grub ve ubuntu kurulum sorunu

Başlatan xxx3, 21 Temmuz 2008 - 17:46:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xxx3

Arkadaşlar grub menüsünü dün gece düzenledim ve kullanılmayan kernellerin  başına # koyarak grub listesinden kaldırdım ayrıca microsoft xp'nin dışında microsoft yazan bir iki şey daha vardı onlarında başına # koydum bilgisayarımı kapattım fakat sabah açtıgımda ubuntuyu mavi bir ekran geldi memtest gibi bir şeyler yazıyordu tam  hatırlamıyorum bekledim ama bitmedi sonra xp yi açmak istedim ama oda hata verdi grub menüsünü yeniden kurdum ama sonuç hep aynı ubuntuyu yeniden kuruyim dedim cd den açıyorum kur'a tıklıyorum kur açılmıyor ve göçme raporu alıyorum daha önceden birçok kez kullangıdım şipariş üzerine gelen cd'im yani hatası filan olmaması lazım ne yapmalıyım xp yeniden kuriyim dedim bilgisayarcıdan xp cd si aldım ama oda kurulum sırasında bir depolama birimi bulunamadı dedi ne oldu bende anlamadım bilgisayarım hp laptop  daha geçen gün kurtarma cdlerimle yeniden kurmuştum ve simdi tekrar kurmak istemiyorum çünkü hem xp hemde ubuntu kurmak ve tam olarak yapılandırmak 3-4 günümü alıyor ve bilgisayarın harddiskide sürekli format yiyor buda beni düşündürüyor ne yapmalıyım  :(

erginemr

Eğer Ubuntu kurulumu bozulmadıysa, Grub menüsü gizli olarak ayarlanmış ve varsayılan olarak mavi ekranlı memtest (tafıza testi) seçeneği seçili kalmış olabilir. Açılışta "Press ESC" gibi bir yazı çıkıyor olmalı, bu esnada Escape tuşuna basarak Grub menüsünü görmeyi ve menüde başka bir seçeneği seçerek başlatmayı deneyin.

Bu yapılabiliyorsa gerisi kolay; /boot/grub/menu.lst dosyasının içeriğini buraya yapıştırın, beraber bakalım.

xxx3

şimdi dediğiniz gib bir esc yazısı geliyor ama memtest sırasında basılımı tutucam yoksa bilgisayar ilk başladıgında da bir esc yazısı cıkıyor o sıradamı mı basılı ayrıca live cd de grup listesini açtıgımda hiçbir şey cıkmıyor boş bir sayfa var ayrıca grub listemde şu anda hiç birşeye basmadan yazalnarı size aktarayım

ubuntu

xp

aynen bu şekile başka * bir şey yok

erginemr

Anladığım kadarıyla yaptığınız değişiklikler neticesinde grub listesi bozulmuş ve Ubuntu başlığı -> Memtest işlemini gösterir olmuş.

Çözüm olarak, Live CD'yi açmanız, "Alt+F2 >> gksu nautilus" komutuyla dosya yöneticisini root yetkileriyle başlatmanız, sabit diskteki "/boot/grub/menu.lst" dosyasını bulup, içeriğini buraya yapıştırmanız gerekiyor.

Bu arada Live CD çalışırken, konsoldan "Alt+F2 >> gnome-terminal" aşağıdaki komutların ne döndürdüğünü de buraya yazmalısınız:
sudo fdisk -l
sudo blkid

Not: Live CD'deki menu.lst ile sabit diskteki ayrı yerlerde, unutmayın.

xxx3

Hocam sizin yazınızı ancak okuyabildim cd okuyucumda bir sorun var aksilikler yakamı bırakmadı ve bir türlü acamadım ama grub ekranı gelince biryerlerden ubuntuya girdim sanirim b  ya da e ye bastim oradan kernellerin listesi cıktı boot filan yaziyordu herheyse oradan birini seçtim tıkladım karşıma mavi ekranli bir bölüm geldi recovery mod filan yazıyordu en yukardaki seçeneği seçtim ubuntum açıldı grub menusünü düzenledim ve ubuntuya gire biliyorum yalniz ekran çözünürlüğüm 640 larda şimdi bunu nasil düzeltebilirim envy ile kurdum ama yeniden başlatınca olmadı

heartsmagic

Sen güvenli kipte açmış olmayasın? Recovery olan yani. Onun haricinde diğerleri açmıyor mu sistemi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xxx3

valla bilgisayarimi yen'den baslattim direk boyle acti nasil duzeltebilirim

erginemr

Sorunların üzerine sırayla gidelim. "/boot/grub/menu.lst" dosyasının içeriğini buraya aktarma şansınız var mı?
gedit /boot/grub/menu.lst

erginemr

Bir de şu komutların çıktıları gerekiyor:
sudo fdisk -l
sudo blkid

xxx3

Disk /dev/sda: 100.0 GB, 100030242816 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 12161 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x219d219d

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1       11077    88975971    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           11078       11935     6887695+  83  Linux
/dev/sda3   *       12060       12161      819283+  d7  Bilinmeyen
/dev/sda4           11936       12059      996030   82  Linux takas / Solaris

Disk bölümleme tablosu girdileri diskteki sırasında değil
taylan@taylan-laptop:~$

ve
/dev/sda1: UUID="04C8E325C8E31428" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: UUID="622e9774-e05e-40bd-90d0-51d35258577b" TYPE="ext3"
/dev/sda3: UUID="106832196831FDD2" TYPE="ntfs"
/dev/sda4: TYPE="swap" UUID="45f4bc00-b01c-4632-8a52-60efb7db41dc"
taylan@taylan-laptop:~$

erginemr

Sanırım tahminimde çuvalladım. Zira gördüğüm kadarıyla "menu.lst" dosyası dört dörtlük, hiç bir sorunu yok. Anlayamadığım tek şey (hd0,2)'de yani "sda3"te "Microsoft Windows XP Embedded" diye bir işletim sistemi olması ve bunun dosya sisteminin "Bilinmeyen" olarak raporlanması. Bu harici bir cep bilgisayarı (PDA) tarzı bir şey mi?

Ama sorun bu aygıttan kaynaklanmıyorsur, eminim. Bu listeye göre Grub'un güle oynaya açılması lazım. Eğer açılmıyorsa Grub'u tekrar kurmayı deneyin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1753

Alıntı Yap7. Tüm ayarlarınızı yaptıktan sonra, grub arayüzünde aşağıdaki komutları girin:
sudo grub
grub> find /boot/grub/stage1

Burada (hdx,y) şeklinde bir geri bildirim alacaksınız. Burada verilen sayıları aşağıdaki komutta x ve y yerine kullanın. Örneğin (hd0,0) alırsanız aşağıda x yerine 0, y yerine 0 yazın.

grub> root (hdx,y)
grub> setup (hdx)
grub> quit

Root ile başlayan komut, önyükleyiciye Grub ayarlarının nerede olduğunu gösteriyor, setup ile başlayan komut ise önyükleyicinin sabit diskin MBR (Ana Önyükleme Kaydı)'na yazılacağını belirtiyor.

8. Son olarak yaptığımız değişiklikleri önyükleme bölümüne yazdıralım. Ancak öncelikle Ubuntu'nun kurulu olduğu sabit disk bölüm adını bilmemiz gerekiyor.
sudo fdisk -l
ile Ubuntu Linux'un yüklü olduğu bölümü bularak (eğer birden fazla Linux işletim sistemi kurulu değilse, son kelimesi Linux olan satırdır), ilgili bölüm (sda1, sdb2, vb.), numarasını yazmadan sabit disk adı olarak (sda, sdb şeklinde) aşağıdaki komutta sdX yerine kullanın:
sudo grub-install /dev/sdX
Sizin durumunuzda (hdx,y) -> (hd0,1)
(hdx) -> (hd0)
sudo grub-install /dev/sdX -> /dev/sda

erginemr

Ekran çözünürlüğü meselesi, bütük ihtimalle açılışta eski çekirdek satırını seçtiğiniz için oldu. Envy kurulum yaparken ekran sürücüsünü son çekirdeğe göre derliyor, bu arada eski çekirdeğe göre olanı da götürüyor. Siz açılışta eski çekirdeği seçince de, sistemde buna göre sürücü olmadığı için X sunucusu düşük ayarlarla açıldı.

xxx3

Yardımlarınız için teşekkürler xp açıldı yalnız son yaptığım değişikliği nasıl düzeltebilirim. Söylediklerinizi yaptım otomatik olarak düzeldi mi ?

erginemr

Tam olarak neyin ters gittiğinden emin değilim, ancak eğer bilgisayarın yeniden açtığınızda Grub menüsü gözüküyorsa ve menü listesinde güncel çekirdeği seçtiğinizde ekran da düzgün çözünürlükte açılıyorsa sorun kalmamış demektir.

xxx3

Güncel çekirdeyi seçiyorum ama ekran düzgün görünmüyor cd sürücüm eğer çalışırsa ubuntuyu tekrar yükliyeceğim tabi ki eğer sorunu yapamazsam  :D

erginemr

Alıntı yapılan: xxx3 - 21 Temmuz 2008 - 22:35:59
Hocam sizin yazınızı ancak okuyabildim cd okuyucumda bir sorun var aksilikler yakamı bırakmadı ve bir türlü acamadım ama grub ekranı gelince biryerlerden ubuntuya girdim sanirim b  ya da e ye bastim oradan kernellerin listesi cıktı boot filan yaziyordu herheyse oradan birini seçtim tıkladım karşıma mavi ekranli bir bölüm geldi recovery mod filan yazıyordu en yukardaki seçeneği seçtim ubuntum açıldı grub menusünü düzenledim ve ubuntuya gire biliyorum yalniz ekran çözünürlüğüm 640 larda şimdi bunu nasil düzeltebilirim envy ile kurdum ama yeniden başlatınca olmadı

Yeniden ENVY ile kurulum yaptıysanız belki de eski çekirdeği açtıktan sonra kurulum yaptınız. Dolayısıyla yine yeniden: ENVY'nin yolları dar, bana bakma benim VIA'm var...

xxx3

Grub listesinden son çekirdeği nasıl seçerim ekran kartını tanıtmak benim için iki dakika çünkü kartım bugüne kadar pek sorun çıkarmadı  :)

izzetguntalaz

Açılışta "Grub 1.5" yazısı görünürken "esc" tuşuna basın.

xxx3

Olmuyor  gene aynı grub'u tekrar kurdum ama olmadı ayrıca bir şey sorucam ubuntuyu cd'den onarma gib bir seçeneğim var mı ? Eğer varsa nasıl yapabilirim belki yaparsam düzelir ::)

izzetguntalaz

Ubuntu kurtarma modu var ama siz grub menü sünü göremiyorsanız onu da çalıştıramazsınız.

Aklıma bişey gelmiyor.

xxx3

yok grub menusünü görüyorum en güncel çekirdeği seçiyorum ama ekran gözünürlüğüm 640 kalıyor ubuntum açılıyor kullanıcı şifrem adım filan ubuntuya giriyorum ama ekranım kötü.

erginemr

Tamam işte, sistemi son çekirdek ile açtıktan sonra ekran kartınızı ENVY ile yeniden kurun.