eclipse ve crystalspace

Başlatan yvz, 14 Temmuz 2008 - 21:34:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yvz

Ufak çaplı bir oyun projesi için grafik motoru arıyordum. Crystalspace'i gözüme kestirdim ve fakat eclipse üzerinde, internetten indirdiğim örnek kodları çalıştırma kısmında sorun yaşadım. Kütüphanelerle ilgili olduğunu düşünüyorum. Manuallerle baya uğraştım ama içinden çıkamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

matafleur

1-eclipse i nasıl kurdun?
2-jdk sürümün ne?
3-Yaşadığın sorun ne?

yvz

eclipse'i paket yöneticisi kullanarak kurdum. 3.2 versiyonu. gerekli yüklemeleri yaptım ve eclipse'te java ve c++ kodlarımı rahatlıkla çalıştırabiliyorum.

jdk sürümü 6 diyeyim (acemilikle alakalı olarak, hatalı bilgi vermiş olabilirim, affola.).

yaşadığım sorun tam olarak crystalspace motorunu yükleme ve çalıştırmayla ilgili. sorunun tam olarak nedenini bilmemekle beraber, crystalspace'in kendi kütüphanelerini eclipse içerisinde kuramadığımı düşünüyorum.

c++ kodu üzerinde aldığım hatalardan birisi "CS_IMPLEMENT_APPLICATION bir türü isimlendirmiyor" şeklindeydi örneğin. Daha pek çok hata veriyor bu ve bunun gibi. Kütüphanelerle ilgili şüphelenmeme sebep olansa hataların pek çoğunun "... etki alanı bildirilmemiş" şeklinde olmasıydı.

Eksik bilgi için kusura bakmayın. İlginiz için teşekkürler.

matafleur

Benzer bir çok sorunla karşılaşmıştım bende.Sorun esas olarak depolardan yükleme yaptığında pluginlerin senin eclipse klasöründe değil sisteme gömülü olmasından ve senin yazma hakkın bulunmamasından kaynaklanıyor.

Senden ricam eclipse i elle kurman(sadece indirmen yeterli) ve pluginleri ondan sonra eclipse üzerinden yüklemen.

şöyleki adım adım gidecek olursak:

1) http://www.eclipse.org/downloads/ adresinden eclipse classic i indirelim(boyutun büyük olmasının nedeni içinde default olarak bir jdk sürümü geliyor.Bazı durumlar için oldukça kullanışlı.)

2)Sıkıştırılmış dosyayı açalım

3)Home dizinine veya kazara silinme tehlikesi olmayan bir yere taşıyıp kısayol oluşturalım ve oradan erişelim.Örnek olarak bendeki kısayolun görünümü şu şekilde

Şimdi eclipse i açalım ve Help=>Software Updates=>Find and Install diyelim.

Next ile geçtikten sonra yararlı bir kaç update adresi ekleyelim

Genel olarak şöyleki =>

Sağdan new remote site dediğin zaman url ve istediğin bir adı girebileceğin bir pencere açılır.

Benim kullandıklarım:

*Callisto Genel güncellemeler için kendi sitesine ek olarak mutlaka eklemen gerekir.Seçeneklerin oldukça artar.Sadece tavsiyedir seçim sana kalmış.

Adresi = http://download.eclipse.org/callisto/releases

*Jıgloo Oldukça hızlı bir görsel arayüz oluşturucusu.Visual editor ile aynı altyapıyı kullanıyor(swing).ama hız olarak arada dünyalar kadar fark var

Adresi http://cloudgarden1.com/update-site

*pydev Eclipse ile python geliştirebilmek için
Adresi http://pydev.sourceforge.net/updates/

Aynı şekilde daha onlarca site bulabilirsin google dan.Tamamını google dan buldum ben.

Yukarıda yazdıklarım sadece tavsiyeler ve benim kendi deneyimlerim.Şu ana kadar en ufak bir sorunla karşılaşmadım.Depodan kurmak oldukça bela olmuştu zamanında başıma.

Denemeni tavsiye ederim.Eğer hala sorunların devam ederse detayları tartışalım.

Not1:açılışta sürekli kullanacağımız eclipse projeleri dizinini yazma hakkımız olan bir yer seçelim(neden sürekli?çünkü pluginlerimi de oraya kaydedilecek ve açılışta okumayı seçtiğimiz dizinden yapacak.doğal olarak projeler dizinimizin mantıken sürekli aynı kalması gerekiyor)

Not2:Eclipse in kendi jdk sı yerine jdk 6.0 vb gibi özel bir sürümü kullanman gerekirse window=>preferences=>Java=>Compiler=>Compiler compliance level den değiştirebilirsin.

Not3:3. resimde bütün install siteleri seçili değil dikkat edersen.Bunun nedeni bazı pluginlerin ortak olması ve siteye erişimde sorun çıkarması.

Not4:Ufak bir hatırlatma.Bazı pluginler diğer pluginleri gerektirir.Örneğin jigloo gibi.bunun için

bütün update sitelerini pydevdeki gibi açık konuma getirip sağdan select required demen yeterli(Siteler kapalı durumdayken required ları görmüyor)

İyi çalışmalar.