Ubuntu'da enteresan bir sorunla karşı karşıyayım.

Başlatan Serhan, 02 Ocak 2011 - 21:02:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Serhan

Arkadaşlar, Ubuntu ile garip bir sorunla karşılaştım. Benim derdim Google Chrome ve Gmail üzerinden Gtalk eklentisi ile görüntülü konuşmak. Live-cd ile çalıştırdığımda bilgisayarım videolu konuşma da videonun gözükeceği yer kusursuz bir şekilde çalışıyor. Ne zamanki harddiskime ubuntuyu tek işletim sistemi olarak kurdum, o zaman bu videonun çalışmadığını gördüm. bu arada firefox veya chrome olması farketmiyor. Ancak karşı taraf beni görebiliyor bunda bir sorun yok. Ben karşı tarafı göremiyorum.
Live-CD ile çalıştırdığımda sorun yok;
HDD'ye yüklediğimde sorun oluyor.

Tabiki bunun üzerinde sistemi formatlayıp xp kurdum ve karşı tarafı kusursuz bir şekilde görebiliyorum.

Neden böyle birşey yaşadım ubuntu'da fikrim yok.

Not: Sistemim LENOVO G530 laptop dır. Kamera Lenovo Easy Cam olarak gözüküyor. Ubuntu Desktop Edition 10.10 kurmuştum. Aslında ben ubuntuyu çok sevdim ama bir türlü şu sorunu çözemedim.

Herneyse yardımlarınızı ve çözüm önerilerinizi bekliyorum.

heartsmagic

Kameran diğer uygulamalarla normal bir şekilde çalışıyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Serhan

evet çalışıyor. peynir uygulamasıydı, yanlış hatırlamıyorsam, kamera gayet güzel bir şekilde çalışıyor. Zaten karşı taraf beni görüyor. ben karşı tarafı göremiyorum. video simsiyah gözüküyor. daha önceden dediğim gibi live-cd kusursuz bir şekilde videoyu da gösteriyor gtalk da.
sorun live-cd çalışırken değil, hdd'ye kurulum yaptığımda oluyor.

heartsmagic

Garip bir sorun, nasıl irdeleriz bilemiyorum açıkçası.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sema

CanlıCD'de sorun olmayıp kurulumda hata vermesi, benim aklıma kurduğun programların buna sebep olması ihtimalini getiriyor. Bence Sinaptik'i aç ve kamera programı ile ilgili her şeyi tamamen kaldırıp yeniden kur, gereksiz (fazladan) bir şey kurmamaya gayret et.
susema

Serhan

diyeceğimki ubuntunun yaptığı güncellemelerden dolayı mı böyle oldu. ama sanmıyorum. 11.04de bunun düzelmesini ummaktan başka * bir şey yapamıyorum.

hmm önceden probe fatal error almıştım, şöyle idi: modprobe: FATAL: Could not load /lib/modules/2.6.35-generic/
bu sorunu ise
Alıntı Yap"Try to edit /etc/initramfs-tools/initramfs.conf sudo gedit /etc/initramfs-tools/initramfs.conf in the console and change the line MODULES=most to MODULES=dep." 
açıklamasında denildiği şekilde aşmıştım.

dediğim şimdi bir kez daha anlatayım: Google Chrome veya Firefox yüklü sonra internete giriyoruz ve gmaile gidiyoruz. buradan sohbet kısmından sohbet ayarları kısmından google talk eklentisini indiriyoruz, ve google talk da arkadaşımız ile gmail üzerinden görüntülü konuşabiliyoruz, çünkü google talk dışında görüntülü konuşmak için çok da fazla alternatifimiz yok, karşı taraf mac book pro kullanıyor. Zaten o beni görebilidiğini söyledi, ancak ben onu göremiyorum. Çünkü görüntünün gözüktüğü kare komple simsiyah (blank) gözüküyor. Ancak işin daha da enteresan tarafı ubuntu live-cd olarak çalıştırırsam bu video sorunsuz olarak çalışıyor, ne zamanki hdd'ye kursam video bomboş gözüküyor.

Kamera çalışıyor yani, hatta lenovonun başka bir modeli için driver olayı anlatılmış ama benim kamera çalışıyor.

Ben bu arada ubuntu forums'a incompability list'te kamera çalışmıyor, bazen çalışıyor diye not düştüm bir baksınlar diye.  Bakalım ne olacak, günler çabuk geçiyor nisana gelsek de şu 11.04 çıksa, hem gnome 3.0 ile gelecek.

linux her zaman ilgimi çekmiştir, ancak windows programlarına bağımlı olduğumuz için ürkmüşümdür. cep telefonum galaxy s, yani android 2.2.1 var ve o da linux. bilgisayar linux du. çok güzeldi ama şu sorun mahvetti beni. bilgisayarım çok rahat bir şekilde windows çalıştırmasına rağmen ubuntunun hızına hayran kaldım.

not: live-cd de aynı programlar vardı, hatta google talk eklentisi ve google chrome'u ben kurdum ama live-cd ile yüklü hali arasındaki tek fark ubuntu güncellemeleri idi. Ayrıca Linux Kernel'i update edilmişti. * tabi ki bunlar sistemin önerdiği güncellemerdi. Ayrıca cevaplarınız için teşekkürler.

edit: dayanamadım kurdum ubuntuyu yine, peynir kamera uygulamasında kamera çalışıyor, dediğim video gözükmeme problemi devam ediyor.

reis33

Benim önerim, en basit yöntemlerden biri:
Bir başka arkadaşınızla gmail veya emphaty gibi bir arabirimle görüntülü konuşmayı denediniz mi ?

Ayrıca alakası var mı bilmiyorum fakat kodeklerden gerekli olanlar yüklü mü acaba ?

Serhan

benim yaptığım gmail üzerinden görüşme. ancak sohbet görüntü ayarlarında simsiyah küçük çerçeve çıkıyor. herhangibir kodek yüklemedim. gmail google talk eklentisi yüklü ve kendisini hatta bugün güncelledi. İşin enteresan tarafı ben gmaildeki sohbet kısmından sohbet ayarlarından görüntü ayarlarına baktığımda simsiyah gözüküyor ve bu esnada gmaili kapatmadan peynir web kamera standı programını çalıştırdığımda ise ekran simsiyah çıkıyor yine. Ancak gmaili görüntü ayarlarını kapattıktan sonra ise peynir web kamera standını tekrar açtığımda ise kamera çalışıyor. Yani sadece gmail üzerinden google talk sohbet ayarlarındaki kamera çalışmıyor gözüküyor. ancak arkadaşım beni görebildiğini söylemişti. sanırım googledan kaynaklı bir sorun.

anlatmak istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum ama umarım anlamışsınızdır. siz gmail'i web browserdan açıp sol alttaki sohbet kısmından görüntülü konuştunuz mu hiç ubuntuda ya da linux de?

edit: şu anda başka bir arkdadaşımla görüntülü konuşamadım gmail üzerinden. ancak dediğim gibi sohbet ayarlarında da çalışması gerekiyor.

ramazan2602

aynı sorun bende de var şimdi farkettim bire bir aynısı

Fidel

Alıntı yapılan: Serhan - 03 Ocak 2011 - 08:06:45
benim yaptığım gmail üzerinden görüşme. ancak sohbet görüntü ayarlarında simsiyah küçük çerçeve çıkıyor. herhangibir kodek yüklemedim. gmail google talk eklentisi yüklü ve kendisini hatta bugün güncelledi. İşin enteresan tarafı ben gmaildeki sohbet kısmından sohbet ayarlarından görüntü ayarlarına baktığımda simsiyah gözüküyor ve bu esnada gmaili kapatmadan peynir web kamera standı programını çalıştırdığımda ise ekran simsiyah çıkıyor yine. Ancak gmaili görüntü ayarlarını kapattıktan sonra ise peynir web kamera standını tekrar açtığımda ise kamera çalışıyor. Yani sadece gmail üzerinden google talk sohbet ayarlarındaki kamera çalışmıyor gözüküyor. ancak arkadaşım beni görebildiğini söylemişti. sanırım googledan kaynaklı bir sorun.

anlatmak istediğimi anlatabildim mi bilmiyorum ama umarım anlamışsınızdır. siz gmail'i web browserdan açıp sol alttaki sohbet kısmından görüntülü konuştunuz mu hiç ubuntuda ya da linux de?

edit: şu anda başka bir arkdadaşımla görüntülü konuşamadım gmail üzerinden. ancak dediğim gibi sohbet ayarlarında da çalışması gerekiyor.

Aynı durumdayım ben de :(
Bir çözümü olsa çok iyi olacak. Gmail sohbet oturumu üzerinden sesim gidiyor, karşı taraf beni görüyor, ben onları duyuyorum ama göremiyorum. Siyah ekran var kamera yerinde.

BayboraKaan

Hangi anlik ileti uygulamasini kullaniyorsun? Benim bir kere denemisligim var Pidgin ile sorunsuz görüntülü görüsme yaptim.

Fidel

direk gmailden sohbet ederken kameralı sohbet seçeneğinde oluyor yazdığım şey. Dediğim gibi onlar beni görüyor, duyuyor; ben onları duyuyorum ama göremiyorum.

Ayrıca sen yazınca pidgin ile denedim. Ben onları görüyorum, duyuyorum. Ekranın üst tarafında kendimi de görüyorum ama onlar beni ne görüyor ne de duyuyor bu sefer...

ckuymulu

Konu açılalı epey zaman geçmiş ancak aynı problemin Ubuntu 11.10 üzerinde de devam ettiğini belirtmek istedim. Hatta dün Google talk eklentisi ile ilgili bir güncelleme de oldu. Ancak sonuç aynı. Ben Empathy ile sorunsuz görüntülü görüşme yapabildim. Size tavsiyem bu sorun giderilene kadar Google talk hesabınızı Empathy sohbet programı ile kullanmanız.