[Nasıl] VIA Chrome9 P4M900 kurulum

Başlatan immortal, 20 Temmuz 2008 - 18:07:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

immortal

VIA Chrome denilen akıl karıştırıcı onboard ekran kartı için çoğu insan sıkıntı çekiyor. Bir sürü araştırma yaptım ama bir çözüm yolu bulamamıştım. En sonunda bu forumdaki arkadaşlarıma danıştım fakat verdikleri doğru bilgilerle bile sorun yaşamış oldum.

http://www.openchrome.org sitesinde sunulan kaynak kodu ile Ubuntu'nun komünitesinde açıkça nasıl kurulacağı izah edilmiş. https://help.ubuntu.com/community/OpenChrome bu adresteki bilgileri takip ederek ve tek tek yolu izleyerek Via onboard ekran kartınızı 2D ya da 3D özelliğini kazandıracak kurulumu yapabilirsiniz. Fakat ingilizce bilmeyen arkadaşlar için sorun teşkil edebilir. Bu yüzden ben 2D ve 3D kurulumunun açıkça söylemek gerekirse Türkçe çevirisini yapmış olacağım.

Geleyim kuruluma; (aşağıdaki komutlar konsol aracılığı ile yazılıyor)

openChrome 2D driver compilation (openChrome 2D sürücü derlemesi)
1) sudo apt-get build-dep xserver-xorg-video-via
Ubuntu 6.10 (Edgy),7.04 (Feisty) ve 7.10(Gutsy) için ama ben Hardy için de işe yaradığını gördüm.
2) sudo apt-get build-dep xserver-xorg-driver-via
Ubuntu 6.06.1 (Dapper) ya da Debian ve Debian tabanlı tüm distrolar için
3) sudo apt-get install subversion autoconf automake1.9 libtool
Ya da 3. yol olarak bunu kullanabilirsiniz.

Daha sonra openChrome kaynak koduna geliyor sıra bunu da svn checkout http://svn.openchrome.org/svn/trunk openchrome ile openChrome'un kendi sitesinden ediniyoruz.
cd openchrome* yazıp derlememiz gereken dosyaların klasörüne giriyoruz
./autogen.sh --prefix=/usr yazarak dosyaları doğru klasörün içerisine yüklüyoruz (komut detayları hakkında fazla bilgim olmadığı için anlatımım cılız kalabilir şimdiden özür diliyorum)
Akabinde make ile derleyip sudo make install ile yüklememizi gerçekleştiriyoruz.

Şimdi bizden xorg.conf'u editlememizi isteyecek ve bu noktada tecrübe ile sabittir anlatacağım şey; gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf ile editleyip içerisinde
Alıntı YapSection "Device"
bölümüne gidip
Alıntı YapDriver          "vesa"
kısmını
Alıntı YapDriver          "openchrome"
olarak değiştirmeniz gerekecek. Dosyayı kaydedip çıkın ve hemen ardından CTRL+ALT+BACKSPACE kullanıp X yeniden başladığında bir değişiklik olmayacaktır muhtemelen. En azından benim editlediğimde olmadı. Ve kurulum esnasında şunu fark ettim ki openChrome make install'dan sonra /etc/X11/ altına xorg.conf.20080720000333 gibi içinde o günün tarihini bulunduran bir config dosyası atıyor. İşte bunu alıp default xorg.conf ile değiştirmeniz gerekiyor. Yoksa benim yaşadığım şeyi yaşayabilirsiniz. Belki de benim yaşadığım sistemsel bir problem yüzünden böyle olmuş olabilir. Bu dediğimi yapmadan evvel mevcut xorg.conf'u anlattığım gibi editleyip deneyebilirsiniz. Ayrıca unutmadan editlemeden evvel xorg.conf'u mutlaka yedekleyin.

Ve ardından sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg yazarak CTRL+ALT+BACKSPACE kombisi ile X'i yeniden başlatın. 

Böylelikle 2D özelliğini kazanmış oluyor.

openChrome ve 3D
Bu bölümde detaylı olarak anlatılacak bir şey yok. Yapmanız gereken tek şey aşağıdaki kodları tek tek sırası ile atlamadan yazmak.

sudo apt-get install git-core linux-headers-generic
git clone git://anongit.freedesktop.org/git/mesa/drm
cd drm
./autogen.sh --prefix=/usr
make
sudo make install
cd linux-core
make LINUXDIR=/lib/modules/`uname -r`/build DRM_MODULES=via
sudo cp *.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/char/drm/
sudo depmod -ae
sudo modprobe drm
glxinfo | grep render Bunu yazdıktan sonra direct rendering NO diyebilir bunun çalıştığını sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar yazınız ve göreceksiniz ki YES olarak değişecek.
echo "drm" | sudo tee -a /etc/modules
echo "via" | sudo tee -a /etc/module

Ve sisteminizi yeniden başlatın. Tamamdır.

heartsmagic

Çok teşekkürler @immortal, sabitliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

immortal

Ben teşekkür ederim @heartsmagic umarım faydalı olur.

immortal

Archlinux'ta kurulum farklı sanırım. Biraz araştırma yaptım;

http://wiki.archlinux.org/index.php/Via_Unichrome

Detaylı bilgiyi buraya bakarak bulabilirsin. İngilizcen yoksa yardımcı olabilirim.

Sonradan gelen edit: VIA Chrome9 onboard ekran kartının okutma sorununda bir şeyi fark ettim. 3D özelliğini kazandırmadaki en büyük etken driver yüklendikten sonra doğru bir X yazabilmek. Dün gece Ubuntu'yu tekrar kurduğumda fark ettim; etc/X11/xorg.conf içindeki bilgi düzeni benim kartımın 3D özelliğini almasına yetmiyor driver olmuş olsa bile. Bu yüklenmiş driver'ı çalışması gerektiği gibi çalışmasını sağlayan eski düzenimdeki X konfigürasyonumu kopyaladım ve düzeldi. Bence buna da dikkat edilmesi gerekiyor.

cyclops

komutunda ./autogen.sh: 9: autoreconf: not found diye bir uyarı çıkıyor . Komutun yapmak istediğini manual olarak yapabilir miyim ?

immortal

Derlemeyi yapmadan evvel;

sudo apt-get install autoconf

yükleyin ve daha sonra tekrar deneyin.

cyclops

Autoconf'u yükledikten sonra denedim fakat böyle bir şey döndü.
[tt]phoenix@phoenix:~/openchrome$ ./autogen.sh --prefix=/usr
Can't exec "aclocal": No such file or directory at /usr/bin/autoreconf2.50 line 182.
Use of uninitialized value in pattern match (m//) at /usr/bin/autoreconf2.50 line 182.
Can't exec "automake": No such file or directory at /usr/bin/autoreconf2.50 line 183.
Use of uninitialized value in pattern match (m//) at /usr/bin/autoreconf2.50 line 183.
autoreconf2.50: Entering directory `.'
autoreconf2.50: configure.ac: not using Gettext
autoreconf2.50: running: aclocal  --output=aclocal.m4t
Can't exec "aclocal": No such file or directory at /usr/share/autoconf/Autom4te/FileUtils.pm line 290.
autoreconf2.50: failed to run aclocal: No such file or directory
  [/tt]
Automake'i de kurduktan sonra çıkan sonucu yazarım. Dikkat etmemişim ona: )

Şimdi yükledim fakat çıkan sonuç
[tt]phoenix@phoenix:~/openchrome$ ./autogen.sh --prefix=/usr
autoreconf2.50: Entering directory `.'
autoreconf2.50: configure.ac: not using Gettext
autoreconf2.50: running: aclocal
/usr/share/aclocal/libmcrypt.m4:17: warning: underquoted definition of AM_PATH_LIBMCRYPT
  run info '(automake)Extending aclocal'
  or see http://sources.redhat.com/automake/automake.html#Extending%20aclocal
autoreconf2.50: configure.ac: tracing
autoreconf2.50: configure.ac: not using Libtool
autoreconf2.50: running: /usr/bin/autoconf
autoreconf2.50: running: /usr/bin/autoheader
autoreconf2.50: running: automake --add-missing --copy --no-force
configure.ac: installing `./install-sh'
configure.ac: installing `./missing'
libxvmc/Makefile.am:2: Libtool library used but `LIBTOOL' is undefined
libxvmc/Makefile.am:2:
libxvmc/Makefile.am:2: The usual way to define `LIBTOOL' is to add `AC_PROG_LIBTOOL'
libxvmc/Makefile.am:2: to `configure.ac' and run `aclocal' and `autoconf' again.
libxvmc/Makefile.am: installing `./compile'
libxvmc/Makefile.am: installing `./depcomp'
src/Makefile.am:31: Libtool library used but `LIBTOOL' is undefined
src/Makefile.am:31:
src/Makefile.am:31: The usual way to define `LIBTOOL' is to add `AC_PROG_LIBTOOL'
src/Makefile.am:31: to `configure.ac' and run `aclocal' and `autoconf' again.
autoreconf2.50: automake failed with exit status: 1
[/tt]

bu oldu.

immortal

sudo apt-get install automake

yazıp kurulum tamamlandıktan sonra bir kere daha dener misiniz?

cyclops

Teşekkürler. Denedim ama yine aynı hatayı veriyor.

immortal

Yaptığın işlemleri söyler misin bana? Sorunun sadece derlemede olduğunu zannetmiyorum. Bir yerlerde yanlış bir şey yapıyorsun.

Ayrıca şunu sormak istiyorum hangi Ubuntu dağıtımını kullanıyorsun?

cyclops

Sürüm Hardy . İşlemler aynen verdiğin şekilde, şöyle ki ;
1.
sudo apt-get build-dep xserver-xorg-video-via
2.
svn checkout http://svn.openchrome.org/svn/trunk openchrome (svn için ayrı bir şey daha yapmıştım)
3.
cd openchrome*
4 ve son.

Verdiğim hata da şu satır Libtool library used but `LIBTOOL' is undefined
dikkatimi çekti. Tanımlanayan bir kütüphane. ?

Paket yöneticinden libttool'u buldum ve yüklüyorum. sonucunu tekrar yazarım.

immortal

Yukarıda yazdığım ilk posttaki açıklamaları harfiyen sırası ile yaparsanız bir sorun ile karşılaşmayacaksınız. Ama siz;

sudo apt-get install subversion autoconf automake1.9 libtool

bu kısmı atlamışsınız ve libtool hatası alıyorsunuz. Lütfen postumdaki anlattığım gibi yolları tek tek dikkatli bir şekilde yapın.

cyclops

Pardon ama ben onları birbirinin alternatifi olarak düşündüm.  Neyseki hatayı anladık . Şimdi Libtool kurulunca sorun kalkacaktır. Teşekkürler.

immortal

cyclops

Son durum, başarı ile yüklendi ama ne yazık ki compiz çalıştırmıyor. Bende via kurmaya karar verdim.

immortal

Bu kartın Linux için driver'ı var mı?

immortal

Oo harika o zaman Compiz Fusion'da bir problem yaşamazsın bunu kurabilirsen.

Semih

Kardeş kuruldu Yes dedi ama açılmıyor ki Compiz falan
A.Semih Türk

immortal

Alıntı yapılan: Semih - 05 Eylül 2008 - 22:08:27
Kardeş kuruldu Yes dedi ama açılmıyor ki Compiz falan
Bu kurulumda sanırım Compiz çalışmıyor.

mtyreal

Acil yardım abiler Ben 2d aktifleştirmesinde make yzdığım anda şöle bir hata alıyorum;
mtyreal@MTYREAL-S-Ubuntu:~/openchrome$ make
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.

heartsmagic

Alıntı yapılan: mtyreal - 09 Kasım 2008 - 00:10:40
Acil yardım abiler Ben 2d aktifleştirmesinde make yzdığım anda şöle bir hata alıyorum;
mtyreal@MTYREAL-S-Ubuntu:~/openchrome$ make
make: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu.

./autogen.sh --prefix=/usr[/code

komutunu işlettin mi? İşlettiysen sorunsuzca bitti mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

@mtyreal,

Tabii ayrıca "make" komutunun çalışması için "build-essential" paketinin de önceden yüklenmiş olması gerekiyor:
sudo apt-get install build-essential

aks

Arkadaşlar ben yeni ubuntu kulanıcısıyım komutlar hakkında çok bilgim yok benim lap topun ekran kartıda Via Chrome9 bende kurulum yapmak istiyorum fakat konsola kodları yazacaksınız deniyor.
ubuntu ekranından konsola Alt+F2 ile mi geçiş yapacağız. Ya da komut yazma konsoluna nasıl geçiş yapılıyor?

localhost

@aks, senin kart kurulumu gerceklesmedimi ?  Son mesajinda Ubuntu yu acmisin. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,7707.45.html
Linux LPIC1 - MCSA