[Arşiv]Web sunucusu

Başlatan DeFacto, 03 Temmuz 2008 - 17:25:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

Bir web sitesi kuracağız. Bunun için en stabil işletim sistemi hangisidir ? winzorttan kaçınmalımıyım ? Linux'un hangi distrosu daha uygundur ? Farklı os'ler de alternatif olabilir mi ?

ufuk_k

Web sitesi yapmakla dağıtım seçmek arasında pek ilgi yok gibi. Sunucu da senin makinen olacaksa o zaman önemli. İyi bir bağlantı ve makine olmadığı sürece sunucu olmak anlamsız. Farklı os derken, MacOSX falan mı kuracaksın?

atomkarinca

Server için benim tavsiyem Debian kurmanız. Stable sürümü sadece güvenlik açıkları kapatıldığında güncelleniyor ve isterseniz hiç güncellemeden de senelerce kapatmadan kullanabilirsiniz (3.5 sene hiç kapatmadan kullanan birisini biliyorum).

DeFacto

Şimdi ben web sitesini başka bir makineden yöneteceğim. Yani databaseler filan her şey o makinede olacak. Farklı OS derken evet Mac ya da Solaris filan diye düşündüm. Yani kısacası web sayfamı internet alemine sunacağım makineme hangi işletim sistemini yüklemeliyim ? Bunu daha çok güvenlik açısından soruyorum. İnternet bağlantısı şu fiber internetten olucek 5mbsliklerden :) Yardımcı olursanız ve bir kaç tüyo da verirseniz çok sevineceğiz arkadaşlarımla. Çünkü daha önce bu kadar profesyonelce bir site çalışmamız olmamıştı :)

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: DeSPeRaDo - 03 Temmuz 2008 - 21:53:07
Şimdi ben web sitesini başka bir makineden yöneteceğim. Yani databaseler filan her şey o makinede olacak. Farklı OS derken evet Mac ya da Solaris filan diye düşündüm. Yani kısacası web sayfamı internet alemine sunacağım makineme hangi işletim sistemini yüklemeliyim ? Bunu daha çok güvenlik açısından soruyorum. İnternet bağlantısı şu fiber internetten olucek 5mbsliklerden :) Yardımcı olursanız ve bir kaç tüyo da verirseniz çok sevineceğiz arkadaşlarımla. Çünkü daha önce bu kadar profesyonelce bir site çalışmamız olmamıştı :)

Hosting olayından pek anlamam ama BSD türevi sistemlerde kullanılıyor diye biliyorum.

MeBuNtU

Server alıp ta windows server kurup başında uğraşan birinden birdefa hayır gelmez.Ondan hiçbirşey beklememek lazım.Ben kendimi geliştirdim bilgisayarımı bir server olarak kullanacam(Önerilmez) veya bir server makina alacam(10.000 $ varsa güzel olur) diyen adam Linux kullanır.Yook ben uzman server kuracam diyorsan BSD.Nitekim BSD server için kusursuz.Ben çok araştırdım şu an en güçlü server i BSD ile elde edersin.

DeFacto

O zaman BSD wikilerine bir göz atmak düşüyor bana değil mi :D Yardımlar için sağolun

munirekinci

BSD bence senin için lüzumsuz gözüküyor. Şahsen senin yerinde olsam Linux kullanırdım. Debian'ı veya Ubuntu Server'ı tercih ederdim büyük ihtimalle.

DeFacto

Uzayacak gibi konu. Şimdilik beklemede kalmak en iyisi gibi. Bir kaç arkadaş daha katılsın öyle koyulacam işe

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: munirekinci - 03 Temmuz 2008 - 22:38:20
BSD bence senin için lüzumsuz gözüküyor. Şahsen senin yerinde olsam Linux kullanırdım. Debian'ı veya Ubuntu Server'ı tercih ederdim büyük ihtimalle.

@munirekinci burada aslında doğru demiş.

Geçtiğimiz günlerde BSD konusunu baya bir araştımıştım.

BSD sistemlerin 1 terabit üzeri veri yoğunlukarında tercih edildiği yazıyordu.
Örneğin hotmail malum şirekete satılmadan önce BSD sistem üzerinden hizmet veriyormuş.

Yani uzun lafın kısası BSD kurumsal ya da büyük ölçekli bir sunucu işletimsistemi.

Kişisel bazda Linux türevleri fazlasıyla işgörür denebilir.

DeFacto

Zaten öyle kurumsal/büyük çapta bir çalışmamız yok. Sadece oyun ve yararlı ama basit uygulamalar ve işletim sistemlerine göre sınıflamalar yapılacak. Kısacası "aramızda" bir şey ama bir çok çalışma için kaynak/yardımcı nitelikte olacağını düşünüyoruz. Ben oyun alanında Linux ayağı adına kendi önerilerimi ve öğrenebildiğimiz kadar birşeyleri paylaşacağım.

ufuk_k

Sunucu senin makine olacaksa, kararlı bir ubuntu server falan kurup, ssh ile uzaktan erişip yönetebilirsin. Debian filan da olur. Önemli olan mümkün olduğu kadar az uygulama, X windows flan olmadan uzaktan erişerek yönetmek aslında. Gerisi araştırmaya, hevese kalmış.

atomkarinca

Eğer hali hazırda Ubuntu kullanıyorsan Debian'ı da aşağı yukarı ayarlayabilirsin demektir. Sonuçta sistem dosyaları aynı yerlerde ve program kurulumları da aynı. Benim Debian'ı özellikle tavsiye etmemin nedeni Stable versiyonunun çok nadir güncellenmesi ve çok kararlı olması (adından da anlaşılacağı üzere). Debian kurduğun makineni çok uzun süre yeniden başlatmadan kullanabilirsin ve kernel güncellemelerini kilitlersen makineyi yeniden başlatmak zorunda kalmadan güncel tutabilirsin.

BSD de çok sağlamdır ama onu öğrenmek için belli bir süre gerekecek. Ayrıca kolayı varken zoruyla niye uğraşasın?

DeFacto

Sentez yaparsak= Debian kullanmam şiddetle tavsiye ediliyor, ki zaten BSD'nin kullanımının apayrı oluşu da beni Debian'a yönlendiriyor. Kendi makinemde kullanmayacağım için Debian'ın stable sürümlerinden birisi ile yoluma devam ediceğim gibime geldi.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

@heartsmagic verdiğiniz kaynağı inceledim ve kararımı kesinlikle değiştirdi :) Ubuntu ile devam :) Teşekkürler herkeze fikirleri ve yardımları için.

XemreG

Centos guzel bir secimdir serverda ki zaten coğunlukla Fedora , Debian ve Centos goruyorum. Bence onlarıda incelemekte fayda var. Centos kullanıyorum acıkcası bi eksiğini gediğini görmedim daha ustune cpanel kurulu zaten linux den cok sitede açık olur. Bu nedenle kararlı calısması habire fixlenmemesi ve cok islemci kullanmaması gerekli özelikler..