Kısayol Gösterici

Başlatan utdmr, 10 Eylül 2010 - 23:14:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

utdmr

Başlıktan bir şey anlaşılmıyor, biliyorum, ancak şu şekilde bir program olsa hoş olur diye düşünüyorum:

Ben programı çalıştırdığımda, o bana bir pencere içinde önceden ayarladığım programların simgesini gösterecek, ben de istediğimi çalıştırabileceğim.

Alt+F2'nin sık kullanılanları gösteren versiyonu gibi.

Vardır muhakkak böyle bir program da, bana gösterebilir mi birisi birini?
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

eribol

gnome-do benim favorim ama mono kullanır. Kde için Alt+F2 biraz gelişmiş bir şekilde kullanılıyor ama yine de gnome-do yerini almıyor. Bir tane daha var ama ismi aklıma gelmiyor.

utdmr

İstediğim Gnome-do veya KDE'nin krunner'i değil. Kupfer'a falan da baktım. Onlar sadece benim ilk harflerini yazdıklarımı getiriyorlar. Benim istediğim ise önceden belirlediğim programların hemen önüme gelmesi, yani aslında programlarının kısayollarını bir klasöre atıp, "nautilus  ~/kisayoldizini" gibi çalıştırınca gelen pencereden programı seçmek gibi, ama bunun pratik olanı :).
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

eribol

Yazılım Geliştirme Ekibine isteğinizi iletin :)

utdmr

Alıntı yapılan: eribol - 10 Eylül 2010 - 23:29:27
Hadi başlık açılsın "Yazılım Geliştirme Ekibi - Yazılım İstekleri" diye, bekliyorum :).
--

ırmak

Alıntı yapılan: utdemir - 10 Eylül 2010 - 23:31:24
Alıntı yapılan: eribol - 10 Eylül 2010 - 23:29:27
Hadi başlık açılsın "Yazılım Geliştirme Ekibi - Yazılım İstekleri" diye, bekliyorum :).

Buna @hitokiri bir betik yazar bence.
Hatta eski bir betiği vardı temp dizinlerini boşaltan o arayüze bunu entegre de eder sanki. :D

risperdal

/usr/share/applications altında menüde bulunan bütün uygulamalar var. Oradan alıp iconları parse etmek zor değil gibi.

Zor değil gibi derken yazılım ekibi için kastetmiştim bu arada.

hitokiri

Bunun için kullanılabilicek herkesin kullandığı dock uygulamları var aslında yazılım gerekli mi sorusuna pek tatmin edici değil ama alıştırma olarak düşünülebilir ki daha liststore'lara bakmadım pygtk da liststore ve iconview işbilirliğiyle hoş görününen bi şey yapılabilir ama önce öğrenmem lazım yeterince :)(wiki-editor deyim daha :P çok az kaldı)
diliyenler başlangıca eklemek için şu şeyi kullanabilir http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21607.0.html
Veya kolay yoldan ikonlar olmadan bu iş zenity ile de yapılabilir ,
onda liststore oluşturmak gayet pratik  kullanım sıralamasını da bi dosyadan okuyarak grep -c ile bi şeyler yapılır gibi geldi şimdi hatta :)

nyavuz

aradığınız şey bu olabilir mi? gnome kullanmıyorum :) kde4  daisy plasmoid ine benzer bişey,
http://gnome-look.org/content/show.php/circular-application-menu?content=76562

guestwho

Lxde masaüstü ortamının dosya yöneticisinde böyle bir özellik mevcut, menüdeki tüm programlara "Applications" diye bir bağlantısı var dosya yöneticisinin oradan göz atabiliyorsun , ismi de PCManFM istersen kurabilirsin zaten lxde yazılımları da konsept gereği minimalisttir fazla yer kaplamazlar .
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

utdmr

Alıntı yapılan: nyavuz - 11 Eylül 2010 - 01:59:08
aradığınız şey bu olabilir mi? gnome kullanmıyorum :) kde4  daisy plasmoid ine benzer bişey,
Eğer bir komutla bir anda göz önüne gelebiliyorsa olur :).
Alıntı yapılan: guestwho - 11 Eylül 2010 - 02:17:18
    Lxde masaüstü ortamının dosya yöneticisinde böyle bir özellik mevcut, menüdeki tüm programlara "Applications" diye bir bağlantısı var dosya yöneticisinin oradan göz atabiliyorsun , ismi de PCManFM istersen kurabilirsin zaten lxde yazılımları da konsept gereği minimalisttir fazla yer kaplamazlar .
Aynısını nautilus'ta yapıyor aslında, sonuçta bu iş için bir dosya yöneticisi çalıştırmak biraz ağır. Hatta doğrudan farenin üzerinde çıkmak gibi küçük küçük özellikler de bekliyorum açıkçası :).
--

eribol

Son netbook remix sürümü buna benzer özellikler içeriyor. Favoriler, son kullanılanlar. Gnome-shell de o tarz çalışıyor ama favoriler kısmı sadece uygulamalardan alınabiliyor.

stef_q

Alıntı yapılan: utdemir - 11 Eylül 2010 - 15:54:09
.................

Buradaki çember şeklinde olan programdaki kısayolları siz belirleyebiliyorsanız bu programın istediğiniz görevi görmesi lazım. yanılıyormuyum ?

akelek

Alıntı yapılan: yokohama_11 - 30 Eylül 2010 - 10:51:42
Alıntı yapılan: utdemir - 11 Eylül 2010 - 15:54:09
.................

Buradaki çember şeklinde olan programdaki kısayolları siz belirleyebiliyorsanız bu programın istediğiniz görevi görmesi lazım. yanılıyormuyum ?

anladığım kadarıyla o çemberler applications menüsündeki uygulamaları uygun hiyerşide yerleştiriyor. uygulamaları bizim belirleyebildiğimizi sanmıyorum. Hemde uygulama komut satırından çalışıyormuş.

erginemr

Mint Menu'nün Favorites bölümü isteğinizi biraz olsun karşılıyor:
http://denizatm.com/tag/linux-mint-menu

Yukarıda verdiğim ekte iki alternatif "başlat menüsü" daha bulabilirsiniz.

utdmr

--

sem

Tüh =) Son düzenlemeleri yapıyorduk =)

Yıkıldım valla...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Farklı seçeneklerin olması güzeldir. Yıkılmaya gerek yok bence, her türlü yarar sağladı bizlere bu uygulama. Bazılarımıza ise yarayacak :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

Evet doğru söylüyorsun, gerçekten özellikle GTK açısından faydalı oldu...

Kafamıza takılıp da çözmek için zorlandığımız ya da çözemediğimiz durumların farkına varmış olduk, diğer programın kodları da bize bu açıdan çok fayda sağlayacaktır... GTK açısından acemice davrandığımız noktaları da görmüş oluruz...

".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

utdmr

Şimdilik çalıştırmadım verdiğim linkteki uygulamayı, ancak Ubuntu-tr Yazılım Geliştirme Ekibi'nin uygulamasını bekliyorum :).

Tesadüf ki, daha yeni Linux kuran bir arkadaşım da aynı uygulamayı sordu geçenlerde :). Eksikliğini hissettiğim nadir şeylerden biriydi bu, işte özgür yazılım topluluklarının en güzel özelliklerinden biri :).
--

delicesineseven

bu "kupfer" klavye kullanmayı sevenler için(ki malesef ben klavyeden çok mous kullanmayı severim :))
) dehşet bir şey synaptik depoda  var deneyin görün