumlu ve sorunsuz çalışan kablosuz adaptörler

Başlatan munirekinci, 25 Temmuz 2008 - 14:07:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

munirekinci

Linux işletim sistemleri üzerinde sorunsuz olarak çalışan kablosuz internet adaptörlerini (PCI veya USB) bu başlık altında belirtirsek faydalı olabilir.

munirekinci

İlk olarak benden gelsin;

[IMG]http://img127.imageshack.us/img127/8995/3ntwusrob05423yb1.th.jpg[/img]

Markası; USRobotics
Modeli;  USR5423 Wireless USB Adapter
Linux ne olarak tanıyor; 0baf:0121 U.S. Robotics
Sürücüsünün ismi; zd1211

Linux üzerinde kullanımı;
Ubuntu ve Ubuntu tabanlı dağıtımlar otomatik olarak tanıyor ve kullanıma hazır şekle getiriyor. Ekstradan bir şey yüklemeye gerek kalmıyor. Diğer Linux dağıtımlarında da (eğer yüklü değil ise) zd1211 sürücüsünü doğru biçimde yüklediğiniz takdirde sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Son olarak; Bu ürün WPA, WPA2 şifreleme sistemi üzerinde kullanıldığında hiçbir problem meydana getirmemektedir.Linux üzerinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Dipnot: Bu mesajın amacı reklam veya yönlendirme yapmak değil, Linux kullanıcılarına Linux üzerinde gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir kablosuz internet adaptörünü tanıtmaktır. Sizlerde Linux üzerinde sorunsuzca kablosuz internet kullanıyorsanız. Kablosuz adaptörünüzü bu listeye eklerseniz faydalı olabilir.

Çağlar

valla millet çalışmıo die yazmış ama bende çalışıo wpa ve wpa 2 desteğide var D-Link DWL-G122 usb
sürücüsü rt73usb sanırım
We got a badass over here!

heartsmagic

Hadi bakalım :)
Bazıları kullanamıyorum demişler (bana öyle dendi), ancak yine de vereyim:

02:05.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG Network Connection (rev 05)

Not: Dahili karttır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pingusheus

Marka: HAMA
Model: 00062764   Hama Wireless LAN USB 2.0 Stick 54 Mbps
Kullandigi cip seti: RT73usb

Ben suan bunu kullaniyorum.Daha dogrusu ubuntuya ilk basladigimdan beri(Sanirim 6.10 versiyonu idi).wep, wpa, wpa2 sifreleme sistemlerinde hic sorunsuz calisiyor. Diger arkadaslarin basina gelen baglanti kopmasi, baglanamama gibi sorunlari hic yasamadim.

Asagidaki usb adapterler de bununla ayni sadece markasi degisik. Bunlarda sorunsuz calisiyor arkadaslar;

Marka: EDIMAX
Model: EW7318USG USB 2.0 MINI CARD 54M (HI-GAIN)

Marka: EDIMAX
Model: EW7318UG USB 2.0 MINI CARD 54M (01-EDI-022-00070)      

Bu 3 Wireless adapteri Ubuntu hic bir islem yapmadan otomatik olarak taniyor. Live Cd ile yada kurulum yaptiktan sonra gönül rahatligi ile kullanabilirsiniz.

Benim bildiklerim simdilik bunlar. Ögrendikce eklerim ;)

munirekinci

Elinize sağlık, ancak bir ekleme yapmak istiyorum Edimax'ın EW7318UG modelli kablosuz internet adaptöründen bir tane de bende var. Ubuntu üzerinde Wpa konusunda sorun çıkardı. Linux'un backport modüllerini yükleyip çözüme kavuştum. Aksi takdirde; backports modülleri yüklü olmadan, sürekli bir bağlantı kopması yaşanıyor.

pingusheus

Alıntı yapılan: munirekinci - 05 Ağustos 2008 - 21:05:45
Elinize sağlık, ancak bir ekleme yapmak istiyorum Edimax'ın EW7318UG modelli kablosuz internet adaptöründen bir tane de bende var. Ubuntu üzerinde Wpa konusunda sorun çıkardı. Linux'un backport modüllerini yükleyip çözüme kavuştum. Aksi takdirde; backports modülleri yüklü olmadan, sürekli bir bağlantı kopması yaşanıyor.

Anladim. Yabanci bir forumda da ayni senin karsilastigin türde bir problemle karsilasilmis. Ordaki kisinin dedigine göre ndsiwrapper ile windows sürücülerini kurunca sorun kalkmis. Bilmiyorum nekadar dogru. Zira eleman tam emin degil. Aklinda bulunsun belki seninde isine yarar ;)

eren

Biraz tezat olacak ama biz bu kartların bir çoğunu (hepsi USB) test ettik ve çalışmadığını saptadık. (WPA ile) Bahsi geçen USR ve Realtek kartların sorunlu olduklarını İstanbul'a döndüğümde ispat etme şansım var. İsterseniz video eşliğinde ispatını yapabilirim.

Makine mi seçiyor acaba? Bu Intel PRO Wireless de bazılarında çalışmıyor bazılarında çalışıyor. Ben 3 saat uğraştım ve HP dizüstü ile gelen de sorun yaşadım. (En güncel Ubuntu ile)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

munirekinci

USR5423'yi 2 farklı bilgisayarda test ettim, ikisinde de tamamen sorunsuz biçimde canavar gibi çalışıyor.
EW7318UG'yi de 2 farklı bilgisayarda test ettim, ikisinde de ilk başta bağlantı sorunu yaşadı backports modülleri ile ikisinde de sorunsuz biçimde çalışmaya başladı.

eren

İstanbul'a gidince ilk işim 20 model kartı yeniden arkadaşın firmasında test etmek olacak. Bu konu canımı sıkıyor, aynı model kart bazı makinelerde çalışmıyor bazılarında çalışıyor. Normalde böyle bir şeyin olmaması lazım.

Şu an yanımda Asus ve Realtek var ve backports modülleri kurulu ama sorunlar devam ediyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

goldfinger

Alıntı yapılan: Çağlar - 25 Temmuz 2008 - 15:32:10
valla millet çalışmıo die yazmış ama bende çalışıo wpa ve wpa 2 desteğide var D-Link DWL-G122 usb
sürücüsü rt73usb sanırım
bendeki usr wireless pc uyumlu çalışmıyor

Çağlar

Sanırım İbrahim abi bu sensin onu ndiswrapper ile halletmeyi denememiz gerek çalışacağını umuyorum olmadı 8.10 yükleriz sana sorunsuz diyorlar.
We got a badass over here!

eren

Söz verdiğim gibi daha önce 8.04 de test ettiğim USB Wireless kartları 8.10 da denedim. Hepsi sorunsuz çalıştı.

pingusheus

Alıntı yapılan: Eren - 31 Ekim 2008 - 16:20:09
Söz verdiğim gibi daha önce 8.04 de test ettiğim USB Wireless kartları 8.10 da denedim. Hepsi sorunsuz çalıştı.

Tesekkürler Eren, zahmetin icin...

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

tufan scothbrite

Ben şimdi, yani şuan da US Robotics USR5423 ile giriyorum. Bİlgine canavar gibi çalışıyor. Şunu da diyebilirim windows da mesela 10 tane wireless buluyorsa ubuntu da 21 tane falan buluyor. İnanılmaz ama gerçek.

mbt28

Salı gününden beri kayıp olan dizüstü bilgisayarımda broadcom marka kablosuz kart vardı aşağıya lspci çıktısında beliren metinide ekleyeceğim. Diğer dağıtımlarda ndiswrapper kullanmak gerekirken ubuntuda daha canlı cd de kablosuz bağlantı kurabiliyordum. Kopma vs sorun yok. Sadece windowstan biraz daha az(çok az bir fark) çekiyordu. Sürücüleri ubuntu'nun söylediğine göre kısıtlı sürücüymüş ve ubuntu çekirdeğine gömülü geliyor.

Birçok yerde sorunlu denmesine karşın ubuntu farkını burdada koymuş.

09:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g (rev 01)

Bedreddin

Acil PCI kablosuz adaptör önerisine ihtiyacım var, genel olarak Linux ile sorunsuz ve F/P iyi bir ürün arıyorum. Bir de gördüğüm kadarıyla PCI'lar USB'lere göre çok daha pahalı. Neden böyle?

Aşağıdakiler Ubuntu Wiki'sinde çalışıyor belirtilmiş. Hangisini tavsiye edersiniz?

http://www.exa.com.tr/asus/kablosuz_urunler/asus_wl138g-385-1221.html
http://www.exa.com.tr/cnet/kablosuz_urunler/ethernet_cnet-385-2518.html
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

koenig

Alıntı yapılan: Verbatim - 31 Aralık 2008 - 17:27:07
Acil PCI kablosuz adaptör önerisine ihtiyacım var, genel olarak Linux ile sorunsuz ve F/P iyi bir ürün arıyorum. Bir de gördüğüm kadarıyla PCI'lar USB'lere göre çok daha pahalı. Neden böyle?

Aşağıdakiler Ubuntu Wiki'sinde çalışıyor belirtilmiş. Hangisini tavsiye edersiniz?

http://www.exa.com.tr/asus/kablosuz_urunler/asus_wl138g-385-1221.html
http://www.exa.com.tr/cnet/kablosuz_urunler/ethernet_cnet-385-2518.html
http://www.vatanbilgisayar.com/product_details.aspx?I_ID=10030

Realtek CWP 854 Pci Wifi Ben kullanıyorum gayet memnunum ve ubuntuda sorun yaratmadan otomatik çalıştı :) www.Hizlial.com da 20-25 Usd arası bir fiyatı vardı aldığımda
Pencere Mahkumiyeti bitti AMA daha PENGUEN kardeşten öğrenecek çok şeyim var.

PEN VS. PEN Kazanan UBUNTU

Bedreddin

Asus WL-138G V2, Ubuntu 8.10 ile hiç sorunsuz çalıştı, yüklemek için de Hardware Drivers altından yaptığım yükleme yeterli oldu, bu kolaylık da belirtilmesi gereken bir durum sanırım, WPA desteği bile kendiliğinden geldi. Herhangi bir kopma sorunu falan da yaşamadım. PCI kart alacak arkadaşlara rahatlıkla tavsiye edebilirim.
      bu hasret bizim!

sabian

arkadaşlar geçen ben de 30 liraya bimeks'ten TP-LİNK markalı bi usb wireless aldım. En ucuzu buydu kullanıyorum bi sıkıntı vermiyor, fazla ısınmıyor da... kolay gelsin...

ilgilenenlere link: http://www.tp-link.com/products/product_des.asp?id=47
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

Bedreddin

bu hasret bizim!

euphoria

Linksys wusb54gc modeli sorunsuz olarak çalışmaktadır.
Linux değil GNU/Linux!

Ulgen

bolimatos

10. 04 kurulu bilgisayarımda Edimax Ew 7711Usn Usb wireless adaptörü çalıştıramadım. Aldığım mağaza dan Edimax Ew 7711Umn Usb modeli ile değiştim. Bu modeli ubuntunun uyumlu driver listesinde https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/WirelessCardsSupported çalışıyor ibaresi olduğundan seçtim. Şu anda sorunsuz çalışıyor.

Neler yaptım.
Edimax sitesinde http://www.edimax.co.uk/images/Image/FAQ/Wireless/Linux/How%20to%20install%20EW-7711xxx%20_3070_%20on%20Linux%20Ubuntu%2010.4%20platform.pdf belgesinde denilenleri yaptım. Kurulumda hata verdi.  Fakat önemli olan blacklist.conf
dosyasını değiştirip kaydetmek. Belgedeki 4. adım.

Yukarıdaki dosyada yazılanları yapabilmek için
1. istenen dosyayı indirin. İndirilenler klasöründen masaüstüne tutup çekin
Dosya üzerinde sağa tıklayarak buraya çıkart deyin
2. Açılan dosyayı tekrar masaüstüne çıkarın
3. En son açtığınız dosya üzerine sağa tıklatarak özelliklerde dosya yolunu öğrenin
4. Yukarıdaki işlemleri yapabilmek için dosya içine girmeye başlıyoruz.
Terminali açın
Ben sudo su komutuyla girebildim
Sudo su
Şifrenizi yazın
bundan sonra masaüstüne en son açtığınız dosya yolunu dosya üzerinde sağa tıklayarak görün (yer, ingilizce sürümde location) ve yolu kopyalayın 
Terminalde cd yazıp  sonra bir boşluk verin, kopyaladığınız  / ile başlayan yolu yapıştırıp enter deyin. Böylece dosyanın bulunduğu dizine girdik.
Şimdi dosya içine gireceğiz.
Bundan sonra cd bir boşluk veriyor,  / olmadan dosyanın ismini yazıyoruz.
Bu aşamadan sonra
$ gksu gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf
komutu ile blacklist.conf. dosyasını açıyoruz.
Belgede gösterilen satıra "blacklist.rt2800usb" komutunu ekliyoruz. Dosyayı kaydedip kapatıyoruz.
Diğer adımları uyguluyoruz.
$ sudo mv RT2870STA.dat RT3070STA.dat komutunuda verip istenenleri yapıyoruz.

Bu aşamadan sonra çalışmaz ise paket yöneticisini açın "linux-backports-modules" aratın. Ubuntu sistem den sistem gözlemcisinden Ubuntu kernel linux sürümünü öğrenin. Buna uygun linux-backports-modules  version numaralı olan  paketi kurun. Bilgisayarı açıp kapatın. Büyük bir ihtimalle çalışacak.