Media Center ve Kumandası kullanımı ?

Başlatan Gopca, 03 Temmuz 2008 - 14:02:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gopca

Merhabalar;
Vistadan Ubuntuya geçiş yaptım üstüne birde KDE4 kurdum (kurmayanlar denemek için kurabilirler çok süper bişi(kararlı hali daha iyi olacaktır))

Vistada Media Center Kumandamdaki Winkey tuşuna bastığımda Windows Media Center uygulaması açılıyor ve bilgisayarı uzaktan kumanda yardımı ile yönetip ses açma kapama filimler, müzikler v.b. arasında geçiş sağlıyordum. Şimdi şöyle bir araştırdım ubuntunun bir sürümü varmış Mythbuntu diye isimlendiriliyormuş. Acaba bu sistemde kumandayı kullanabiliyor muyum?  Ya da bu Media kumandayı kullanabileceğim bir yama, eklenti tarzı birşeyler var mı?

Kullandığım kumanda ve alıcısı

Bu konuda yardımcı olursanız filim zevki için linux'tan çıkıp vista ortamına girmek istemiyorum. Linux'u kurmuşken herşeyimizi onunla yapalım artık diyorum :)

Timucin_Kizilay

linux'da bu kumandalar lirc yazılımı ile kullanılıyor. mythbuntu'da mythtv ve lirc hazır kurulu geldiği için ubuntu yerine o dağıtımı kurarsanız ayarlarını daha kolay yaparsınız. Ben uzaktan kumanda olarak soundgraph firması üretimi imon VFD adlı aleti kullanıyorum, lirc için sürücüleri açık kaynak kodlu ve sorunsuz çalışıyor.
http://www.soundgraph.com/Eng_/Products/imon25.aspx?topMenu=2&subMenu=2&leftMenu=25

lirc web sitesinde microsoft media center kumandasının bazı versiyonlarının çalıştığı bazılarının çalışmadığı bilgisini görmüştüm. sizinkinin çalışıp çalışmayacağını kurup deneyebilirsiniz.

Mythbuntu kurunca kendi media center TV arabirimi kuruluyor. TV'ye bağlayıp film izlemek dışında başka işler için pek uygun değil, ben bu sistemi ayı bir makinaya kurdum, 2000 yılından kalma 8 yaşında eski bir makina AMD 1000Mhz cpu ile gayet güzel çalışıyor. Ama günlük kullanılan bir bilgisayarda mythbuntu gibi bir dağıtım bilgisayarda başka işler de yapmak için pek uygun değil gibi.

Gopca

mythbuntu'nun 8.04 sürümünü indiriyorum onu bir hddye kurup deneyeceğim..

Bilgisayarda yaptığım işlemler genelde şunlar (Windows kullanırken yapıyordum linuxta 3. günüm önce biraz keşfedeyim)

- PhotoShop kullanımı (günlük)
- Dreamweaver kullanımı (günlük)
- DVB kullanımı (günlük)
- Divx Filim izleme (geceleri)
- Web gezintisi (günlük)
- Mp3 dinleme (çok nadir)
- Torren İndirimi (günlük)

Genelde yoğunlukla yaptığım işlemler yukarıda belirttim.. Yukarıda kullandığım programlarına şöyle bir göz attım biraz karışık geldi ama uzun zamandır bilgisayar kullanan biri olarak bunlara lışmak pekde zor olmayacak, hele şuanki zamanda herşeyin ders ve kursunu netten bulabiliyorken :) Baksanıza 3 günde bana ubuntu sevdirdiniz. Bu programlarıda kullanmaya alıştığımda microsoftun adını unutacak gibiyim :D

Şimdi ben mythbuntu 8.04 kursam normal ubuntuda yaptığım ve yukarıdaki kullanacağım uygulamalarda bir problem çıkar mı? Çıkarsa Media Center Kumandası ile filim izleme keyfinini yaşayabilmek için nasıl programlar ve eklentiler kurmam gerekir...

Timucin_Kizilay

Mythbuntu ile Mythtv adlı media center uygulaması geliyor ve ekran TV gibi düşük çözünürlüklü bir ortamda görünecek şekilde ayarlı oluyor haliyle monitörle kullanımı çok pratik değil. Myttv yazılımı kurmak yerine kumanda için lirc yazılımını kurup uzaktan kumandanızı çalışır duruma getirmeniz daha kullanışlı bir çözüm olabilir. MytTV gibi media center yazılımları sürekli TV'ye bağlı, başka işler için kullanılmayan bilgisayarlar için yapılmış gibi, zaten gnome masaüstü de kurulu gelmiyor mythbuntu kurunca.

Gopca

LinuxMCE nasıl bilgisi olan varmı acaba ubuntu üzerine yapılmış birşey... 3.9gb'lik dvd versiyonunu indirdim birazdan kuracağımda...

ufuk_k

Farklı Ubuntu türevleriyle yapılan şeyler elbet Ubuntu'nun kendisi ile de mümkündür. Ben tam olarak aradığını anlamadım. Kumandayı filan mı kullanmak istiyorsun? Donanımın tam adı ile ilgili bir araştırma yaparsan Ubuntu ile ne yapılacağını bulabilirsin. Buraya da yazmanı öneririm, orada gördüğüm microsoft yazan bi kumanda ve alıcısı gibi bişey.

Gopca

haydi bismillah kuruluma başladık :) bakalım nasıl bişiymiş... kumanda çalışırsa bilgi vereceğim... kubuntu diye açılış başladı :)

ufuk_k : kumanda yardımı ile filimlerimi uzaktan açıp yönetmek istiyorum ayrıca kumanda yardımı ile skystar2 digital tv kartımı yönelndirmek ve herşeyimi masa başında değilde uzaktan yapmak istiyorum... media uygulamaları için sürekli pc başına gelip sesi aç kapa filmi değiş ileri geri sar çok sıkıcı oluyor... Vistada bu kumanda ile herşeyi uzaktan yapabiliyorsun... ubuntu üzerine lirc kurdum restart at dedi yeniden başlatırken sistem kitlendi ve klavyenin ışıkları sürekli yanıp sönüyordu bende reset tuşuna bastım şimdi ubuntu açılırken bir tarama yapıyor ve %70'e gelince kara bi ekranda yazılar çıkıyor ve ubuntu masa üstü gelmiyor :) aksama fotosunu çekip size yollayayım

astronur

Alıntı yapılan: Gopca - 04 Temmuz 2008 - 11:59:56
LinuxMCE nasıl bilgisi olan varmı acaba ubuntu üzerine yapılmış * bir şey... 3.9gb'lik dvd versiyonunu indirdim birazdan kuracağımda...

ben son günlerde inceliyorum. Temel resim video mp3 filan hallettim ancak tv kısmında sorunlarım var.

umutubuntu

Alıntı yapılan: astronur - 05 Ocak 2009 - 13:09:59
Alıntı yapılan: Gopca - 04 Temmuz 2008 - 11:59:56
LinuxMCE nasıl bilgisi olan varmı acaba ubuntu üzerine yapılmış * bir şey... 3.9gb'lik dvd versiyonunu indirdim birazdan kuracağımda...

ben son günlerde inceliyorum. Temel resim video mp3 filan hallettim ancak tv kısmında sorunlarım var.
TV ile ilgili sorununuzu önce kartınızın marka modelini aratarak forumdan bulabilirsiniz, eğer bulamazsanız başlık açarak cevap arayabilirsiniz.