Acer ePower Management*

Başlatan Cann, 02 Temmuz 2008 - 16:50:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Cann

Merhaba,

Acer'ın laptoplarında ePower Management adlı bir program bulunur.Bu program sayesinde işlemcinin çalışmasını düşük-orta-yüksek ve maximum olarak değiştirebiliyor.Bunu XP'de problemsiz kullanıyorum ve laptopun fanı daha sessiz çalışıyor.
Ubuntu 8.04 Hardy Heron yükledikten sonra başında geçirdiğim 1 saat içinde baş ağrısı ile kalkıyorum,bu nedenle Ubuntu ile fazla meşgul olmuyorum.Oysa XP'de 10 saatlik bir çalışmadan sonra bile laptopumunun fanı sessiz çalışıyor ve ısınma problemi olmuyor.Ubuntu'da bunu ortadan kaldırmak için WINE ile ePower Management'i kurdum amma ve lakin lütfen resme bakınız.

(Resim XP'den alınmıştır.Acer ePowerManagement'e tıklanıldığında sağdaki bölüm gözüküyor.)

Soldaki pencerede görülen Acer ePowerManagement ve eSettings bölümü Ubuntu'da açılmıyor.Çeşitli denemelerim sonuç vermedi.Bu problemi sizinle palaşmayı düşündüm.

1.Ubuntu'da bu problem neden kaynaklanabilir?
2.Çözüm için neler gerekli?

Ubuntu'yu kullanmam bu program sayesinde mümkün :S

ufuk_k

ACPI ve APM ile cpufreq ayarlarında bir sorun olabilir. Laptopu olup da cpufreq yapanlar yardımcı olacaktır, ayrıca forumda da arama yapın.

Cann

Alıntı yapılan: ufuk_k - 02 Temmuz 2008 - 17:14:37
ACPI ve APM ile cpufreq ayarlarında bir sorun olabilir. Laptopu olup da cpufreq yapanlar yardımcı olacaktır, ayrıca forumda da arama yapın.

Umarım yardımcı olurlar.Birkaç gündür hem google'da hemde almanca,ingilizce ubuntu kullanıcıların bulunduğu sitelerde arama yapıyorum.Şimdlik birşey bulamadım.

ufuk_k

O bahsettiğin programlar, windoz için ayarlamalar yapmaya yarıyor. Onların aynısı Ubuntu'da bulamazsın ya da wine ile çalıştırman zor olur fakat aynı işi yapan programlar bulabilirsin. Power management ve cpu frequency scaling diye aratman gerek. Bu işleri yapan programları bulmalısın.

http://www.howtoforge.com/cpu_frequency_scaling_ubuntu
http://www.ubuntugeek.com/howto-change-cpu-frequency-scaling-in-ubuntu.html
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=248867

Bu linkler bir referans olabilir.

Cann

Ufuk_k linkler için teşekkürler.

$ sudo modprobe speedstep-centrino
ve onun ardından girilen
   $ sudo -s
      echo powersave > /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor ile CPU Frekansı düşürebiliyor.

Bu mevcut linkte http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=248867 bazı kodlar ile seçenekler artırılabiliyor da.Bu problemi çözmek Ubuntu'da ki devamlılığım ve sürekliliğim için büyük bir avantaj oldu.

Fakat bu komutları her pc açılışında yeniden girmem gerekiyor.Çünkü daha önce açmış olduğum bir konuda buna değinmiştim.Sistem dosyalarında ancak $sudo komutu ile değişiklik yapabiliyorum.Bu yapmış olduğum ayar yeni açılışta türkçesi şöyle olsa gerek "Bu işlemi gerçekleştirme yetkisine sahip değilsiniz" türünde uyarı alıyorum.Önceki yapmış olduğum ayarlar sıfırlanıyor tabii.

Bu ayaları saklamanın bir yolu var mı?ki bu sayede Ubuntu'nun her açılışında uyarı almamış ve komutları tekrar tekrar girmemiş olurum.

ufuk_k

Step 6 kısmında modüllerin başlangıca nasıl yükleneceği anlatılıyor.

Cann

Alıntı yapılan: ufuk_k - 02 Temmuz 2008 - 20:29:46

Step 6 kısmında modüllerin başlangıca nasıl yükleneceği anlatılıyor.

Bendeki bir diğer problem burda aksediyor.Erişim haklarına sahip değilim bu nedenle $ etc/modules dosyasında bir değişiklik yapamıyorum.
$ sudo chmod 744 modules ile değiştirip,$ joe modules ile yapmak istediğim değişiklikte sonuç vermiyor.

cpufreq_conservative
cpufreq_ondemand
cpufreq_powersave
cpufreq_stats
cpufreq_userspace
Bunların yeni satılar olarak eklenmesi gerekiyor.

Ubuntu'da tam yetkili bir kullanıcı olmak için ne gerekiyor.Dilediğim dosyayı silmek ve o dosya üzerinde değişiklik yapma imkanı var mı?

ufuk_k

Vermek istediğin komutun başına sudo ekleyerek herşeyi yaparsın. Ya da grafik ekrandan, Alt+F2 yapıp, çalıştır penceresine:

gksu gedit /etc/modules komutu verip dosyayı açarsın. Sonra o verdiğin satırları dosyanın altına yapıştırırsın, eklersin.

Cann

Teşekkürler  ;).

Şimdilik gördüğüm kadarıyla.Bu işlemleri gerçekleştirmenin bir çok yolu var.

Örneğin Sizin vermiş olduğunuz komut'a benzer
$ gksudo nautilus (Açılan pencerede bu değişikliği yapmam mümkün belki bu birçoğunu kapsıyor)
$ çeşitli taşıma,değiştirme($ cp $ mv  gibi ) Shell komutları.
$ root kullanıcısını seçerek terminal(türkçe uçbirim olmalı) penceresinde joe editörünü kullanarak yapılan değişklikler.

Sorun çözüldü.

ufuk_k

Aynen öyle. nautilusu, konquerorı root haklarıyla açarsak oradan da root haklarıyla dosyaları yazabiliriz.

heartsmagic

Allah allah genelde Ubuntu modülleri kendisi işler ve powernowd ile yönetirdi. Eğer mesele bu şekilde çözüldüyse cidden çok güzel. Yanlış hatırlamıyorsam forumda buna benzer bir başlık daha vardı ve ne yazık ki ben çözememiştim onu. Eğer bu şekilde çözüldüyse güzel bir gelişme oldu demektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Cann

Ubuntu modülleri olan Powernowd,Cpudyn ayarları  default ve  'performance' (max) olarak ayarlı.Bir notebook kullanıcısı için dezavantajlara sahip.

heartsmagic

Alıntı yapılan: Cann - 02 Temmuz 2008 - 23:29:37
Ubuntu modülleri olan Powernowd,Cpudyn ayarları  default ve  'performance' (max) olarak ayarlı.Bir notebook kullanıcısı için dezavantajlara sahip.

Bunu nereden çıkarttın? Bende 'ondemand' olarak çalışmakta. Kısacası işlemci yoğunluğu gerektiren yerlerde azami hıza çıkıyor, sakin zamanlarda asgari şekilde çalışıyor işlemcim. Ek olarak da bir şey yapmadım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Normalde ondemand olması gerek, arkadaşınki öyle olmuşsa donanımının linuxla uyumsuzluğundan dolayı olabilir. Sonuçta onlar da program yazıyorlar bunun için ama windoza yönelik.

Cann

En azından bende öyleydi :).Kaldırdım ve şimdi dördüncü cevaptaki kodları kullanıyorum