[Çözüldü] Sistemin kullandığı alan kısa aralıklarla sürekli artıyor

Başlatan mutlucan96, 03 Ocak 2011 - 15:37:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mutlucan96

Kök dizindeki dosyaların hepsinin boyutunu teker teker öğrendim ve topladım, 8 GB çıktı. Ama GParted ile disk bölümüme baktığımda 20 GB gözüküyor bu nasıl oluyor?
Alıntı Yap
Arkadaşlar ben bu konuyu ilk açtığımda 30 GB boş alanım vardı 8 GB kaldı yaa. Nooluyor. Sonunda Linux virüsü çıktı o da bana mı bulaştı yaa. Şaka yapmıyorum bakın. Esrarengiz bir şeyler var ortada.
Alıntı Yap

kalkan1973

Gizli dosyalar artı paket kurulumlarından kalan indirilmiş dosyalarla boyut artabiliyor.
Evde İşte her yerde Linux

mutlucan96

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 03 Ocak 2011 - 15:47:29
Gizli dosyalar artı paket kurulumlarından kalan indirilmiş dosyalarla boyut artabiliyor.

Gizli dosyalar nerede? Kök dizinde hiç gizli yok. Diğer klasörlerin özelliklerine baktığımda gizli dosyalarıda boyut hesabına dahil etmiyor mu? /var/cache/apt/archives/ dizinindekileri de boşalltım.

ironic

Kurulumda ev dizini için farklı bir bölüm belirlemediysen, ev dizini de kök dizinine  dahildir.

du -ch | tail -n2

çıktısı nedir?

mutlucan96

Alıntı yapılan: ironic - 03 Ocak 2011 - 16:13:57
Kurulumda ev dizini için farklı bir bölüm belirlemediysen, ev dizini de kök dizinine  dahildir.

du -ch | tail -n2

çıktısı nedir?

4,1G   .
4,1G   toplam

ironic

mutlucan96

Alıntı yapılan: ironic - 03 Ocak 2011 - 16:27:19
Peki

df -h

ile genel duruma bakalım.

Dosyasistemi            Boy   Dolu Boş   Kull% Bağlanılan yer
/dev/sda5              50G   31G   17G  66% /
none                  495M  300K  494M   1% /dev
none                  502M  464K  501M   1% /dev/shm
none                  502M  196K  501M   1% /var/run
none                  502M     0  502M   0% /var/lock
none                  502M     0  502M   0% /lib/init/rw

bytan

Hangi klasörler ne kadar yer kaplıyor görebilirsin:

baobab
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

mutlucan96

Alıntı yapılan: bytan - 03 Ocak 2011 - 20:46:59
Hangi klasörler ne kadar yer kaplıyor görebilirsin:

baobab

Taranıyor birazdan cevap yazacağım. Bu arada bu gizli şey büyümeye devam ediyor. Öncekinden 15 GB fazlalık var. Windows olsa virüs diyeceğim ama...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2011 - 21:04:28

sem

Alıntı Yapdu -a /dizin | sort -n -r | head -n 10

How do I find the largest top 10 files and directories

Bundan SUDO için güzel ipucu da olur =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

mutlucan96

Sonuç şöyle;
/   7,9 GB
home 3,6 GB
usr 3,3 GB
var 404,1 MB
lib 323,2 MB
opt 108,3 MB
boot 56,8 MB
etc 15,1 MB
sbin 8,3 MB
bin 6,6 MB
dev 788 KB
tmp 516 KB
srv 200 KB
cdrom 4 KB
mnt 4 KB

sem

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

mutlucan96

sem

=)=)=)

Çok güldüm cidden mutlucan96 =) Ben de bir kod ile  bu şekilde çıktı aldınız sandım...

Verdiğim  bağlantı işinize yarayabilir belki...
Burası dünya?

mutlucan96

Alıntı yapılan: sem0900 - 03 Ocak 2011 - 21:31:08
=)=)=)

Çok güldüm cidden mutlucan96 =) Ben de bir kod ile  bu şekilde çıktı aldınız sandım...

Verdiğim  bağlantı işinize yarayabilir belki...

Orada ne yazdığını pek anlayamadım tam olarak ne diyor kısaca söyleyebilir misiniz?
du -a / | sort -n -r | head -n 10
yazdığımda  birsürü şey çıkıyor dizin okunamadı diye

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2011 - 21:46:48

Arkadaşlar ben bu konuyu ilk açtığımda 30 GB boş alanım vardı 8 GB kaldı yaa. Nooluyor. Sonunda Linux virüsü çıktı o da bana mı bulaştı yaa. Şaka yapmıyorum bakın. Esrarengiz bir şeyler var ortada.

sem

Verdiğim bağlantıda belli bir dizindeki en fazla yer kaplayan dosyaları/dizinleri bulan komut verilmiş.

du -a /var | sort -n -r | head -n 10

Örneğin bu komut ile /var dizinindeki en fazla yer kaplayan 10 dizin/dosya verilmiş...  Siz burada /var yerine istediğiniz dizini yazarak, dizin içerisinde en fazla yer kaplayan 10 dosya ve dizini listeleyebilirsniz... En sonda bulunan 10 sayısını değiştirerek daha fazla/az sonuç görüntüleyebilirsiniz... Yetki sorunundan kurtulmak için önce

sudo -i
komutu ile root kullanıcısına da geçebilirsiniz, ya da sudo yardımı ile aşağıdaki gibi bu yetki sorununu aşabilirsiniz...

sudo du -a /var | sort -n -r | head -n 10
Burası dünya?

mutlucan96

sudo du -a / | sort -n -r | head -n 10 (kök dizini ele aldım)

yaptım bana.
/root/.local/share/Trash/files

gösterdi. orada çok önceden sildiğim dosyalar bile duruyor. Onları siliyorum sonra hemen geliyorlar.

Bu arada 2GB kaldı bilgisayar gidiyooor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2011 - 22:12:56

1,5 GB kaldı bilgisayarda daha fazla dayanamıyorum. Biligsayarı kapatıyorum. Umarım yarına kadar bir sonuç çıkar. İngilizce bilen biri merkeze falan bildirse sorunu olmaz mı yaaa?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Ocak 2011 - 22:17:14

0,5 GB kaldı. Biraz daha durursam bilgisayar gidecek en iyisi kapatmak herkese iyi günler...

sem

Şu an neler oluyor bilgisayarda, hangi programlar çalışıyor da böyle belleği bitirecek işlemler yapıyorlar merak ettim..

Bilgisayarınızdaki o anlık işlemleri bu komut ile talip neler olduğuna bir bakabilirsiniz...

Dizindeki dosyaları uçbirimden silmeyi deneyin bir de isterseniz... Durmadan boyutu artan dizin /root/.local/share/Trash/files bu dizin mi...
Burası dünya?

eribol

/var/log dizinini kontrol edin. Bir program sürekli rapor üretiyor olabilir.

ekremsenturk

Bilgisayarını kapat ve Ubuntu CD'sinden başlat. Sonra Gparted ile disk'ini seç ve sağ tıkla ve CHECK seçeneğini seç.

Tekrar Bilgisayarını açtığında, sorun devam ediyorsa, yeniden CD'den başlat ve Ubuntu disk'ini aç (bunun için root şifresi isteyecektir. ubuntu gireresin) ve /root/.local(gizli dosya)/Trash/files dosyasını sil.

heartsmagic

@mutlucan96, şu an merkeze bildirilecek bir şey yok zira sorun muhtemelen sadece sana ait. Yarın olur da girebilirsen önce son verdiğin bağlantıdaki dosyaları silmelisin. Arka planda bir şeyler çalışıyor ve sen bunun farkında değilsin. Siliyorsun ancak geri geliyorlar? Silme iznin olduğuna emin misin? Nasıl siliyorsun?

Not: Maşallah üç yanıt gelmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Hehe. Baktık bilgisayar rahmete gidiyor sırasıyla fatiha okumaya başladık :)

sem

Şunu demeyi unutmuşum; bir program bu kadar hızlı ve daimi çalışıyorsa işlemci zamanını çok kullanacaktır. top komutu ile çalışan süreçleri incelerken "P" tuşuna basarsanız sıralama işlemci kullanımına göre olacaktır. (büyük P harfi olması önemli...)
Burası dünya?

sudusleri

Ubuntuyu kurarken /'e bağladığın disk bölümü için 20 GB ayırmış olmayasın? Gparted de sana bunu gösteriyor olabilir mi?
Düşten yumak oldun... alıp gittin günahları...

mutlucan96

Alıntı yapılan: heartsmagic - 03 Ocak 2011 - 22:23:27
@mutlucan96, şu an merkeze bildirilecek bir şey yok zira sorun muhtemelen sadece sana ait. Yarın olur da girebilirsen önce son verdiğin bağlantıdaki dosyaları silmelisin. Arka planda bir şeyler çalışıyor ve sen bunun farkında değilsin. Siliyorsun ancak geri geliyorlar? Silme iznin olduğuna emin misin? Nasıl siliyorsun?

Not: Maşallah üç yanıt gelmiş.

Şu an Ubuntu'ya giremiyorum. Panik falan diyo. Ama bazı güncelleştirmelerde GRUB'a yeni Ubuntu'lar ekleniyorya onlardan başkasına girdim tekrar 20 GB boş alana döndü.  Silme iznim vardı. Nautilus'u sudo komutu ile başlatmıştım. Sildiğimde bir süre yok olup tekrar geliyorlar. Şu an disk alanımda azalma yok. Ama son ubuntuyu hala açamıorum. Bu akşam ekremsenturk'ün söylediğini yapacağım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ocak 2011 - 21:19:17

Herkese canı gönülden teşekkürler. /root/.local/trash klasöründe ne kadar şey sildiysem orada saklanmıştı. Arık onlardan tamamen kurtuldum ve her şey normale döndü. Bir sorum olacak, her sildiğim dosyanın buraya taşınmamasının bir yolu var mı?