Nautilus-Elementary öldü, yaşasın 'Marlin'

Başlatan if, 08 Kasım 2010 - 18:29:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Balayı bitti arkadaşlar, Nautilus-Elemenrary artık aktif olarak geliştirilmeyecek. Onun yerine, elementary takımı dikkatini yapmalarını istedikleri her şeyi yapacak bir dosya yöneticisine, ki adı Marlin, yönelttiler.

Marlin

Marlin, gtk3 ve diğer Gnome3 olanaklarıyla geliştirildi. 'Çekirdek' C ile; arayüz Vala ile yazıldı. Ayrıca, Dosya gezgini XFCE'nin dosya gezgini Thunar'dan tek tıkla 'otomatik vurgulama seçimi' ve 'liste görünümünde "rubberbanding"-çeviremedim-gibi özellikler 'ödünç aldı'. Lâkin, bir süreliğine kararlı sürüm beklemeyin. Marlin şu anda liste görünümüne ve "miller"-çeviremedim-sütun özelliğine sahip olabilir; fakat aynı zamanda bir sürü Yaplacaklar listesi de var.

Her şeye rağmen bu elementary takımı için büyük bir adım ve kesinlikle kullanıcılardan birçok ödül alacaktır; özellikle Dan Rabbit'in önceki Marlin mock-up'ın temelleri sürdürülürse.

omgubuntu

Adam akıllı çeviremedim, idare edin:)

sem

Millet C ile neler yapıyor yahu... Teşekkürler paylaşım için...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

krwlng

Teşekkürler if, bence nautilus-elementary projesi gerçekten iyiydi, geliştirilip üzerine gidilebilirdi. Benim kurulumdan sonra ilk işim nautilus-elementary kurmak oluyor, o kadar alıştım ki nasıl olur bilemiyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

eribol

Yahu amma ileri görüşlüyüm :D Vala diye diye o kadar reklam yaptım. Şimdi ise gelişen bütün uygulamalar Vala ile yazılıyor. Daha genie olayı gelişince Vala çok daha fazla kullanılacak gibi.

if

decent

Elementary OS dosya tarayıcı uygulaması olan Marlin' i Oneiric üzerinde yüklemek mümkün.

Ekran görüntüleri ve ayrıntılar için kaynağa bakınız.

Install Elementary's Marlin in Ubuntu 11.10 (development PPA)

sudo add-apt-repository ppa:marlin-devs/marlin-daily

sudo apt-get update
sudo apt-get install marlin

iceboy

Şu elementary takımı beni her geçen gün biraz daha şaşırtıyor doğrusu. Çok büyük umut vadediyorlar bana göre.

Olanı alıp farklılaştırmaları beni cezbediyor..
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

decent

Alıntı yapılan: iceboy - 07 Kasım 2011 - 01:21:55
Şu elementary takımı beni her geçen gün biraz daha şaşırtıyor doğrusu.Çok büyük umud vaad ediyorlar bana göre.

Olanı alıp farklılaştırmaları beni cezbediyor..

Bildiğimiz gibi özgür yazılım ve açık kaynağın özelliklerinden biri de budur.
Sınırsız şekilde değiştirebilmek..

decent

Marlin gelecek vadediyor, geliştiricinin harcadığı emek hemen göze çarpıyor.
Nautilus' tan aldığı bayrağı çok daha ileriye taşıyacağını tahmin ediyorum.

Ekran görüntüsü fazla söze ihtiyaç bırakmıyor..

[eklenti yönetici tarafından silindi]

travego0403

@decentin vermiş olduğu görüntü oldukça cezbediyor. Nautilusu hep çok yavan bulmuştum. İlk zamanlar Gnome üzerinde Dolphin bile kullanmıştım ama hatlar çok karışıyordu.
Konsol ekranında
ls -la
komutu bile daha hoşuma gidiyor. :)
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

MURATSPLAT

Başkaları yazmandan ben yazıyım. MACOSX'deki dosya tarayıcısına benzemiş. Bu iyi mi derseniz bence iyi.  *nix dosya sistemine bence çok iyi uyuyor.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

özgürubuntu

eOS konsept itibari ile MacOSX'e benziyor zaten :)

XRumer

Xfce masaüstü ortamını kullanıyorum. Thunar ne Ubuntu One ile yeterince uyumlu ne de Dropbox'la. Nautilus ise -bence- Xfce ortamında pek iyi gitmiyor. Sudo'nun son sayısında Marlin'i görünce bir deneyeyim dedim. İyi de oldu. Böylece Xfce ortamında Ubuntu One veya Dropbox kullanmak mümkün oluyor. Çok iyi oldu bu. Tek eksiği Türkçesinin yarım olması.