[Arşiv]Windows ile Ubuntuyu Birlikte Kullanmak?

Başlatan soulofubuntu, 24 Temmuz 2008 - 21:47:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

soulofubuntu

merhaba. bende yeni ubuntu kullanıcısıyım. ubuntuyu bilgisayara yüklemeden önce çok hevesliydim gerçi hala öyleyim =) ama windows'a artık giremiyorum. daha doğrusu nasıl girileceğini de bilmiyorum. bir de çok bilgim yok sadece öğrenme aşamasındayım :P aslında ben ubuntuyu kurmadan önce bilgisayar başlarken bir ekran açılır karşına windows ve ubuntu seçeneği çıkar sende istediğini seçer girersin sanıyordum...ama öle olmadı :S şu an sadece ubuntu ya girebiliyorum? windows'a tekrar nasıl dönebilirim ancak ubuntuyu silmek istemiyorum tabii..:D yani dediğim gibi bişi oluyorsa istediğin zaman ubuntu istediğin zaman windowsa girebiliyorsan gösterirmisiniz nasıl yapıcam?? bir de ben aslında ubuntuyu tam olarak nereye yüklediğimi de bilmiyorum. bende C ve D sürücüleri vardı C de windows D de ubuntu olsun istedim acaba çok mu şey istedim bilmiyorum ama :D tam olarak nerde onu da bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim. bir de yeni bi başlık açtım ama çok aradım bulamadım nasıl yapacağımı...

izzetguntalaz

Kurulumda "elle" ye girip oradan d sürücünüzü kök dizin olarak belirlediniz mi?

Yoksa diskin tamamını kullan gibi bişey mi işaretlediniz?

Not: Fazla şey istemiyorsunuz. Bir sabit disk te hem win hem de ubuntu çalışabilir.

soulofubuntu

önce elle demiştim ama sonra nedense vazgeçip daha doğrusu bu sitede kurulumu gösteriyorya ordaki gibi yaptım :S ordan ram'in 2 katı falan ayarladım ama emin ol pek bişi anlamadım :S bide elle işaretlediğimde d sürücüsü diye bişey çıkmamıştı onun için geri dönüp diğer kutucuğu işaretledim...(eet kılavuzla diskin tamamı demişim)?? ne yapmam gerekiyor şimdi ben sildim mi windowsu??

heartsmagic

Muhtemelen sildin. Ubuntu'yu açtığında terminali açıp (Uygulamalar-Donatılar-Uçbirim) şu komutu çıktısıyla beraber geçersen anlarız:

sudo fdisk -l

Wiki'de kurulumumuz vardı, forumda da defalarca elle bölüm nasıl ayrılır diye anlatım yapıldı aslında. Keşke biraz daha araştırıp ondan sonra kursaydın. Eğer Windows bölümünde çok değerli bilgilerin varsa riske atmış oldun böylece. Eğer Windowsu silmişsen Ubuntu altında çok fazla bir şeylerle oynamadan Testdisk isimli uygulamanın ISO'sunu indirip bölümü kurtarma ihtimalin olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

insan

Diskin tamamı demişsen windows uçmuş demektir.
Belgelerin de aynı diskte ise onlarda uçmuş demektir :(

soulofubuntu

komutu yazınca bu çıktı

Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xaf00a60c

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1         249     2000061   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda2             250         647     3196935   83  Linux

...bir de ben ubuntuyu kurmadan önce windowsa format atıp baştan yüklemiştim önemli bilgilerimi de almıştım sonra tekrar kurduktan sonra D ye attım şu an silinmedilerse ordalar C de önemli bilgim yok eğer şu an ben windowsu sildiysem ki anladığım kadarıyla silmişim :D baştan ubuntuyu silip de mi yüklemem gerekiyor yoksa nasıl yüklücem...o Testdisk falan onları hiç bilmiyorum..

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: soulofubuntu - 24 Temmuz 2008 - 22:50:04
önemli bilgilerimi de almıştım sonra tekrar kurduktan sonra D ye attım.

OO v v !  :-X

Keşke değerli verilerinizi dvd yazıcı ile yazsaydınız.
Eski sistemin hem c si hem de d si şuan gitmiş gözüküyor. Umarım büyük kaybınız yoktur.

Ubuntu kurulumu önemli çünkü kurulduğu bölümü formatlıyor !
Hele hele diskin tamamını kullan dediğinizde iş iyive çıkmaza düşüyor.

Bundan sonra kurulumda aklınızda bulunsun. c, d diskiniz varsa d yi boşaltın ve ubuntu kurulumunda
"elle" bölümünden sda2 yi silin sonra yeni bölüm oluşturun ve tabiykide swap.
Oluşturduğunuz kök dizini "/" olarak bağlayıp ext3 olarak biçimletin. Swap ı da swap olarak belirleyin.

Bu şekil yapılmış kurulumda win açılışa otomatik olarak eklenir.

heartsmagic

Evet silmişsin. Şimdi yapacağın en temiz (en kolay demiyorum) kurulum şöyle olur.

1. Windows kur. Ancak kurulum yaparken ya da yaptıktan sonra biçimlendirilmemiş bir alan ayır, örneğin 20Gb. Boyut tamamen sana bağlı, örnek olsun diye verdim.
2. Ubuntu kurulumuna başla. Bu biçimlendirilmemiş alandan bir miktar takas (swap) alanı ayır. Boyutu yine sana bağlı. ancak bence 500Mb-1Gb arası bir şey olsun. Kalan alanı da kök için kullan.

Wikimize bakarsan kurulum orada güzelce anlatılıyor.

Not: Umarım @izzetguntalaz'ın dediği gibi yedeklerin harici bir yerdedir.

soulofubuntu

yani ne c nede d deki bilgilerimi geri alamayacağım...acıdı yaa :S peki şimdi windowsu ubuntu üstünden mi kurmam gerekiyor yoksa recovey disk var onu takıp mı yapmam gerekiyor??...yani aslında herşeyi sıfırlayıp windowsu kurup sonra tekrar izzetgünalaz'ın dediği gibi yapmak istiyorumm??...bu arada teşekkür ederim yardımlarınız için...

heartsmagic

Bu anlatıldı işte sana. Benim anlattıklarımdan anlamadığın kısım neresiyse onu sor, ona göre çözelim meseleyi.

soulofubuntu

yaa pardon yaa ben mesajı yazarken zaten sen anlatmışsın ben görmedim orayı saol anlaşılmayan bişey yok şu an için ben tekrar denicem bi sorun olursa tekrar dönerim ;)) çok sağolun...