DVD Yazma Sorunu (Donanım)

Başlatan Sherlock Holmes, 14 Temmuz 2008 - 14:48:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sherlock Holmes

Buna benzer bir başlık altında Dvd'lere yazamadığımı belirtmiştim.Sorunumu binevi K3b ile Super_kullanıcı olarak terminalde çalıştırdığımda çözmüştüm(yardımlarınız sayesinde). Yani şu anda yazabiliyorum ama belirtiğim şartlar altında.
Benim Donanım'dan dolayı bir sorunum olduğunu tahmin ediyordum,ama şu anda eminim'ki benim asıl sorunum donanım.
Size CdRom ile ilgili,dikkatimi çeken Donanım bilgilerini(Hardware Information) sunmak istiyorum:
[IMG]http://img34.picoodle.com/img/img34/4/7/14/t_Screenshotm_3d03994.png[/img] yazıları Kopyalayıp+Yapıştır işlemi yapılamadığı için resim ile gösterdim.
Geri kalan satırların sonunda false yazıyor  :'(

Root olmadan CdRom'la hiçbir işlem yapamaz oldum,çıkar işlemi için bile Super_kullanıcı olup - eject /dev/cdrom/ - yapmam gerekiyor.(bu zahmete ne gerek var)
Bazen'de beklenmedik durumlarla karşılaşıyorum,dün DvD kopyaladıktan sonra CdRom'u mount edemedim ancak restart yaptıktan sonra oldu.Sorun bugünde devam etmek'te.
Bendeki - gksudo gedit /etc/fstab - sonuçlarını bunlar.
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda1
UUID=1fe9a68d-3ee2-4570-b2c2-ef8b9b573193 /               ext3    defaults,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda5
UUID=75f54701-d29c-4b4e-9f91-2df511b4caf9 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec 0       0
Acaba olması gerektiği gibi?

Bu donanım sorunum giderdiğim zaman DvD yazma sorunum ortadan kalkar diye düşünüyorum.
Teşekkürler  :)

ufuk_k

cat /etc/group içeriğini yapıştırır mısın?

Sherlock Holmes

root:x:0:
daemon:x:1:
bin:x:2:
sys:x:3:
adm:x:4:packerd
tty:x:5:
disk:x:6:
lp:x:7:
mail:x:8:
news:x:9:
uucp:x:10:
man:x:12:
proxy:x:13:
kmem:x:15:
dialout:x:20:packerd
fax:x:21:
voice:x:22:
cdrom:x:24:haldaemon,packerd
floppy:x:25:haldaemon,packerd
tape:x:26:
sudo:x:27:
audio:x:29:packerd
dip:x:30:packerd
www-data:x:33:
backup:x:34:
operator:x:37:
list:x:38:
irc:x:39:
src:x:40:
gnats:x:41:
shadow:x:42:
utmp:x:43:
video:x:44:packerd
sasl:x:45:
plugdev:x:46:haldaemon,packerd
staff:x:50:
games:x:60:
users:x:100:
nogroup:x:65534:
dhcp:x:101:
syslog:x:102:
klog:x:103:
scanner:x:104:hplip,packerd
nvram:x:105:
fuse:x:106:
ssl-cert:x:107:
lpadmin:x:108:packerd
messagebus:x:109:
admin:x:110:packerd
crontab:x:111:
ssh:x:112:
avahi-autoipd:x:113:
avahi:x:114:
netdev:x:115:packerd
haldaemon:x:116:
powerdev:x:117:haldaemon,packerd
gdm:x:118:
slocate:x:119:
packerd:x:1000:

:-X

ufuk_k

Gruplarda sorun yok.

sudo lshw -C disk çıktısını da alalım. Bir de disk içeriğini nautilusta açarken hangi dizinde açıyor? Tam olarak nereye bağlıyor? /media altına bakıp söyleyebilir misin? (gerekiyorsa root ol)

Sherlock Holmes

sudo lshw -C disk çıktısı
  *-cdrom                 
       description: DVD-RAM writer
       product: DVDRAM GSA-4084N
       vendor: HL-DT-ST
       physical id: 0.0.0
       bus info: scsi@4:0.0.0
       logical name: /dev/cdrom
       logical name: /dev/dvd
       logical name: /dev/scd0
       logical name: /dev/sr0
       version: KQ09
       capabilities: removable audio cd-r cd-rw dvd dvd-r dvd-ram
       configuration: ansiversion=5 status=open
  *-disk
       description: SCSI Disk
       product: ST9120821AS
       vendor: ATA
       physical id: 0.0.0
       bus info: scsi@0:0.0.0
       logical name: /dev/sda
       version: 7.24
       serial: 5PL1QHF1
       size: 111GB
       capabilities: partitioned partitioned:dos
       configuration: ansiversion=5

Bağlama noktası     /media/cdrom0   olarak gösteriyor. Cd'lerimide bu dizinden açıyorum.

ufuk_k

CD varsa çıkar, /dev/scd0 ile başlayan satırı tamamen sil. Sonra tekrar CD'yi tak.

Sherlock Holmes

/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec 0       0       satırnı kaldırmamız hiçbir değişikliğe yol açmadı.

ufuk_k

O satırı sil ve aynen yazdığımı ekleyip sistemi yeniden başlatmayı bir dene. Yazdığımı direk kopyalarsan daha iyi olur.

/dev/cdrom       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

Sherlock Holmes

Şöyle bir değişiklik oldu,
Bilgisayarımdan CD-RW/DVD+RW Drive'e gelip Özellikler dediğimde Izinlerden(permissions) ,bana sadece  -read only- hakkı tanılıyordu.
Yani değiştirmeye çalıştığımda -Permission could not be changed- diye bir mesaj alıyordum.
Şu anda hata mesajı almıyorum ama bir değişiklik yapıp pencereyi kapatığım zaman,değişiklikler kaydolmuyor.
Birde yeni farkettim :  [IMG]http://img26.picoodle.com/img/img26/4/7/15/t_Screenshotm_794eb87.png[/img]  Bu yazılar yaptığımız satır değişikliği öncesinde yoktu.
Şu an bir DvD yerleştirdim ve üzerine veri kopyalamaya çalışıcağım.

Sherlock Holmes

-Sadece K3b çalıştırarak kopyalamaya çalıştım : Write error

-Terminalden K3b'yi çalıştırarak kopyalamaya çalıştım : (K3bDevice::ScsiCommand) failed:
                           command:    READ DVD STRUCTURE (ad)
                           errorcode:  70
                           sense key:  ILLEGAL REQUEST (5)
                           asc:        24
                           ascq:       0
(K3bDevice::Device) /dev/scd0: READ DVD STRUCTURE length det failed

K3bdevice için halen daha    /dev/scd0     diyor,halbuki biz    /dev/cdrom      diye değiştirerek kayıt etmiştik.  :-\

-Terminalden K3b'yi Super_kullanıcı olarak çalıştırıp ve K3B'de -Speed- kısmına -ignore- dediğim zaman kopyalama başarıyla tamamlanıyor.(bazen yine'de hata veriyor yakma hızından kaynaklanabileceğinden tahmin ediyorum)
Fakat kopyalama işlemi inanılmaz uzun sürüyor. En son bir Dvd'ye 4.5gb bir film kopyalamıştım ve yaklaşık 42dk sürmüştü.Ve sadece K3b ile kopyalabiliyorum;Brasero,Gnomebaker ve Nautilus'ta hiç bir kopyalama işlemi başarılı olamadı.

ufuk_k

/dev/scd0 ile /dev/cdrom aynı şeyler zaten, daha doğrusu aynı aygıta işareten eden şeyler. O yüzden orada sorun yok.

Yalnız yavaşlığı da hesaba katınca UDMA (ultra DMA oluyor sanırım) dvd sürücün için etkinleştirilmemiş gibi görünüyor. Buna bir bakmak lazım. Az araştır istersen, UDMA ve cd writer/dvd writer meselesini. Ben de bakayım.