open office java sorunu

Başlatan pisican, 02 Temmuz 2008 - 12:54:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pisican

Arkadaşlar ubuntu kurdum ve open office ye zemberek kurmak istiyorum. zemberek'i kurmayı biliyorum. yalnız open office javayı görmedeğinden zemberek kurulmuyor. depodan sun java 6 yı kurdum yalnız open office otomatik görmedi. elle yapılandırmaya çalıştım. ama bu defada javayı open office ye gösteremedim. yardımcı olursanız çok sevinirim.

erginemr

Merhaba,

Zemberek hakkında fazla bilgim yok ama aşağıdaki başlıktaki arkadaş, zemberek kurulu iken OpenOffice'de sorun yaşamıştı:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2182.0

Java'yı yüklemek için konsoldan:
sudo aptitude install sun-java6-jre

OpenOffice'de Java ayarları için:
Menü >> Araçlar >> Seçenekler >> Java

pisican

cevabınız için teşekkür ederim. ancak javayı yüklemede sorun yaşamıyorum. javayı open office ye yüklemekte sorun yaşıyorum.

erginemr

Rica ederim, ama bu bilgi yeterli olmuyor mu:

"OpenOffice'de Java ayarları için:
Menü >> Araçlar >> Seçenekler >> Java"

pisican

bu şekilde java dosyasını gösteremiyorum. siz gösterebildiniz mi?

erginemr

İlginç. OpenOffice bu ekranda, kurulu Java sistemini (Sun) otomatik olarak görüyor ve seçilmesine izin veriyor...

pisican

benim ubuntu da seçemiyorum.

erginemr

Yanlış hatırlamıyorsam, Ubuntu Hardy Heron'da Base (veri tabanı) program paketi kurulu değildi, ayrıca kurmuştum. Diyorum ki, belki de bu paket, beraberinde OpenOffice'in Java'yı kullanabilmesi için gereken bir modülü de yüklüyordur.

Ek Not: openoffice.org-base programı ile birlikte openoffice.org-java-common paketi ve bağımlılıkları da yükleniyor. Sanırım asıl Java desteği sağlayan paket bu.

pisican

öncelikle kusura bakmayın. sizin kadar teknik bilgiye sahip değilim. ben depodan javayı yükledim ve istiyorum ki open office  ye de bunu gösterebileyim ve böylece zemberek eklentisini kullanmak istiyorum. Yardımınız için teşekkür ederim. Acaba bu tür bir durumla karşılaşan yok mu. veya acaba kimse open office de java kullanmıyor mu. çünkü bu durum ubuntunun kurulumu ile gelen bir sorun. bizim hiç bir etkimiz bulunmamakta.

Felâsife

Alıntı yapılan: pisican - 03 Temmuz 2008 - 12:57:52
benim ubuntu da seçemiyorum.
Yalnız değilsiniz aynı sorun bende de var(mış)
Java'yı kaldırdım geri kurdum fayda etmedi OpenOffice görmüyor..
Oysa java yüklü..

mono@mono-desktop:~$ java -version
java version "1.6.0_06"
Java(TM) SE Runtime Environment (build 1.6.0_06-b02)
Java HotSpot(TM) 64-Bit Server VM (build 10.0-b22, mixed mode)

Opera'nın özelliklerinde de yüklü görünüyor.

Bir not daha OO da java'yı "ekle" penceresinden de manuel ekleyeyim diyorum,Dizinleri görüyor ama bütün programlar maalesef gri görünüyor..
OO sudo ile açtım gene aynı.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

erginemr

Her ikiniz de konsoldan (Alt+F2 >> gnome-terminal) şunu dener minisiz?
sudo apt-get install openoffice.org-java-common

Bu olmuyorsa:
sudo apt-get install openoffice.org-base

Sonra "OpenOffice Menü >> Araçlar >> Seçenekler >> Java" penceresini bir kez daha kontrol edin.

Not: Şimdi tekrar denedim. Evet, ilk paketi yüklerseniz, bu şekilde OpenOffice Java'yı görüyor.

pisican

şuan bilgisayarımın başında değilim. ben daha sonra deneyip buraya yazarım.

Felâsife

İlk komutu konsoldan verdim (yalnız alt+F2'den çalıştır çıkıyor) java göründü  :D
Teşekkür ederim @erginemr

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: mono - 03 Temmuz 2008 - 13:39:53
İlk komutu konsoldan verdim (yalnız alt+F2'den çalıştır çıkıyor) java göründü  :D
Teşekkür ederim @erginemr

O sana sadece Alt+F2 dememiş (Alt+F2 >> gnome-terminal)

Herneyse sonuçta halletmişsin.

Felâsife

Bende alt+F2'ye basınca konsol(terminal) çıkacak sandım,dalgınlık işte :D
Bu arada OO'ya zembereği de entegre ettim..
Lazım olan olursa Buraya bakabilir.

erginemr

mono,

Rica ederim. Problemin çözüldüğüne sevindim. :D

DeFacto

Bişi sorucektım ufacık. Bu java restricted-extras ile yüklenmiyor mu zaten ?

ufuk_k

Şu anda Hardy ubuntu-restricted-extras meta pakedi ile openJDK yüklüyor yani açık kaynak kodlu java. Ne zamandan beri böyle bilmyorum fakat, ben elle kaldırıp, Sun'ın javasını yüklüyorum.

DeFacto

Hocam ne fark ediyor ki ? Ben herhangi bir performans düşüklüğü görmedim aslında. Open Office filan sorunsuz çalışıyor yani.

ufuk_k

Sun'ın java eklentisi olmasa bir çok java uygulaması çalışmaz. Ben öyle biliyorum, şu anda açık kaynak kodlu java ne durumda bilmem. Ancak bu işi götüren Sun.

DeFacto

Sun Java 6 değil mi bu dediğimiz java ? Bende ya restricted ile geldi ya da kendisinde vardı :) Anlamadım gitti :) İnternet sekmesinde var birşeyler de ben anlamadım herhalde.

ufuk_k

Tamam işte sende sun-java6 yüklüymüş. Öbürünü yüklüyor diyorum nedense Hardy, ben bir kaç gün önce güncel bir iso kurdum, OpenJDK yüklemeye kalktı ubuntu-restricted-extras.

mclaren_18

Alıntı yapılan: erginemr - 03 Temmuz 2008 - 13:29:34
Her ikiniz de konsoldan (Alt+F2 >> gnome-terminal) şunu dener minisiz?
sudo apt-get install openoffice.org-java-common

Bu kod benim de işime yaradı, teşekkürler.