[Arşiv]Hibernate

Başlatan rhunter, 24 Temmuz 2008 - 14:57:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rhunter

"Mrb,
Ubuntu 8.04 surumunu kurdum bir konu disinda sorunsuz.Suspend * ya da hibernate durumuna gecip tekrar kullanima gecmek istedigimde sistem kilitleniyor(siyah ekran).Bilgisayari (Toshiba Setalitte A205,intel  grafik kart) yeniden baslatmak disinda baska care kalmiyor.Ayni sorunla karsilasip  bilgisi olan varsa ve yardım ederse sevinirim.. Teşekürler.."

"Arastirmalardan sonra gorulmusturki swap partition an az RAM in buyukugu kadar olmali.BU sorun benim icin swap partitonu en az RAM degerine kadar arttirinca cozuldu.Ayni sorundan muzdarip olanlara duyurulur."

yeko «  : Mayıs 14, 2008, 05:15:37 » mesajı

bu sorunu halletmenin başka bir yolu var mı?
sistemimde 1 gb ram var. swap alanı olarak yaklaşık 2 gb ayrıldı. tüm güncellemeler yapıldı. fakat uyku kipine aldığım zaman sistem siyah ekranda kalıyor. klavye ya da fareyle müdahale edemiyorum. sistemi güç düğmesinden kapatıp açıyorum.

izzetguntalaz

1gb sistem ram iniz varken 2gb takas alanı belirlemek gereksiz.

O bahsettiğiniz uyku modu veya hazırda bekletme olaylarından ben de pek verim alamadım.

Power management ten ekranı kapattırıyorum o kadar.

egitimist

Aynı sorunu pardusta yaşamıştım. Hatta Pardustan vazgeçmemin en büyük sebebiydi. Özellikle dizüstü bilgisayarlarda pilden tasarruf etmek için ram ile askıya almak gerekli bir özellik. Pardus forumlarında da yazmıştım ama bir çözüm önerisi gelmemişti. Ubuntu'nun son 3 sürümünde bu hatayla karşılaşmadım. Ben de sadece monitör çalışmıyordu. harddisk ve işlemci fanı çalışıyordu. Bende işe yaramamıştı ama şunu bir dene istersen;

Sistemi Ram kullarak askıya al (fn+f1 olması gerekiyor)
Güç düğmesine bas.
Ekranda birşey görünmese de ctrl+alt+f1 e aynı anda bas ve root şifreni gir. Ardından startx komutunu yaz ve entere bas. 

rhunter

bahsettiğin yöntem de işe yaramıyor. monitör kapanıyor fakat sistem halen çalışır durumda kalıyor. sistemi normal kapattığım zaman hdd' nin sesinde azalma oluyor ve sistemi siyah ekranla kapatıyorum. uyku kipinde ise ekran kapanıyor, hdd'nin sesinde bir azalma olmuyor aynı tempoda devam ediyor. bu durumda start düğmesine basınca sistem yeniden başlıyor.

egitimist

Hangi çekirdeği kullanıyorsun?
uname -r çıktısını yazar mısın?

rhunter

egitimist

Ben de aynı kerneli kullanıyorum ama ubuntu'da hiç  sorun yaşamadım. Herhangi bir fikrim yok. Yeni bir kurulum yapmayı deneyebilirsin.

rhunter

pire için yorgan yakmanın sonucu. sistem desteklemiyor. öğrenmiş oldum. fakat xp kuruluyken nasıl çalışıyor?

egitimist

Bu İngilizce içerikli adreste hibernate ile ilgili çözüm önerileri ve scriptler var. İngilizcen iyiyse bir gözat.
http://www.linux.com/articles/54610
Bu adreste ise hibernate script adlı bir betik ve kurulum bilgileri var. Bu script işine yarayabilir.
http://www.tuxonice.net/HOWTO-3.html#ss3.3

rhunter

makaleleri inceledim. denemeler yaptım. bios tan acpi suspend ram enable yaptım. yinede maalesef bir faydası olmadı. üstüne tüm sistemi yeniden yükledim. acaba bu ekran kartı sürücüleri ile alakası olabilirmi. sistem biraz eski kalıyor diyeceğim ama çok alakasız olacak.