VLC Media Player'da Altyazı Boyutu Sorunu

Başlatan fatihkocaturk, 11 Temmuz 2008 - 23:27:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fatihkocaturk

Merhaba;

Yaklaşık bir haftadır tekrar ubuntu kullanıyorum. Dün film izlemek istedim DivX ve ilk önce Totem ile açtım ve altyazıyı koyunca üstüne film durdu, sonra VLC Media Player ile deneyeyim dedim bu seferde yazıların boyutları çok büyüktü. Bir türlü küçültemedim. VLC Media Player'ı windowstayken de seviyordum aslen, o yüzden diyorum ki VLC Media Player'da nasıl yapacağım da yazıların boyutunu küçülteceğim bu konuda bilgisi olan var mı? Forumda biraz aradım ama bulamadım.

FUBU

valla totem ve vlc de aynı sorunları ben de yaşamıştım. smPlayer tavsiye ederim. smplayer da altyazı ya düzgün çalışır, ya da düzeltebilirsin.. :)
ama illa vlc diyorsan bilemiyecem.. 

atomkarinca

VLC'yi aç, Settings > Preferences > Video > Subtitles/OSD > Text Renderer > Relative Font Size

buradan ayarlayabilirsin.

fatihkocaturk

şimdi de şey oldu :( eğer cümlenin içinde türkçe karakterler varsa göstermiyor. Sanırım yazı tipini de değiştirmem gerek, ama yazı tipini değiştiremedim. VLC'nin ayarlarından girmek istediğimde /usr/share/fonts klasörüne ulaşamıyorum :(

atomkarinca

Nasıl ulaşamıyorsun? Hata mı veriyor?

FUBU

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=544.0

bu altyazı meselesi burada tartışılmış. sanırım işini görür. türkçe karakter olayına da değinilmiş.

Alıntı YapVLC'nin ayarlarından girmek istediğimde /usr/share/fonts klasörüne ulaşamıyorum

sudo nautilus

Kutadgu

Kaffeine'i denediniz mi. Tavisye ederim bir görseniz vlc ye bir daha bakmassınız bence.

aynshtein

Altyazıyı sorunsuz gösteren, ekran büyüdüğünde altyazıyı da ona doğru orantılı olarak büyüten program arıyorsanız Mplayer'den başkasıyla boşuna uğraşmayın. Mplayer'ın grafik arayüzünü de kurarsanız, konsolla uğraşmanıza da gerek kalmıyor. Ayrıca, benim gözüme çarpan bir şey var: Mplayer divx ve xvid formatlı dosyaları daha net oynatıyor... (Bana öyle geliyor da olabilir, çok ısrarcı değilim :))
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

fatihkocaturk

hmmm... sonuç olarak kaffeine'i kurdum çok memnunum baya güzelmiş. Ben VLC'yi windowsta da kullanıyordum o yüzden sormuştum, alıştığım için. ubuntuya bayıldım bu arada, gerçekten çok ciddi bir rakip şu diğer işletim sistemlerine göre...

cedin

Alıntı yapılan: atomkarinca - 11 Temmuz 2008 - 23:36:46
VLC'yi aç, Settings > Preferences > Video > Subtitles/OSD > Text Renderer > Relative Font Size

buradan ayarlayabilirsin.

video ya tıkladım ama subtitles/osd yazan bi yer göremedim bende iki gündür ubuntu kullanıyorum aynı sorun bende de var

Burak

Alıntı yapılan: cedin - 25 Temmuz 2008 - 16:05:18
video ya tıkladım ama subtitles/osd yazan bi yer göremedim...

'video'ya bir kez tıklayınca sağ tarafta video ile ilgili genel ayarlar çıkıyor, 'video'ya iki kez tıklayınca veya solundaki 'ok'a tıklayınca sol tarafta video'nun altında bir menü açılıyor ve orada subtitles/osd (altyazılar/osd) var.

extremebrutal

VLC Player'da altyazıları alttaki siyah zeminde gösterebiliyor muyuz? Windows'ta oluyordu sanırım ama Linux'da biraz kurcaladım yapamadım.