[Arşiv]Açılışta Ubuntu ve Xp seçimi sorunu

Başlatan afacanerman, 12 Temmuz 2008 - 19:09:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afacanerman

merhaba;
Bilgisayarımda 3 disk bölümü var C ve D de windows, E de ise önemli bilgilerim var. Ben bu sabah C deki windowsu formatlayıp ubuntu kurdum fakat açılışta (önceden 2 windows varken) sorduğu gibi artık sormadan direk olarak ubuntuyu açmaya başladı internetten uç birimden faydalanarak grub/menu.lst dosyasındaki default değerinin değiştirilmesi ile ilgili birkaç yazı gördüm ama bende işe yaramadı 0 dan 5 e kadar denedim 3 den sonra "invalid partition" gibi bir hata mesajı verdi. bunun başka çözüm yolu var mı?
Birde Format atıp tekrar xp yükmeye çalıştığımda olmadı. Xp diskin önceden ubuntu olup formatlanmıs bölümünü tanımadı. bana yardımcı olursanız cok sevinirim.

atomkarinca

C ve D'de ayrı iki tane mi Windows var? Eğer öyleyse şu komutun sonucunu kopyalayıp yapıştırır mısınız?

sudo fdisk -l

afacanerman

sda1de extended system
sda5 ntfs
sda6da ntfs
7 ve 8 de linux gözüküyo mahvetti bu benim bilgisayarımı :(

siz en iyisi bana bunu nasıl formatlayıp xp yükleyecegimi anlatır mısınız?

atomkarinca

Formatlamak için Live CD'den Gparted'ı çalıştırıp Ubuntu partisyonunu silmeniz ve isterseniz ntfs ile formatlamanız gerekiyor. Ondan sonra Windows kurulum cd'si bu bölümü görecektir.

Şu anda bilgisayarınızı kurtarmak içinse menu.lst'yi şu komutla açıp

gksudo gedit /boot/grub/menu.lst

şunu eklemeniz gerekiyor:

title Windows
root (hd0,4)
chainloader +1

eğer işe yaramazsa (hd0,4)'teki 4'ü 5 yapıp deneyebilirsiniz. Kaydedip çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

afacanerman

Alıntı yapılan: atomkarinca - 12 Temmuz 2008 - 19:38:37
Formatlamak için Live CD'den Gparted'ı çalıştırıp Ubuntu partisyonunu silmeniz ve isterseniz ntfs ile formatlamanız gerekiyor. Ondan sonra Windows kurulum cd'si bu bölümü görecektir.

Şu anda bilgisayarınızı kurtarmak içinse menu.lst'yi şu komutla açıp

gksudo gedit /boot/grub/menu.lst

şunu eklemeniz gerekiyor:

title Windows
root (hd0,4)
chainloader +1

eğer işe yaramazsa (hd0,4)'teki 4'ü 5 yapıp deneyebilirsiniz. Kaydedip çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

bu dedikleirnizi yaptım fakat invalid driver request diyor ama windown olduguna eminim cunku ubuntu icerisinden d deki windowsa ulasabiliyorum şimdi fixmbr ile alakalı birseyler okudum umarım işime yarar

afacanerman

atomkarinca

Ubuntu'nun cd'si. Ubuntu'yu kurarmış gibi cd'den başlatmanız lazım ve gelen masaüstünde GParted uygulamasıyla sabit diskinizdeki bölümleri ayarlayabilirsiniz.

ufuk_k

"Try Ubuntu without installing" seçeneği Ubuntu'yu cd'den başlatmaya yarar. Sisteme bir şey kaydetmez, RAM üzerinden çalışır.