[Çözüldü] Elektronik imza (E-imza) hatası: "java.lang.NoClassDefFoundError:"

Başlatan fiore, 13 Ocak 2011 - 13:34:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fiore

Merhaba..
tüm adımları gerçekleştirdim ancak uygulamalar-sistem araçları-akis kart izleme aracı açılıyor gibi yapıp hiç açılmıyor.
sizce neden olabilir?

bytan

@fiore,

Uçbirimdan açmaya çalışarak aldığın çıktıyı aktarır mısın?

Daha sonra da başlığı böleriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

fiore

Exception in thread "main" java.lang.NoClassDefFoundError: com/sun/awt/AWTUtilities
   at GUILayer.FrameMain.setSecondShape(FrameMain.java:91)
   at GUILayer.FrameMain.<init>(FrameMain.java:37)
   at BusinessLayer.Main.main(Main.java:73)
Caused by: java.lang.ClassNotFoundException: com.sun.awt.AWTUtilities
   at java.net.URLClassLoader$1.run(URLClassLoader.java:217)
   at java.security.AccessController.doPrivileged(Native Method)
   at java.net.URLClassLoader.findClass(URLClassLoader.java:205)
   at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:321)
   at sun.misc.Launcher$AppClassLoader.loadClass(Launcher.java:294)
   at java.lang.ClassLoader.loadClass(ClassLoader.java:266)
   ... 3 more

bytan

Eğer menüdeki komut alttaki gibi değilse, uçbirimden bunu çalıştırarak açmayı deneyelim:

java -jar /usr/share/akia/akia.jar

Şayet bu komutla yukarıdaki çıktıyı alıyorsak, sistemindeki paketlerin durumuna bakalım:

dpkg -l | grep sun-java6

Öntanımlı kullanılan java sürümüne bakalım:

sudo update-alternatives --config java

Diğer bir ihtimal com/sun/awt/AWTUtilities yolunu java bulamıyor da olabilir. Ki aslında kendisi benim sistemimde de yok. Uygulamayı strace ile çalıştırdığımda bile bunu aramadı. Biraz bakınınca How to Create Translucent and Shaped Windows sayfasında API olarak tanıtıldığını gördüm. Sistemine kurmuş olabilir misin? Ya da herhangi bir uygulamayla kurulmaya çalışılmış olabilir mi? Saydam pencere için bir şeyler yapmış mıydın? Öntanımlı tema kullandığında da aynı sorunu yaşıyor musun?

Bölünen konu:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,22979.0.html

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

fiore

ön tanımlı kullanılan java sürümünü değiştirince akisi açabildim.
ama bu kez de kartı görmüyor. kartta ya da usb stickte bir sorun olmadığını biliyorum, çünkü mesela windowsta kullanabiliyorum.
belki de akıllı kart okuyucu sürücüsünü değiştirmeliyim. zaten uyap sistemine giriş yapmaya çalıştığımda da "okuyucu akıllı kart listesi alınamadı" uyarısı alıyorum.
gerçi bu aşamaya gelmek bile bir mucize. ama o kadar çok şey yaptım ki, geri almak istesem ne yaptığımı hatırlamıyorum bile :)
deneyeceğim biraz daha..

bytan

Eğer Akis ile birlikte turkiye.gov.tr'de de okuma sorunu varsa, dediğin gibi kart okuyucu sürücüsüne bakman gerekebilir. Uyap sistem uygulamasını bilemiyorum. Ancak uyap kelime işlemcisini deneyebildim. Hem sistem, hem akis, hem web uygulamaları görebiliyor olmasına rağmen, kelime işlemci imzalama kısmında kart okuyucuyu bile göremedi. Bu yüzden uyap'ı referans almamaya özen gösteriyorum. :)

PF @ ST

fiore

sorunu çözdüm, aslında bu topicte çözülmüş oldu, zaten uyapı çalıştırabilmek için o kadar uğraşmıştım ki, artık ne yaptığımı bile hatırlayamıyordum..
ben de ubuntu 10.10 kurup, söylediğin işlemleri yaptım. daha sonra java sürümünü düşük buldu, paketleri güncelledim, uyap girişinde ise "libpkcs11wrapper.so" eksik, açamıyoruz deyince, yine uyap sitesinde bulabileceğimiz dosyayı yerine kopyaladım.
sudo cp libpkcs11wrapper.so /usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/lib/i386

bundan sonra sorunsuz şekilde elektronik imza ile uyap avukat portalına bağlanabildim.

teşekkürler..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Şubat 2011 - 12:07:55

konuları karıştırdım sanırım, bu topicte dediğim aslında e-imza kurulumu konusuydu :)

bytan

UYAP Avukat portalının çalıştığını duymak sevindirici. Deneme imkanımız olmadığı için bilemiyorduk. :)

Başlığı etiketleyerek kapatıyorum.

PF @ ST