Abone olunan konuya cevap verildiğinde e-posta uyarısı gelmiyor.

Başlatan such, 27 Kasım 2010 - 13:07:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

such

Merhaba, ben forumu daha kolay takip edebilmek için ayarlardan cevap yazdığım konuya bir mesaj gönderildiğinde e-posta uyarısı alacak şekilde ayarladım, uzun zamandır bu şekilde sorunsuz kullanıyordum ki bu gün bir şey farkettim, forum bana e-posta uyarısı göndermiyor. Ne zamandır bu böyle bilmiyorum ama ben bugün farkettim.

Bir de forumun kendi arama işlevi çok yavaş çalışıyor. Üstteki google araması değil de kendi aramasını kullanarak bir şey aramak istediğimde çok fazla beklemek zorunda kalıyorum.

sem

@such merhabalar... Bu açtığınız başlık için "haberdar et" seçeneğini işaretledim. Bu konuya bir mesaj gönderin, bakalım durum sizinle mi alakalı genel mi, onu öğrenmiş olursunuz.  Sorun biraz daha netleşir belki...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sem

Alıntı YapHaberdar edilmeyi seçtiğiniz Abone olunan konuya cevap verildiğinde e-posta uyarısı gelmiyor. başlıklı konuya, stratovarius tarafından yanıt verilmiştir.

Yanıtı görüntüleyin: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=23792.new;topicseen#new

Bu bağlantıyı kullanarak aboneliğinizi iptal edin: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?action=notify;topic=23792.0

Bu konuya daha fazla yanıt verilse bile, konuyu görüntülemezseniz, konuyla ilgili yeni bir duyuru gelmeyecektir.

Saygılar,
Ubuntu Türkiye Forum

=)=)
Geliyor, sıkıntı genel değil gibi...

Ek: Hangi üyenin cevap yazdığı bile söyleniyormuş hiç dikkat etmemiştim =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

such

Evet bu konuya yazılanlar geldi, anlamadım daha önceki bir kaç konu hakkında gelmemişti kontrol ettim ayarlar normal olmasına rağmen gelmemişti.

heartsmagic

Diğer konular için neden gönderilmiyor bilmiyorum ancak eposta gönderildiğini ara ara ben de görüyorum.
Arama konusuna gelirsek, SMF ve çok üyeli/çok konulu forumlarda arama meselesi cidden verimsiz, hatta SMF'nin sevmediğim tek yanı diyebilirim. Bu konudan mustarip olan bir biz değiliz yani. Bu nedenle bazı forumlara farklı seçenekler denemesi söylenmekte ancak o seçenekler de çok fazla uğraş gerektiriyor ve kararlılığından şüphelerimiz var. Sırf bu nedenle yapabilirsek forumun kendi arama bölümünü kapatmayı bile düşünmekteyim. Çünkü arama yapıldığı an sadece arama yapan değil, forumun geri kalanı da bir miktar beklemek zorunda kalıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

alquirel

Ben arama için sitemizi değil Google'ı kullanıyorum "site" parametresiyle.

Yani arama kutucuğuna "site:ubuntu-tr.net" yazdıktan sonra arayacağım kelimeyi yazıp arıyorum Google'da.

heartsmagic

@alquirel, peki gizim sitedeki sabit Google Özel aramasından daha iyi sonuç veriyor mu?

alquirel

@heartsmagic,
Aslında sanki aynı sonuçları vermesi lazım ama farklı sırayla veriyor sonuçları.
Birkaç arama kelimesiyle deneme yaptım ama hangisi daha iyi sonuç oluyor karar veremedim. :)

Ama Google üzerinden arama daha kronolojik sonuç veriyor gibiydi.
Bir de Google üzerinden aramaya wiki de dahil oluyor. Bu açıdan daha avantajlı olsa gerek.

sem

@alquirel site parametresini nasıl kullanıyorsunuz? Ben mesela şimdi Google'a

site:forum.ubuntu-tr.net LAMP
site:forum.ubuntu-tr.net Compiz Kurulum

Şeklinde giriyorum ve Wiki'den başlık çıkmadı hiç (ilk 8 sayfaya kadar kontrol ettim)...

site:wiki.ubuntu-tr.net Compiz Kurulum
Dediğimde ise sadece Wiki'den alıyorum sonucu ve 2 sayfa çıkıyor...
Burası dünya?

heartsmagic

Bizim aramada da Wiki dahil oluyor :) Wiki seçili olmasa bile getiriyor Wiki'den sonuç.

sem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Kasım 2010 - 03:52:34
Bizim aramada da Wiki dahil oluyor :) Wiki seçili olmasa bile getiriyor Wiki'den sonuç.

Yine "Compiz Kurulum" yazdım, forumdan aradım ve yine ilk 8 sayfayı kontrol ettim ve yine Wiki'den sonuç gelmemişti =)
Burası dünya?

heartsmagic

alquirel

@sem0900,
Aranacak siteyi forum veya wiki şeklinde özelleştirmene gerek yok.
Ben doğrudan site:ubuntu-tr.net yazıyorum.

@heartsmagic,
Evet, sitede de wikiyi dahil ediyormuş :)

Bu durumda sadece sıralama farkı var gibi. Ama forumdaki daha ulaşılabilir ve kolay duruyor.
O kutucuğu farketmemi sağladığın için sağol :)

sem

@heartsmagic
Özür diliyorum bende de çıkıyormuş... 2. ve 4. sırada çıktı şimdi baktığım zaman =)... Benim "süper sonik" dikkatimden kaçmış =)

@alquirel
Bir kere yanlışlıkla www.ubuntu-tr.net şeklinde yapmıştım aramayı, o zaman 1 - 2 sonuç döndürüyor ya da döndürmüyor... O denememden sonra psikolojik olarak bu şekilde özelliştiriyorum sanırım...=)=)
Burası dünya?

such

@heartsmagic #5,  Arama yavaş derken bir ara dört dakika falan bekledim, forumun diğer işlevleri normal ama aramada bekleme süresi pek kabul edilebilir değil. Aslında bazen mecbur kalmasam google aramasını kullanırdım. Bazen sorunun mesajın vb forumda olduğundan emin oluyorsunuz ama google aramasında çıkmıyor. Tam olarak nerede gördüğünüzü de hatırlamayınca mecbur kalıyorsunuz aramaya. Bu arada smf'in forumunda denemek için bir arama yaptım bir kaç saniye ancak sürdü. Galiba bu bizim foruma özel belki değildir bir fikrim yok ama bir sorun olduğu kesin.

Garip bir şekilde diğer forumlara ait yeni mesaj uyarı postası gelmiyor bu konuda ki değişikliklere mesaj gelmeye devam ediyor. Her ne ise sorun olduğu bilindikten sonra bize beklemekten başka bir şey kalmıyor galiba :-)

@alquirel, google araması galiba her şeyi dizine eklemiyor. Bazen bulmak istediğimi ancak forumun araması ile bulabiliyorum. bir de kullanıcının açtığı konu, ya da gönderdiği mesaj gibi daha özel bir arama mümkün olmuyor.

Sonradan Ekleme: Arama ile alakası varmıdır bilmiyorum ama smf'in forumunda arama sonuçları her sayfada 20 sonuç gösteriyor. Bizim forumda ise 200 acaba bundan olabilirmi?

canosayan

forum araması ciddi manada sıkıntılı. açıkçası bununla uğraşmayı bıraktım diyebiliriz. yakın zamanda smf 2 tam anlamıyla çıkacak. sanırım o zaman buna tam olarak çözüm bulacağız.
Chmod bizim işimiz.

alquirel

Alıntı yapılan: such - 28 Kasım 2010 - 06:29:50
Sonradan Ekleme: Arama ile alakası varmıdır bilmiyorum ama smf'in forumunda arama sonuçları her sayfada 20 sonuç gösteriyor. Bizim forumda ise 200 acaba bundan olabilirmi?

Bence, etkisi vardır muhakkak ama böyle ciddi süre farkının oluşabilmesi için daha fazla olumsuzluk lazım :)

heartsmagic

@such, simplemachines.org bile SMF'nin kendi aramasını kullanmıyor :) Şimdi onlar bile durumun farkındayken bizde sorun olması normal bence.
http://sphinxsearch.com/info/powered/
(Bu arada simplemachines'in hemen üzerinde sahibinden.com'u görmek de şaşırttı beni)

Şimdi akıllara soru gelebilir, siz neden Sphinx'e geçmiyorsunuz diye. Cevap: Vakit, zaman, süre :)
Aklımızın bir köşesinde bu sürekli fakat Sphinx hem kolay değil hem de cidden vakit gerektiriyor gibi.