java sorunu

Başlatan sdk, 08 Temmuz 2008 - 00:24:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sdk

arkadaşlar acil yardıma ihtiyacım var daha once babam internet ortamında java tabanlı bir okey oyunu oynuyordu suan siteye baglanıyorum kullanıcı adı ile giriş yapıyorum sayfa yukleniyoru diip kalıyor oyunun konsolunu yukleyemiyor sanırım bu sorun java ile ilgili firefoxun yanı sıra konqueror ile de denedim sorun aynen devam ediyor yardım edin babamın sorununu cozmem gerek yoksa tutturdu windows kur ozmn die :)

ufuk_k

sudo aptitude install sun-java6-plugin sun-java6-jre

Yazarken noktalama işareti kullan lütfen. En azından nokta. Uyarmak zorunda kalmayalım.

sdk

E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
Geniş durum bilgisi okunuyor
Paketlerin durumu güncelleniyor... Done
Etiket veritabanı oluşturuluyor... Done
E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

Söylediğini yaptıktan sonra böyle bir mesaj ile karşılaşıyorum. normalde mavi ekran çıkması ordan G ile download edip install etmesi gerekmez mi?

ufuk_k

Synaptic açıkken paket kuramazsın komut ile. Kapa onu.

sdk

Kapalı olduğundan eminim ama sistemi yeniden başlatıp deniyim saol şimdiden yardım için.

ufuk_k

Açık bir paket yöneticisi varsa bu hatayı alırsın. Aynı anda iki paket kurulum programı çalışamaz.

sdk

ufuk kardeş yardımların için öncelikle teşekkürler, ama ben sorunumu çözemedim. Sanırım bir yerlerde ufak bir hata yaptım. Aldığım hata mesajı şöyle;

E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem.

benden sanırım kurulum sırasında bir hata yaptığımı buna manuel olarak müdehale etmem gerektiğini söylüyor fakat nasıl bie mudahale etmem gerek bunu bilmiyorum :)

ufuk_k

Mümkünse şu alışkanlığı edin:

Aldığın hata mesajını forumda ya da google'da aratmak.

dpkg --configure -a mesajını forumda bir aratmayı dener misin? Mümkünse çıkan tüm başlıklara da bir göz gezdir.

sdk

Öncelikle hazırcılığa alıştırmayıp arattırdığın için teşekkür ederim sorunu şuan çözüyorum gibi ama linux ile yeni tanışmaya çalışan birine karşı biraz fazla gaddar konuşmalar yapıyorsunuz genel olarak. bu sözüm sana değil genel bir yargı. daha büyük bir topluluk mu oluşturmak amaç yoksa ego tatmini mi? Bu şekilde birşeyi insanlara sevdirmek yada aşılamak doğru çözüm yöntemi değil sanırım sizden alamadığım yardımı bundan sonra başka forumlarda arıyacağım. Aynı şekilde hor görülürsem beni de küstüreceksiniz sanırım sizlere iyi çalışmalar diliyorum tekrar teşekkürler

ufuk_k

Bence senin anlaman lazım bu durumu. Ben sana eğer o hatanın nasıl çözüleceğini yazarsam (yazmasam bile linkini verirsem) bilmem kaçıncı kez aynı şeyi yazmış olacağım. O zaman bu forum neden var? Bir düşün, her gün senin gibi bu hatayı alan insana çözümünü yazdığımı?
Öğrenmenin ilk adımı araştırmak. Fazla bir şey istemiyoruz. Sadece sorduğun soru forumda daha önce 473287498 kez sorulmuş. Ve onu aramanı bekliyoruz.

heartsmagic

Gaddarlık derken ne kastediliyor?
Misal olarak belirli bir örnek alabilir miyiz?

Evet ego tatmini için buradayım, hatta senelerdir ego tatmini yapıyorum. Egom o kadar tatmin oldu ki Nirvanaya bile ulaştı.

Forumumuzun kapıları sonuna kadar açık olduğu gibi çıkış yolu da sonuna kadar açıktır. Zorla kimseyi üye yapmadığımız gibi burada da mecburen tutmuyoruz. Başka forumlarda da istediğin desteği bulabilirsin. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sdk

Yanlış anlama ufuk kardeş ben burda yıkıcı değil yapıcı olmak gerektiğini savunuyorum sadece aranıza yeni katıldım ama ilk mesajıma aldıgım cevap noktalamaları koymanın forumunuzda nekadar onemli oldugunu bilmediim için azarlanmak oldu senin tarafından ama bak yine koymuyorum hiçbir noktalama ok istersen sende bunu anlama bunu cokta umursuyor değilim ok

Sana soylemek istedigim birine gercekten yardım etmek için burdaysanız üslubunuzu biraz daha yumuşatmanız gerek belki sen bilmem kaç bin kez sorulmuş bi soruyu cevaplamaktan sıkılmış olabilirsin ama bu insanlar aynı benim gibi bu hatayla ilk kez karşılaşıyor ve sizlerden yardım istiyor bi insana forumda aramasını yada googlea bakmasını soylemenin 2 yolu var bi senin az once bana yaptığın gibi bir de daha nazik ve kibarca neise sizin üslubunuz belkide bu sizi bu konuda yargılıyacak değilim ama olaylara kendi açından bakma birilerine bişeyler kazandırmak istiyorsan senin için çok kolay olan bişey bi başkası için inan çok zor konu hiç tanımadığı işletim sistemiyle ilgiliyse. size başarılar dilerim iyi çalışmalar

sdk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 09 Temmuz 2008 - 00:42:40
Gaddarlık derken ne kastediliyor?
Misal olarak belirli bir örnek alabilir miyiz?

Evet ego tatmini için buradayım, hatta senelerdir ego tatmini yapıyorum. Egom o kadar tatmin oldu ki Nirvanaya bile ulaştı.

Forumumuzun kapıları sonuna kadar açık olduğu gibi çıkış yolu da sonuna kadar açıktır. Zorla kimseyi üye yapmadığımız gibi burada da mecburen tutmuyoruz. Başka forumlarda da istediğin desteği bulabilirsin. 

özgürlük deniyor amaç daha fazla kişiyi özgürleştirmek deniyor bu şekilde mi? kendi egolarınızı tatmin ederek mi? tekrar soyluyorum sadece üslubunuz çok sert insanlar bu şekilde uyarılmaz aranıza yeni katılmış insanları daha ilk mesajına yanıt olarak noktalama işaretlerini atladı die azarlarsanız küstürürsünüz haksızsam acıkca soyleyin? sizde haklı olabilirsiniz kendi açınızdan ama insanlar burda sorunlarına cozum arıyorsa bunun karsılıgında kaba yanıtlar almamalı üzüldüm sadece..

heartsmagic

Ben o mesajda alınman gerektiği kadar sert bir ifade görmüyorum. Peki şöyle düşün. Buradaki insanlar ne parayla ne de maddi bir beklenti ile çalışmıyorlar. Foruma her gün onlarca kullanıcı geliyor ve bunların birçoğu (ne yazık ki) Türkçeyi katlederek soru soruyorlar. Hatta öyle ki bazılarını okuyup anlamakta güçlük çekiyoruz.

Şimdi, biz mecbur olmayan ve senin ifadenle ego tatmini yapan insanlar her gün bu sıkıntıyı yaşamak zorunda mıyız? Ufak bir istek yapılmış senden. Tamam dikkat ederim diyeceğin yerde neredeyse yerden yere vurmuşsun.

Neyse ben tekrar rica edeyim, lütfen noktalama işaretleri kullan ve Türkçeye dikkat et.

erginemr

@sdk,

Öncelikler Ubuntu Türkiye forumuna hoş geldiniz. Umarım babanıza okey oyununu kurarak Linux'u sevdirirsiniz, zira ben eşime Linux'u sevdirmede büyük sıkıntılar yaşıyorum. ;)

Yukarıdaki gerginlik hakkında benim de söylemek istediğim bir iki şey var. Yeni kullanıcılar olarak bizi de anlayın diyorsunuz, ancak siz de kendinizi yöneticilerin yerine koyarak onları anlamaya çalışmalısınız. Yukarıda muhattap olduğunuz iki yöneticiyi biraz tanımanız için haklarında bildiklerimi söylersem, belki bana hak verirsiniz.

Heartsmagic'in ismini çeşitli forumlarda defalarca gördüm, her birinde 2000'den fazla mesajı var, hatta bir foruma taa 2002'de üye olmuş:
http://www.linuxnet.com.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=40801
http://forum.linux-sevenler.org/index.php/topic,8656.0.html

Demek istediğim, bu kadar zaman boyunca, binlerce kullanıcının problemlerine çözüm arayan biri normalde şu ikisinden biri olur:
1. Ukala bir Linux Gurusu olur, burnundan kıl aldırmaz. Kendisi için çocuk oyuncağı niteliğindeki soruları ve soranları makaraya alır.
2. Yıllarca aynı şeylerle uğraştığından bezgin bir insan olur, bıkar, cevap vermeye tenezzül bile etmez.

Neyse ki heartsmagic, tanıdığım kadarıyla bunların hiçbiri değil. Hala alçakgönüllü ve yardımsever:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2287.msg24612#msg24612

Ufuk_k'ya gelince: Herhangi bir destek forumunda üç gruba dahil olabilirsiniz: "Yardım İsteyenler", "Yardım Edenler" ve "Seyirciler". Linux'te yeniler tabii ki yardım isteyenler tarafında olacaktır, ama tecrübeli olup da hala geyik yapmak için foruma yazan, yardım etmeyi düşünmeyen "seyircileri" de bilirim (burada değil çok şükür, ecnebi ubuntuforums.org'da).

Ben foruma katıldığımda Ufuk zaten vardı ve çoktan "yardım edenler" saflarına katılmıştı. Linux'te çok tecrübeliydi ve sorulan problemler hakkında isabetli tespitleri vardı; böyle yüzlerce kişiyi tabiri caizse ipten aldı ve yeniden sevdiği Linux'üne kavuşturdu. Ufuk ile geçenlerde yazışmamız oldu, fazla özele girmeden, onun da affına sığınarak şu kadarını söyleyebilirim ki: Hepimiz gibi o da etten kemikten bir insan ve hayatında her türlü sorunla boğuşuyor. Yine de foruma başarıyla destek olmayı sürdürüyor:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1848.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2315.msg24748#msg24748
http://solukgri.blogspot.com/

Şunu bilmelisiniz ki hepimiz insanız, Linux dışında da dertlerimiz var. Üstelik amatörüz, hiç bir yerden para almıyoruz, pedagoji (eğitimbilim) dersi almadık. Bizi buluşturan ortak payda olan Linux sevgisi uğruna, elimizden geldiğince "birbirimize" destek olmaya çalışıyoruz. Böyle bir özveriye yapılan "ego tatmin etme" suçlaması gerçekten çok ağır ve üzücü, inanın. Biz size karşı anlayışlı olalım, ama siz de bize karşı anlayışlı olun.

Son olarak naçizane tavsiyem; bu tatsız gerginliği birbirini yanlış anlama olarak kabul edin ve üzerine sünger çekin, forumu takip etmeye devam edin, gerektiğinde soru da sorun (ama önce araştırarak ve yine noktalama kurallarına dikkat ederek, ben de Türkçe'nin doğru kullanımı konusunda hassasım da  :-X). Bakarsınız bir gün siz de yardım edenler tarafına geçmişsiniz. :)

heartsmagic

@erginemr, önce mahcup oldum sonra nostalji yaşadım :) Üç beş kelam etmişim nice değerler biçmişsin. Keşke forumdaki her arkadaşımız senin gibi bu denli bilgi dağarcığına ve tecrübene sahip olsa, ters orantılı olarak da bir o kadar mütevazı olabilseler. En başta kendim pay çıkartıyorum bundan.

Aslında böyle durumlarda içim içimi yiyor, keşke yine alttan alsak da kimse kırılmasa istiyorum ancak söylediğin gibi biz de birer insanız. Empati yaptığımız gibi yapılmasını bekliyoruz. Ne yazık ki eleştirilerin ölçütü biraz aşınca da durum bu hale gelebiliyor. Yapı olarak kin beslemem, anlaştığımız zaman da her şeyi geride bırakırım. Dediğim gibi burada biz bizeyiz, ayrımız gayrımız yok. Ne yönetici, ne bilmem ne sorumlusu benim için forumdaki yeni bir penguen'den daha değerli değil, ilk olarak da ben.

Bugün @umutubuntu ile konuşurken de ondan güzel bir teklif geldi. Anasayfaya şöyle yeni arkadaşların aklında olan bazı şeyleri açıklayan bir sabit başlık koymayı planlıyoruz. Belki bu şekilde gelenler arama yapmaya gerek bile kalmadan bazı şeyleri görürler ve okurlar. Bakalım nasıl bir çalışma olacak.

DeFacto

Evet bunları deneyimli tavsiyeleri olarak algılarsanız iyi olur. Eğer bu forumda bu kadar aktif olan arkadaşlara sorarsanız nedenini ilk olarak karşılıklı anlayış ve saygıdan gelir. Yerine göre geyikimiz de olur yermelerimiz de tabi ahlak ve şahsi sınırlar aşılmadan. Kısacası haddimizi biliriz, sizin gibi tek taraflı olarak olaylara yaklaşan kullanıcılara da bu tarz kibar tavsiyelerde bulunuruz. Eğer ifade şekli size sert geldiyse emin olun sizin gibi bu kişilerin aynı yanıtı başkalarına kaç defa verdiklerindendir.

sdk

Bende o an biraz kızgındım bende özür dilerim ama kimi durumlarda sihirli kelimeler var insanların hatalarını daha kolay anlayabileceği ve küstürülmeden ne isteniyorsa yaptırılabilecegi.

Ubuntu kurmadan günler önce okumaya aşladım furmda yazılı olanları hata yapmamak için defalaca birçok konuyu eminim de kısa zaman içerisinde yardım denler kısmına geçebilecegimden kısa bir ön tanıma kursuna katılmıstım izmirde öğrenciik donemind linux ile ilgili 3-5 günlük bişey ama en azından yabancı değilim. sorun benimle ilgili olsa inanın araştırabilirdim belki sıkılmadan bekleyerek ama sorun benimle alakalı değil ve ben bi başkasını da mağdur etmek istemedim bu yüzden başlık açmıştım. Ayrıca hala sorunum çözülmedi ve üzülerek belirtiyorum ki mecbur kalarak bigisayarıma tekrar windows kurmak zorunda kaldım :(

Bir bilgisayar firmasında yönetici olarak çalışıyorum önümüzdeki hafta bi kampanya başlıor yeni bir bilgisayar alıcam sadece kendimin kullandığı diğerini babama hediye edeceğim. sizleri de kırdıysam tekrar özür dilerim ama yeni arkadaşlara biraz daha yumuşak bir şekilde kuralları kabul ettirmeliyiz ki onları kazanalım? sizlerle olmak çok güzel. Haftaya bilgisayarı alınca bu sorun yine olcak bilgisayarımda tekrar yardım ederseniz bana çok sevinirim :) görüşmek üzere herkese iyi çalışmalar

erginemr

Üzüldüm. Yukarıdaki problemin çözümü gerçekten çok basitti:

1. Java ve İnternet eklentisini yüklemek için:
sudo apt-get install sun-java6-plugin sun-java6-jre

Böylece kapalı kaynak kodlu Sun Java programı kurulur. Alternatif Open JDK vb. açık kaynak kodlu programlar da mevcut.

2. "E: Could not get lock /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)" hatası genelde aynı anda iki program yükleyici, örneğin grafik program olan "synaptic" ve konsol programı "apt-get" çalıştırılmak istenirse olur. Bu bir hata değil de, Linux'un bazı dosyaları kilitleyerek kendini koruma mekanizması.

Bunu önlemek için birinden birini kapatmalısınız. Yine olmazsa, sorun çıkartan lock (kilit) dosyasını aşağıdaki komutla silmek gerekebilir:
sudo rm /var/lib/dpkg/lock

3. "E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem." problemi ise, bazen paket yöneticisinin kafası karıştığında ortaya çıkıyor. Düzeltmek için, mesajda yazıldığı gibi, ama root yetkilerini veren "sudo" komutu ile birlikte konsoldan aşağıdaki komutu vermek:
sudo dpkg --configure -a

Bir dahaki kurulumda aynı sorunla karşılaşırsanız aklınızda bulunsun. Sizi de aramıza bekliyoruz. :)

erginemr

Bu arada, yeni alacağınız bilgisayarın donanımının Linux'e uyumluluğu konusunda da iyi bir araştırma yaparsanız, sonradan başınız ağrımaz.

sdk

Konuyu açmadan önce open jdk kurdum sorunumu çözmedi. Daha sonra kaldırdım daha sonra aynı söylendiği gibi sun java kurulumundaki 'dpkg --configure -a'  hatasını da çözdüm doğru kurulumu yaptım. Sun java kurdutan sonra siteye baglanıyor ve java applet yülendi diyor. Daha önce hata veriyordu. Java applet yüklenemedi diyordu. buna ragmen yinede oyuna giremiyor. bu yüzden mebur kaldım anlıycanız tekrar teşekkürler :) gorusuruz

sdk

Alıntı yapılan: erginemr - 10 Temmuz 2008 - 16:09:26
Bu arada, yeni alacağınız bilgisayarın donanımının Linux'e uyumluluğu konusunda da iyi bir araştırma yaparsanız, sonradan başınız ağrımaz.

Acer alıcam içerisinde linpus kurulu olarak geliyor bu arada fiyatlar düşecek 3 gune kadar hemde ciddi oranlarda %15 gibi bilgisayar almayı dusunen hatta acer alabilirim diyen varsa beklesin :)

syhbyz

benzer bir problem bende var yardımlarınızı bekliyorum.okey odalarına giriş yapabiliyorum.ama masa aç dediğim zaman açılmış gibi gösterip açılmıyor daha doğrusu masa yok sebebi ne olabilir.belki yeri değil ama bir sorum daha var.ubuntuyu kurdum açılış ekranında gözüküyor ve seçiliyor açılabiliyor.ama windowsu seçtiğim zaman yine bir ubuntu windows çıkıyor oradan da açılıyor.bu çok sorun değil yalnız, nasıl derler (dos ekranı heralde)geliyor.bu ekranın gelmemesi ve direk kullanıcı adı yazan yerin gelmesi mümkünmü.
iyi forumlar dilerim