[Çözüldü] php.ini oluşmuyor

Başlatan keretta, 17 Temmuz 2008 - 01:48:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

keretta

Merhaba

Arkadaşlar apache,php,mysql ve pma kurmaya çalışıyorum manuel olarak yani xampp gibi program olmaksızın apache'i kuruyorum fakat php5'i kurduktan sonra /etc/php5/apache2/php.ini dosyası oluşmuyor nedendir anlamadım gitti. 10 kere kaldırdım 10 kere kurdum yine aynı. php5i kurarken php.ini ile ilgili şöyle * bir şey yazıyor.

Not replacing deleted config file /etc/php5/apache2/php.ini

İlk olarak kurduğumda (mfyz.com sitesindeki konudan) * her şey çalışıyordu fakat tr karakter sorunu oluştu ve halledemeyince kaldırmıştım herşeyi fakat kaldırdıktan sonra bu sefer de php.ini dosyası oluşmamaya başladı.

keretta

Arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilir misiniz çünkü hala kurabilmiş değilim.

munirekinci

Nasıl kurmaya çalışıyorsun?

keretta

Sana aşama aşama anlatayım hocam. Bak şimdi

İlk olarak buradaki konuyu buldum ve söylediği gibi apache, php5 (php4 değil dikkat), mysql, phpmyadmin'i başarı ile kurdum.

Fakat apache karakter hatası verdiği içün kaldırdım alayını. apache2'nin ve php5'in hala /etc dizininde olduğunu görünce elle sildim kaldırdıktan sonra. bu hata da elle sildiğim için oluyor diyor mfyz.

Neyse ilk olarak sudo aptitude install apache2 komutuynan apache2 yi kuruyorum. apache de sorun olmuyor zaten.

sudo aptitude install php5 komutuylada php5 i kuruyorum -ki denemediğim komut kalmadı php5i kurarken- fakat ilk mesajda gösterdiğim yazı geliyor php5 i kurarken terminalde,

bakıyorum /etc/php5/apache2 klasörüne oluşmuyor, oluşmuyor, oluşmuyor :(

atomkarinca

Peki öncelikle bu paketleri tamamen kaldırmayı denedin mi?

heartsmagic

@atomkarinca benden önce davranmış.

sudo aptitude purge php5
sudo aptitude install php5

ile denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

keretta

Valla tamamen mi bilmiyorum ama hepsini kaldırıp yeniden kurmaya başlayınca oldu bu hata. Mesela sen hocam tamamen kaldırma işlemin nasıl oluyor?

keretta

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Temmuz 2008 - 23:05:31
@atomkarinca benden önce davranmış.

sudo aptitude purge php5

ile denedin mi?

root@keretta-desktop:/home/keretta# sudo aptitude install php5
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Geniş durum bilgisi okunuyor     
Paketlerin durumu güncelleniyor... Done
Etiket veritabanı oluşturuluyor... Done
Aşağıdaki YENİ paketler kendiliğinden kurulacak:
  libapache2-mod-php5 php5-common
Aşağıdaki YENİ paketler kurulacak
  libapache2-mod-php5 php5 php5-common
0 paket yükseltildi, 3 yeni kuruldu, 0 kaldırıldı, 0 yükseltilmedi.
Arşivden 0B/2856kB alınacak. Paketler açıldıktan sonra 6451kB yer kullanılacak.
Devam etmek istiyor musunuz? [E/H/?] e
Selecting previously deselected package php5-common.
(Reading database ... 98952 files and directories currently installed.)
Unpacking php5-common (from .../php5-common_5.2.4-2ubuntu5.2_i386.deb) ...
Selecting previously deselected package libapache2-mod-php5.
Unpacking libapache2-mod-php5 (from .../libapache2-mod-php5_5.2.4-2ubuntu5.2_i386.deb) ...
Selecting previously deselected package php5.
Unpacking php5 (from .../php5_5.2.4-2ubuntu5.2_all.deb) ...
php5-common (5.2.4-2ubuntu5.2) kuruluyor...
libapache2-mod-php5 (5.2.4-2ubuntu5.2) kuruluyor...

php5 (5.2.4-2ubuntu5.2) kuruluyor...
Devam etmek için enter tuşuna basın.

Malesef yine aynı durum.

heartsmagic

Önce purge'ü uyguladın mı?

keretta

Evet onu uyguladıktan sonra install uyguladım fakat nafile. başka çözüm yolları yokmudur hocam bunu sağlıklı olarak kurmanın?

heartsmagic

Elle silmen bu hale getirmiş midir bilemiyorum. Bir atışta bulunayım:

sudo touch /etc/php5/apache2/php.ini

keretta

Hocam verdiğin kod sayesinde php.ini oluşuyor o hatada gözükmüyor fakat bu seferde içi boş  :).

Ayrıca kuruyorum sonra purge ile kaldırdığım vakitde php5 dosyası kalkmıyor halbuki tamamen kalkması lazım değil mi? Mesela senin verdiğin yöntemi denedim içi boş olunca kaldırmak için purge komutunu kullandım ama php5 dosyası duruyor.

Ben tamamen mi kaldıramıyorum nerde yanlış yaptığımı anlayamadım. Kusura bakmayın sizleride uğraştırıyoruz olmazsa xampp'ı kurmayacağıma göre formatlarız yapacak bişiy kalmadı,

heartsmagic

Benim verdiğim kod zaten içi boş dosya oluşturur. Niyetim madem orada üzerine yazacak dosya arıyor ve bulamıyor, bari biz boş bir tane verelim de onunla değiştirsin idi ancak o da işe yaramadı demek ki. Normal şartlar altında purge silip süpürür her yeri. Komutu doğru uyguladığına eminsen başka bir yerlerde problem olmalı. Sadece bu hata için de sistem yeniden kurulmaz, o kadar vakte yazık. Biraz daha araştırmaya değer bence.

Not: touch ile oluşturulan dosya purge ile kalkmayabilir.

keretta

Hocam bilmiyorum sorabileceğim her alana soruyorum.

heartsmagic

sudo apt-get install --reinstall php5

olarak deneyelim.

keretta

Hocam inanmayacaksın var bende bi' uğursuzluk. Bu sefer de üstteki ve alttaki scrollbar mı denir ona çubuk mu artık adı herneyse onlar yok :S :S. Hani şu mozilla'nın veyahut başka programın üst sağ tarafında pencereyi küçült butonuna tıkladıktan sonra programların durduğu çubuklar yok. Kapatma düğmesinin, vs vs umarım anlatabilmişimdir. Şimdi şuan ki yazdığım firefox'a Pencereyi küçült desem yeni bir firefox açmak zorunda kalırım. vallahi şaşırdım kaldım. bırakmadı sorunlar yakamı.

munirekinci

Panel'deki pencere listesini silmiş olmayasın. Nasıl ekleyeceğini biliyorsundur sanırım. Bilmiyorsan forumda ara bahsi geçmişti.

atomkarinca

Alıntı yapılan: keretta - 18 Temmuz 2008 - 15:21:19
Hocam inanmayacaksın var bende bi' uğursuzluk. Bu sefer de üstteki ve alttaki scrollbar mı denir ona çubuk mu artık adı herneyse onlar yok :S :S. Hani şu mozilla'nın veyahut başka programın üst sağ tarafında pencereyi küçült butonuna tıkladıktan sonra programların durduğu çubuklar yok. Kapatma düğmesinin, vs vs umarım anlatabilmişimdir. Şimdi şuan ki yazdığım firefox'a Pencereyi küçült desem yeni bir firefox açmak zorunda kalırım. vallahi şaşırdım kaldım. bırakmadı sorunlar yakamı.

Alt+F2 tuşlarına bas ve compiz kullanıyorsan

emerald --replace

kullanmıyorsan

gtk-window-decorator --replace

yaz.

munirekinci

Tekrar okuyunca, Sanırım paneller komple uçmuş;

alt+f2 ile
gnome-terminal i aç
terminalden
gnome-panel i çağır.

atomkarinca

Yanlış anlamışım ben sanırım :)

keretta

Alıntı yapılan: munirekinci - 18 Temmuz 2008 - 15:22:29
Panel'deki pencere listesini silmiş olmayasın. Nasıl ekleyeceğini biliyorsundur sanırım. Bilmiyorsan forumda ara bahsi geçmişti.

Hocam panelin bizzat kendisi yok :)).

Alıntı yapılan: atomkarinca - 18 Temmuz 2008 - 15:25:03
Alıntı yapılan: keretta - 18 Temmuz 2008 - 15:21:19

Alt+F2 tuşlarına bas ve compiz kullanıyorsan

emerald --replace

kullanmıyorsan

gtk-window-decorator --replace

yaz.

Alt + F2 tuşlarına basıyorum çalışmıyor hocam.

Ula dedim masaüstünde bari başlatıcı oluşturup o şekil terminale gideyim yok başlatıcı oluştur diyorum oda ortalıkta görünmüyor. İlginç...

keretta

Alıntı yapılan: munirekinci - 18 Temmuz 2008 - 15:29:16
Tekrar okuyunca, Sanırım paneller komple uçmuş;

alt+f2 ile
gnome-terminal i aç
terminalden
gnome-panel i çağır.

Terminal gelmiyor ki hocam alt+f2 yapınca.

munirekinci

Terminal üzerinde açmaya çalıştığında hata veriyor mu?

keretta

Hocam benim terminal o panellerdeydi fakat paneller kaybolunca ortalıktan terminalde açamıyorum alt+f2 yapınca da bişiy açıldığı yok anlamadım gitti. tekrar tekrar kusura bakmayın ben insanları sorunlarımla meşgul etmek istemedikçe sorunlar beni buluyor bunu anlamıyorum

munirekinci

Bilgisayarı yeniden başlatmayı deneyebilirsin.

Not: Ortada kusur falan yok, biz bu yardımları severek ve isteyerek yapıyoruz, eğer rahatsız olsaydım hiç yardım etmezdim. Bu konuda asla çekinmeyin lütfen.