[Arşiv]Ubuntuyu Kaldırıp Yeniden Windows Kurmak (grub hatası vs..)

Başlatan darkainu, 11 Temmuz 2008 - 01:58:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkainu

Merhaba tekrar,
ben windowsun yanına ubuntu kurmuştum ancak ubuntuya ayırdığım yeri fazla buldum öğrenme sürecim için.Ben de windowsu açtım denetim masasından yönetim araçlarına gittim disk yönetiminden ubuntunun ve swap vs için ayrılan  partitionları tek tek "delete" ettim.hp laptopum olduğu için düz windows cdim de yok kendi recoverysi var onla reinstall windows dedim sadece 17gblık eskiden windowsa ayırdığım partitiona format attı delete ettiğim eski ubuntu partitonlarını sallamadı.Nasıl halledebilirim bu format ve windowsa dönme işini ?

yada bir tane program varmış grub kalıntılarını falan temizliyomuş mbryi sıfırlıyormuş galiba onu bi cdye çekip bilgisayarı ordan boot edince düzeliyormuş sorun ama boş cd yok - laptopun cdromu da kıl biraz herşeyi okumuyo.bu programı usb sticke koyup ordan boot etme alternatifimiz var mı acaba ? ubuntuyu da usb stickle boot edip kurmuştum zamanında.

ufuk_k

Ubuntu CD'sini takıp partition editor (Gparted) ile istediğin bölümü siler, yaratırsın. Grub'ı filan tamamen silmek için (silersen Ubuntu'yu açamazsın, tekrar Grub yüklemediğin sürece) forumda fixmbr diye aratırsan XP CD'si ile nasıl yapılacağı anlatılmış.

izzetguntalaz

Windows xp nin onarma uygulaması.

Kullanımı şöyle:
1. Win xp cd boot edilir.
2. Kuruluma gelirken "R" tuşuna basılır.
3. Size sistemnizdeki win i gösterir. Siz "1" enter yapar onaylarsınız.
4. Sonra "fixmbr" yazarsınız. Sizden o xp yi kurarken ki yönetici şifrenizi ister.
5. Sizden yeni mbr yazımı konusunda onay ister. Türkçe win de "E" ingilizce de "Y" basılır.
6. Exit enter yapılıp çıkılır.

darkainu

elimde normal xp cdsi yok..hp laptopta yapıldı bu işlem.recovery dvdsi var sadece ordan da windows kurmaya gidip sonra da hata veriyor haliyle..şimdi tekrar kurdum ubuntuyu tüm harddiskime bunu doğru düzgün kaldırıp mbrsini düzeltip recovery ile  kurabilir miyim ? * ya da usb stickten ubuntuyu kurabilmiştim aynı şekilde normal bir xp kurulumu yapabilir miyim partitionlarla falan oynayabildiğim.?

normal xp kurulumu olsa r'ye falan basabilir fixmbr yazabilirdim dos ekranına sanırsam..