[Çözüldü] Ubuntu Tweak ile Temizlik Sorunu

Başlatan Zorba58, 29 Aralık 2010 - 01:06:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zorba58

Ubuntu Tweak kurduğumda cleaner bölümünde şu yazıyordu:

Distribution: Ubuntu 10.10 maverick
Application: Ubuntu Tweak 0.5.8
Desktop: gnome

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/ubuntutweak/modules/__init__.py", line 41, in __init__
    package = __import__('.'.join([__name__, module]), fromlist=['modules'])
  File "/usr/lib/python2.6/dist-packages/ubuntutweak/modules/cleaner.py", line 26, in <module>
    import simplejson
  File "/usr/lib/pymodules/python2.6/simplejson/__init__.py", line 109, in <module>
    from decimal import Decimal
  File "/usr/lib/python2.6/decimal.py", line 3649, in <module>
    val = globals()[globalname]
KeyError: 'ROUND_CEiLiNG'

acaba niye böyle oldu?
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

Ubuntu Tweak'e de mi sıçramış bu Türkçe sorunu?
Şu çözümü kullan:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,20184.msg247455.html#msg247455

Haliyle sen Ubuntu Tweak için uygulayacaksın bunu.
Ayrıca gördüğün gibi bu çözüme ROUND_CEiLiNG aramasıyla ulaşabilirdin forumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Zorba58

Verdiğin linkteki yazılım merkezi örneğinin dediğini yaptım.Menü düzenleyicide ubuntu tweak için env LC_ALL=C /usr/bin/ubuntu-tweak yazdım.
Ama şimdi de ubuntu tweak açılmıyor?
Dünya' nın asıl problemi. ahmaklar ve fanatikler her zaman için kendilerinden çok eminken; buna karşılık daha aklıbaşında insanların hep şüphelerle dolu olmaları.
                                                            Bertrand Russell

sema

Yaptığın değişikliği geri al ve şunu uygula;

alacarte

Çıkan menüden -> Sistem Araçları >> Ubuntu-tweak , komut bölümüne şunu gir;

env LANG="tr_US.UTF-8" ubuntu-tweak

Bunları Tweak kapalıyken yap.
susema

Zorba58

Teşekkür ederim Sema sorun çözüldü :)
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

LC_ALL=C genelde iş görürdü, hatta görüyor. Sen /usr/bin kısmını neden ekledin?

sema

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Aralık 2010 - 02:50:33
LC_ALL=C genelde iş görürdü, hatta görüyor. Sen /usr/bin kısmını neden ekledin?

Aslında /usr/bin şeklinde eklenmesinde de bir sorun yok. Uçbirim onu da açıyor. Yalnız İngilizce olacaktı o şekilde.
susema

heartsmagic

Ben bir şeyi kaçırmışım burada. tr_US hangi kodlama oluyormuş? Açıkçası ben bilmiyordum bunu. Şu an uygulama Türkçe ama sorunsuz olarak mı çalışıyor?

sema

Aslında o en_US'tı. Ben birazcık salladım ve en yerine tr yazdım, yazmıştım yani geçenlerde. Baktım Türkçe açıldı :)
susema

Zorba58

@heartsmagic
evet heartsmagic yarı ingilizce yarı türkçe açılıyor.aslında tam olarak yarısı ingilizce değil.Aşağıda tercihler-preferences olmuş mesela.Onun gibi birkaç şey daha :D
                                                            Bertrand Russell

GNUbuntu

Ben bu sorun nedeni ile hiç uğraşmadan eski sürüme (0.5.7) dönmüştüm. :)
Önce Saygı...

sema

Alıntı yapılan: Zorba58 - 29 Aralık 2010 - 04:38:39
..yarı ingilizce yarı türkçe açılıyor.aslında tam olarak yarısı ingilizce değil. Aşağıda tercihler-preferences olmuş mesela. Onun gibi birkaç şey daha :D

Ama kabul yok buna. Sadece alt tarafta bir iki buton İngilizce. Bu da bizden kaynaklanmasa gerek ve gayet güzel çalışıyor;

susema

Zorba58

Alıntı YapAma kabul yok buna. Sadece alt tarafta bir iki buton İngilizce. Bu da bizen kaynaklanmasa gerek ve gayet güzel çalışıyor;

Evet aynen dediğin gibi alt taraftaki birkaç buton ingilizce.Dediğin gibi gayet güzel çalışıyor.Bende böyle söylüyorum :)Teşekkür ederim
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

Alıntı yapılan: sema - 29 Aralık 2010 - 03:09:02
Aslında o en_US'tı. Ben birazcık salladım ve en yerine tr yazdım, yazmıştım yani geçenlerde. Baktım Türkçe açıldı :)

Bir yaşıma daha girecektim öyle bir kodlama olsaydı :)
Fakat işin ilginç yanı normalde açılmayan bir uygulamanın bu şekilde açılıyor, hatta Türkçe açılıyor olması. Garibime gitmedi dersem yalan olur.

@Zorba58, Ubuntu Tweak'in hangi sürümü bu?

Zorba58

Alıntı Yap
@Zorba58, Ubuntu Tweak'in hangi sürümü bu?
Sürüm 0.5.9.
Ama şöyle bir şey var yanlış anlaşılmasın.Sadece cleaner işlevleri çalışmıyordu programın.Diğer işlevleri çalışıyordu.Cleaner tıkladığımda en yukarıda yazdığım hatayı veriyodu.Sema arkadaşın söylediği kodla çalışır oldu.Alttaki birkaç düğmecik ingilizce oldu.
                                                            Bertrand Russell

sema

Alıntı yapılan: Zorba58 - 30 Aralık 2010 - 12:57:31
Ama şöyle bir şey var yanlış anlaşılmasın. Sadece cleaner işlevleri çalışmıyordu programın.

Bende de sorun bu şekildeydi. Sadece Cleaner kısmında problem vardı. Yalnız senin ik çıktında sürümün 0.5.8 görünüyor, yükseltme yapmış olmalısın ya da güncelleme. Şu an bendeki sürüm de 0.5.9.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2010 - 03:58:34
Bir yaşıma daha girecektim öyle bir kodlama olsaydı :)

Sen böyle deyince biraz daha baktım, şu US tarafı işin biraz hikâye kısmı gibi geldi bana. Şimdi şu şekilde denedim (bu arada çıktıları sen de terminalden verebilirsin, bildiğin gibi :P);

Açılıyor ama İngilizce;

env LC_ALL=C /usr/bin/ubuntu-tweak

Açılıyor ve Türkçe;

env LC_ALL=tr /usr/bin/ubuntu-tweak

Açılıyor ve Türkçe;

env LANG=tr ubuntu-tweak

Açılıyor ve Türkçe;

env LANG="tr_UTF-8" ubuntu-tweak

Açılıyor ve Türkçe;

env LANG="tr_UTF-8""açıl susam açıl"  ubuntu-tweak

Açılıyor ve Türkçe;

sudo open env LANG="tr_UTF-8""kapan susam kapan"  ubuntu-tweak

..ve hepsi sorunsuz. Bu arada elbetteki Uçbirimden çalıştırınca hata vermiyor değiller ama işlerini gayet güzel yapıyorlar.
susema

alicandemir

bendede bu hata var .cleaner hiç çalışmıyor

Zorba58

Alıntı Yap
Açılıyor ve Türkçe;

env LANG="tr_UTF-8""açıl susam açıl"  ubuntu-tweak

@sema  :D :D :D
                                                            Bertrand Russell

heartsmagic

0.5.8 ve 0.5.9 mu? Hangi depoyu kullanıyorsunuz sizler?

@sema, şu ne diyor sende?
echo $LANG

Hatta tümden yerel değerleri görsek?
locale

Zorba58

LANG=tr_TR.utf8
LC_CTYPE="tr_TR.utf8"
LC_NUMERIC="tr_TR.utf8"
LC_TIME="tr_TR.utf8"
LC_COLLATE="tr_TR.utf8"
LC_MONETARY="tr_TR.utf8"
LC_MESSAGES="tr_TR.utf8"
LC_PAPER="tr_TR.utf8"
LC_NAME="tr_TR.utf8"
LC_ADDRESS="tr_TR.utf8"
LC_TELEPHONE="tr_TR.utf8"
LC_MEASUREMENT="tr_TR.utf8"
LC_IDENTIFICATION="tr_TR.utf8"
LC_ALL=

yazıyor bende
                                                            Bertrand Russell

sema

Alıntı yapılan: alicandemir - 30 Aralık 2010 - 18:12:59
bendede bu hata var .cleaner hiç çalışmıyor

Şuradaki çözümü denemedin mi, bende işe yaradı, arkadaşımda yaradı, @Zorba58'de yaradı, muhtemelen sende de yarar.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,24458.msg293761.html#msg293761

Alıntı yapılan: Zorba58 - 30 Aralık 2010 - 21:38:09
@sema  :D :D :D

Açılıyor ama :)

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2010 - 22:09:41
Hangi depoyu kullanıyorsunuz sizler? @sema, şu ne diyor sende?
echo $LANG

@heartsmagic, evet o iki sürüm ve Ubuntu-tweak'in herkesçe kullanılan depoları;

Alıntı Yapdeb http://ppa.launchpad.net/tualatrix/ppa/ubuntu maverick main
deb-src http://ppa.launchpad.net/tualatrix/ppa/ubuntu maverick main

su@su:~$ echo $LANG
tr_TR.utf8

locale çıktım da arkadaşınkinin aynısı. Yalnız sen ne düşünüyorsun, hâlâ koda mı taktın? Onları sen de deneyebilirsin, eğer bu kodlar bunu nasıl açıyor diye düşünüyorsan?
susema

heartsmagic

Bir süredir güncelleme almıyormuşum, alınca son sürümü ben de gördüm. Haliyle aynı sorun bende de oluştu.
Neden bu meseleye takıldım? Takmadım yani :)

Şundan dolayı, bu meşhur Python sorunu sık sık forumda karşımıza çıkıyor. Hatırlatmam gerekirse Ubuntu One, Yazılım Merkezi gibi bazı uygulamalar bu sebepten ötürü çalışmıyorlar. Biz de haliyle onları LC_ALL=C veya LANG="en" gibi düzeltmelere Türkçe olmayan sürümlere yönlendirmekteyiz. Şimdi bu başlıkta hem Türkçe yapılabildiğini hem de sorun çıkmadığını görünce şaşırdım. Zira nasıl oluyorsa bu Python tr_TR.UTF-8 yereliyle sorun yaşıyor. Deneyip görebilirsiniz.

LANG="tr_TR.UTF-8" ubuntu-tweak
Alıntı Yap[ModuleLoader][ERROR] Module import error: 'ROUND_CEiLiNG' (__init__.py:46)

Aslında bu doğrudan ubuntu-tweak'i çalıştırmakla aynı şey, zira bizim sistemlerdeki dil ayarı gördüğümüz üzere herkeste tr_TR.UTF-8 olarak ayarlı.

Bu meşhur Python ve Türkçe sorunlarımızdan biri. Ancak görülen o ki tr_TR.UTF-8 haricindeki Türkçe yerellerinde sorun yok.
LANG="tr" ubuntu-tweak olarak da sorunsuzca çalışıyor uygulama.

Bu konuya takılmamın sebebi buydu. Şu an için bir fikrim yok ancak bakınmak lazım. Bu arada yerel değişken ataması bir garipmiş.

LANG="tr_slskslkslsklskslsklsk" ubuntu-tweak gibi bir çağırma da aslında basitinden
LANG="tr" ubuntu-tweak çağırmış oluyor. Kısacası _ kısmından sonraki kısım es geçiliyor.

sema

Söz ettiğin uygulamaları hatırlıyorum. Zaten ben de o İngilizce sürümlerden yola çıkmıştım. Bunun sebebi şey olabilir? Diğer programlar hiç açılmıyordu sanırım, bununsa sadece cleaner kısmında hata vardı. Bu arada şu şekilde denedim şimdi;

env LANG="tr_UTF-8" update-manager

İlginçtir, yine alt tarafta birkaç buton İngilizce kaldı, yani yarısı Türkçe yarısı İngilizce oldu. Normalde hata yok onda.

Alıntı YapLANG="tr_slskslkslsklskslsklsk" ubuntu-tweak gibi bir çağırma da aslında basitinden
LANG="tr" ubuntu-tweak[/code] çağırmış oluyor. Kısacası _ kısmından sonraki kısım es geçiliyor.

Zaten üst taraftaki mesajlarıma dikkat ettiysen hikaye kısmıymış demek istediğim oydu, yani es geçiliyor. Verdiğim son iki örnekteki, açıl susam açıl'ın da es geçildiği gibi.
susema

heartsmagic

Evet es geçiliyor ve sadece tr iş görüyor, yarım kalan Türkçe kısmı da zaten bu yerelden kaynaklanmakta. O uygulamalar çalışmıyordu ancak sorunları aynıydı. Bir ara hiç çalışmayan bir şey bulmak gerekiyor. Deneriz en azından.

sema

Artık bu konuyu kapatabiliriz sanırım, hazır sözü geçmişken de belirteyim, normal çalışmayan başka program için de denedim, yöntem çalıştı. @jayw de çalıştırtmış bugün. Artık bu şekilde vermemizde sorun olmaz sanırım.
susema