Ubuntu'da RAID0 nasıl uygulanır?

Başlatan therotten, 23 Temmuz 2008 - 17:40:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

therotten

Merhaba, yeni Ubuntu 8.04 kullanıcısıyım. Acaba önceden deneyen ve başarılı ya da başarısız bir şekilde ubuntu üzerinde RAID0 çalıştıran arkadaş varsa nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. Forumda "RAID" olarak arattım fakat yeterli bilgiye ulaşamadım. Teşekkürler

egitimist

RAID hakkında bilgim yok. Aşağıdaki linkte RAID hakkında epey bilgi var. İngilizcen iyiyse belki işine yarar.
http://tldp.org/HOWTO/html_single/Software-RAID-HOWTO/#ss5.5

therotten

Link için tşkler. İngilizcem iyi fakat linux kodlama ve anlama konusunda yeni olduğum için ortalığı biraz dağıtıcam galiba. Anakartımda bütünleşik raid kontrol ünitesi mevcut. Ubuntu'da sadece software raid mi yapılıyor yoksa hardware raid de destekliyor mu?

heartsmagic

Benim anladığım Hardware Raid'in kernel bazında desteklendiği. Eğer destekleniyorsa zaten görülür denmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ertan ERBEK

Biraz geç cevap veriyorum ama belki sonradan bakacak arkadaşlar için bir anlam ifade edebilir.

Linux üzerinde şu an için Sata kontrol üniteleri ile yapılan raid sistemlerine destek verilmiyor. Aslında bakarsanız bu tür yapılmış raid sistemleri core görüyor ama grub ve lilo görmüyor bu nedenle desteklenmiyorda diyebiliriz. Soft raid sistemi kullanırken bunu kontrolcüye yaptırmak yerine direk linux kora yaptırmak daha mantıklı ki ben uzun vadedir bir çok sunucuyu öyle kullanıyorum, kontrolcü destekli raidlerden çok daha başarılı.

Bu tür bir sistem kurabilmek için üç diske ihtiyaç var bunlardan birinci ve raid dışında tutacağımız disk /boot ve swap olarak kullanılabilr ki ben böyle yapıyorum /boot ve swap olarak bu küçük diski kullanıp / için raid sistemini kullanıyorum. Bağlama sistemi 4 gb +80 gb *2 lik bir sistemde şöyle olabilir.

4gb 
        500 mb /boot
        1gb swap swap
        2.5 gb /yedek
160gb raid 0
        /

Bu şekilde kullanılabilir.

Hardware raid dediğimiz sistemlerde ise kartın sürücüsünü linux a düzğün tanıtmış iseniz zaten diskleri tek olarak görecek ve raid sisteminizde habersiz kurulum yapacaktır. Tabi bu çok masraflı bir durumdur. Ayrıca makinaya takacağınız diğer diskleriniz bu disklerle oldukca yavaş haberleşecektir bu nedenle soft raid yapmak daha karlı.
Elbet bir gün bende Linux cuyum diyeceğim.

Başkalarının bilmediği bilgi, bilgi değildir. Bilgini paylaşmak için SUDO ya katkılarını bekliyoruz.

iRoNMaSTeR

Ah be Ertan Bey Şu yazıyı Sabah 09:00 gibi Yazsaydınız veya bir gün önce falan yazsaydınız bende harıl harıl Önceden RAID için Configure edilmiş sisteme Ubuntu kurup Grub gelmemesiyle kendimi parçalamasaydım.
Bir gün kadar bir süreme maal oldu maalesef ama uzun yoldan bunu öğrendim
bin dolarlık SCSI diske sistem kuramadım ama 40 gb lik tarihi eser bir IDE disk bulup Debian kurduk.

Dediğiniz Gibi Her Seferinde Linux Kurmak Mümkün oldu sisteme Live CD ile Açıldı sistem ama RAID'den mütevellit maalesef grub yüklenmedi.
Kulağımıza küpe olsun buda
(Yeniyiz Öğreniyoruz :) )

heartsmagic

Bu değerli bilgiler için teşekkür ederiz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

duru

Ertan Bey,

Yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Günlerdir bu işi yapmaya çalışıyorum. Bir çok kombinasyon denedim. Cevaplamaya vaktiniz olursa bir iki sorum olacak. Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla;

1. Hiçbir şekilde BIOS'dan ve/veya anakartın RAID programından bir raid ayarı yapmıyoruz. (Hem yaparak hem yapmadan denedim)
2. Harddiskleri anakart üzerinde SATA denetim girişlerine takmıyoruz. (Hdd'ler şu anda SATA denetim girişlerine takılı)

Her seferinde kurulumun ardından reboot ettiğinde "Verifying DMI pool data" yazısında kalıyor ve yeniden cd'den boot edip herşeyi baştan yapmak zorunda kalıyorum. Konu ile ilgili birkaç tutorial var ama, oralarda söylenenleri yapmak yeterli olmuyor. Ek bilgi gerek.

Bir de manuel olarak bölümlendirmeyi yapma aşamasından sonra "yaptığınız değişiklikler kernel tarafından birşeyler yüklenemediği için reboot ettikten sonra gerçekleşecek" tarzı bir uyarı alıyorum (tam metni hatırlayamıyorum şu anda). Ancak bu sadece bir uyarı altında bir reboot seçeneği yok. Devam'ı seçip geçiyorum. Bu uyarıyla da bir alakası olabilir mi?

Teşekkürler.

tutorial: http://advosys.ca/viewpoints/2007/04/setting-up-software-raid-in-ubuntu-server/