xp deki programlar linuxte çalışırmı ?

Başlatan Ulath, 10 Temmuz 2008 - 17:02:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ulath

arkadaşlar merhaba

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/9248176.asp

böyle bişey gördüm gerçekten böyle bişeyvarmı

yani ben macromediayı felan çalıştırabilirmiyin  ???

live messenger çalıştırabilirmiyim ?

http://appdb.winehq.org/

burda messenger yazıyorum ubuntu için xp deki messenger oluyor

acaba gerçekten xpde ki programlar bu nun sayesinde çalışırmı ??

izzetguntalaz

Live messenge, Windows media palayer, internet Explorer falan falan kullanacaksanız neden Ubuntu ?

Hiçbir zaman win uygulamalarına özenmedim. Özenseydim Ubuntu da olmazdım.

Söylediklerimi yanlış anlamayın kendi fikirlerimi dile getirdim.

DeFacto

@izzetguntalaz'a katılıyorum. Zaten Xp'den ya da winzorttan farklı birşeyler aradığımız için geçiyoruz Linux'e. Ha zorunlu kaldığımız winzorta yazılmış yazılımlardan Photoshop gibilerini çalıştırmak zorunda kalıyoruz wine ile ya da oyunları. Ama zaten aMSN gibi (daha farklıları da vardır) çok daha rahat özelleştirilebilen bir messenger varken zaten winzort live messenger kullanmam. Internet explorer yerine şu an dünyada en çok giden Firefox'u neden kullanmayayım ki ? Ki standart o gelir çoğu dağıtımda. Sanırım bu tarz bir başlık açılmıştı winzorttaki programların Linux'deki karşılıkları adına.

atomkarinca

Evet Wine'la birçok programı çalıştırabilirsin ve evet bulduğun kaynak (http://appdb.winehq.org) gayet doğru sonuçlar verecektir.

FAKAT... Windows programlarının yaptığı işlerin birçoğunu yapabilecek Linux alternatifleri bulabilirsin. Open Source Alternatives bu alternatifleri bulabileceğin sitelerden yalnızca. Eğer orada bulamazsan bu forumda da sorabilirsin. Ben şimdiye kadar sadece Macromedia Flash'ın tam bir alternatifini bulamadım ve onun da 8. versiyonu Wine'da çok güzel çalışıyor.

Dipnot: MacOS'çular ProTools'umuz var diye böbürlenip duruyorlar, bir de Ardour'u görseler demek ki çeneleri yerlerde sürünecek.

DeFacto

CuBase gibi bir yazılımı da unutmamak gerek :) Kendisini ton maister olan halamın oğlu kullanırken gördüm ve ağzım açık kaldı. Bu yazılımımızın da sadece screen shotlardan ibaret olduğu söylenceleri var. Sen kullanmışsın galiba. Bir de CuBase vstlerini çalıştırıyor mu ?

Sypro

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10.0

Bu adresi bir inceleyin. Yukarıda da söylendiği gibi, eğer windows programlarına bağlı kalacaksanız Ubuntu'ya ya da Linux'a ihtiyacınız yok. Kurun widnowsunuzu paşa paşa kullanın. Yok Ubuntu kullanmak istiyorum diyorsanız alternatiflere açık olmalısınız.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Ulath

ya arkadaşlar ben sadece onları ornek verdim kuracam demedımkı  ;)

DeFacto

Kurun ya da kurmayın demiyoruz. Sadece alternatifleri olduğunu da hatırlatmak ve de zaten bu yazılımları kullanarak ha virtualbox ile winzort kullanmışınızdır ya da winzort'un kendisini yani. Wine sadece (bence) zorunlu kalındığı yani alternatifimiz kalmadığı durumlarda kullanılmalı ve de bazı oyun/uygulamalar gibi işlerde.

atomkarinca

Alıntı yapılan: Ulath - 10 Temmuz 2008 - 19:19:40
ya arkadaşlar ben sadece onları ornek verdim kuracam demedımkı  ;)

Kusura bakma ben sert çıkmak istememiştim. Sadece şunu demek istedim: eğer Windows programları kurmak istiyorsan böyle bir seçeneğin var ama sakın Windows'daki gibi çalışmalarını bekleme. Windows'da kullandığın her programın bir alternatifi var ve bunları kullanman senin için -bence- daha iyi olur. Çünkü Ubuntu kullanmak demek sadece mükemmel bir işletim sistemi kullanmak demek değil, ayrıca belli bir felsefenin de parçası olmak demektir. Bu felsefe de Özgür Yazılım Hareketi'dir.

Ulath

yok arkadaşlar ben kimseyi katmadım lafımı kimseye demedim

bir hatam varsa özür dilerim  :)

linux cd ler gelsin hemen ubuntu kurcam kurucam

DeFacto

iso da çekebiliyorsun yani cdleri beklemene gerek yok 6 hafta bekleyeceğine 1:30 saat bekle :) Hatta git internet kafede 75 kuruşa indir-çek :D

Ulath

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 10 Temmuz 2008 - 20:02:52
iso da çekebiliyorsun yani cdleri beklemene gerek yok 6 hafta bekleyeceğine 1:30 saat bekle :) Hatta git internet kafede 75 kuruşa indir-çek :D
ya kardeş :D kota var bende

DeFacto

Alıntı YapHatta git internet kafede 75 kuruşa indir-çek

Bir çözüm önerisi daha. Tabi fiyat değişebilir.