Unity'de Sağ Tıklamak Yok mu?

Başlatan XRumer, 11 Kasım 2010 - 10:39:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Arkadaşlar dün sıfırdan Ubuntu Netbook Remix 10.10 kurdum. Masaüstüne hiç sağ tıklayamıyorum. Dolayısıyla masaüstünü nerden kişileştireceğimi anlamadım.
Sadece masaüstü değil herhangi bir dosyayı da sağ tıklayamıyorum dolayısıyla dosyaları kesip, kopyalayıp yapıştıramıyorum.
Bir şey daha var: Diğer diskler, örneğin ntfs diskler viel tmp, etc gibi dizinlere nerden ulaşacağımı anlamadım.
Kısacası Unity mi sorunlu eğer değilse bana nasıl kullanılacağını anlatır mısınız?

barış

Çalışan CD ile aynı sorunlar oluyor mu?

XRumer

Çalışan CD'de denemedim, doğrudan kurdum.

fadike

Alıntı yapılan: XRumer - 11 Kasım 2010 - 10:39:05
Arkadaşlar dün sıfırdan Ubuntu Netbook Remix 10.10 kurdum. Masaüstüne hiç sağ tıklayamıyorum. Dolayısıyla masaüstünü nerden kişileştireceğimi anlamadım.
Sadece masaüstü değil herhangi bir dosyayı da sağ tıklayamıyorum dolayısıyla dosyaları kesip, kopyalayıp yapıştıramıyorum.
Bir şey daha var: Diğer diskler, örneğin ntfs diskler viel tmp, etc gibi dizinlere nerden ulaşacağımı anlamadım.
Kısacası Unity mi sorunlu eğer değilse bana nasıl kullanılacağını anlatır mısınız?

Maalesef yok ve Ubuntu 10.10 Netbook Edition bu açıdan yani kullanım açısından sorunlu. Görsellik yapalım derkin işlevselliği unutmuşlar anlaşılar.

Linux Mint Türkiye Root E-dergi 6. sayıda bu konuda birkaç açıklama yapmıştım. Öyleki Unity arayüzü ya da kabuğu asla müdahale kabul etmiyor. Siz en iyisi açılış ekranında (GDM3) Gnome masaüstü sürümünü seçip eyle işlem yapın.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

Alıntı yapılan: XRumer - 11 Kasım 2010 - 10:39:05

Unity, yapı itibariyle biraz farklı düşünülmüş durumda. Sonunda nasıl bir şey çıkar ortaya, ne kadar başarılı olur bilemiyorum ancak şu haliyle ne yeterli durumda ne de kolay kullanılabiliyor. Fakat bu gördüğümüz sıkıntı ve eksikliklerden sanırım geliştiriciler de haberdardır. Aslında Unity sadece geliştirilen bir uygulama olsa ve dileyen kursaydı bu kadar sorun olmazdı ancak ön tanımlı olarak bir sürüme koyulması ve koyulacak olması cidden pek iyi olmadı.

Sorularına biraz değinmeye çalışayım. Gördüğün şey aslında masaüstü değil, bu nedenle şu an özelleştirilebilir olması da bu yönde mümkün değil. İleride bir şeyler düşünürlerse bilemiyorum. Haliyle, sağ tıklama, vs. gibi işlemleri buradan yapmıyorsun, sadece dosyalarını kullanabiliyorsun. Dosya yöneticisi ile yapman lazım bu işleri. Peki o nerede? İlk açtığın bölümden sonra, ki o Dosyalar & Dizinler oluyor, bir dizine girersen, sağ üst tarafta bir dizin simgesi göreceksin. Ona tıkladığında o dizini Nautilus ile açmış oluyorsun. İşlemlerini buradan yapabilirsin. Diğer bölümleri de buradan görebilirsin. Nautilus'u panele eklersen bu işlemi tek tıkla yapabilirsin. Panele eklemek derken, bir uygulamayı açtığında (panelde olmayan) panel üzerinde sağ tıklarsan Panelde Bırak seçeneğini göreceksin. Bu şekilde panele ekleyebilirsin istediğin uygulamaları. Nautilus'u arama bence, zira ben bulamadım menülerde. Uçbirimden açıp yerleştirdim.

Kullanır mıyım? Hayır. Kaldı ki "Netbook" sahibi de değilim. Sadece nasıl bir şey diye ara ara girip bakınıyorum o kadar. Aynen Gnome-shell'e yaptığım gibi. Fakat Gnome kullanmaya devam edeceksem biliyorum ki Shell'e geçiş yapmalıyım. Bu nedenle kendim ona daha fazla alıştırma gayreti içindeyim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

GNUbuntu

Biliyorsunuz KDE 4.x masaüstü de kurulumda o şekilde oluyor. Dosya işlemleri sol üste konulmuş plazma pencereden yapılıyor. Ama istenirse elbette normal alışılan masaüstüne geçilebiliyor. KDE 4.5 ile birlikte başlı başına Plazma Masaüstü de gelmiş ayrıca. Netbook sürümü olduğundan Unityle benzer gibi sanki. Pardus 2011 beta çalışan cd ile bakmıştım biraz.
Önce Saygı...