pencerelerin donması

Başlatan lelldorin, 02 Temmuz 2008 - 12:16:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lelldorin

merhaba

ubuntu kullanırken açık olan pencerelerde mousla hiçbir şey seçemiyorum. bir klasörün üzerine tıkladığımda hiçbir şey olmuyor. pencereleri sadece sürükleyebiliyorum. bu konu hakkında yardım edebilir misiniz lütfen.

XemreG

İlginc bir sorun terminale top yapıp %100 kulanan bir program vs varmı bakabilicekmisiniz Donatılar>Uç Birim olması gerekli

top yazın enterlayın %100 cpu yada yuksek değerli varmı kontrol edin bende sadece ozaman dediğiniz gibi bir olay yapıyor..

erginemr

Sebebini tahmin etmek çok zor. Sorunun ne olduğunu da tam anlayamadım açıkçası.

Sorunu anlamak adına; örneğin "Alt+F2 >> nautilus" ile dosya yöneticisini açtığınızda:

1. Fareyle bir klasörün üzerine tıkladığınızda klasör seçili hale geliyor mu?

2. Klasörü sürükleyebiliyor musunuz?

3. Çift tıklayınca klasör açılıyor mu?

4. Compiz (masaüstü efekleri) aktif mi?

5. Aktifse Compiz'i (Alt+F2 >> metacity --replace) ile geçici olarak kapattıktan sonra aynı durum devam ediyor mu?

lelldorin

compiz'i geçici olarak kapatınca düzeliyor. acaba ne yapmam gerekir compiz ayarlarında?

ufuk_k

Synaptic'ten fusion-icon programını kurup, compizi oradan aktifleştirmeyi dene. Ya da alt+F2 yapıp, compiz --replace ile çalıştır.

lelldorin

compiz'i tekrar aktif edince pencerelerdeki donma tekrar başlıyor. acaba compiz ayarlarında mı problem var? varsa nasıl düzeltebilirim?

ufuk_k

Ekran kartınla ilgili bir sorun olabilir. lspci | grep vga ve glxinfo | grep render komutlarının çıktılarını yapıştır.

erginemr

@ufuk_k'nın verdiği yukarıdaki komutların çıktılarıyla birlikte; sorunun mahiyetini anlayabilmemiz için, yukarıdaki sorularımı da yanıtlar mısınız? (İki ihtimal var: 1-ekran kartı sürücüsü, 2-yanlış compiz ayarları)

demir

Windows Decoration'ın ayarlarını kontrol etmek de gerekebilir...
LIVE FREE OR DIE

Aklı olan Linux, Parası olan MAC, ikisi de olmayan Windows :)

ufuk_k

Ekran görüntüsü olarak eklemeyin. Sizden yalnızca istenenleri kopyalayarak komutu verip lspci | grep vga ve glxinfo | grep render çıkanları kopyalayıp buraya yapıştırın. Ayrıca lütfen istenen komutu verin. Yalnızca lspci ve yalnızca glxinfo komutunu vermeyin. Dikakt ederseniz, öyle olsaydı yalnıca lspci yazardım.

lelldorin

glxinfo | grep render komutu verdiimde ekranda şu yazılar vardı:
direct rendering: Yes

OpenGL renderer string: GeForce 6200 LE/PCI/SSE2

GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,

canil@canil-desktop:~$ glxinfo | grep render

direct rendering: Yes

OpenGL renderer string: GeForce 6200 LE/PCI/SSE2

GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,

ancak lspci | grep vga komutunda ekranda birşey yazmadı sadece alt satıra geçti.

ufuk_k

Ekran kartı sürücülerinde bir sorun yok gibi, @erginemr'in dediği gibi compiz ayarlarında problem olabilir. Onun sorduğu soruların da cevabını verirsen faydalı olabilir.

lelldorin

1. fareyle klasöre tıklanınca seçili hale gelmiyor
2. klasörü sürükleyemiyorum
3. klasöre çift tıklayamıyorum
4. compiz aktif durumda
5. compizi kapatınca sorun ortadan kalkıyor.

eğer sorun compiz ayarlarındaysa nerden düzeltebilirim acaba? yardımcı olursanız sevinirim.

lelldorin

acaba konu hakkında yardım edebilir misiniz?

ufuk_k

Şu an sistemimde compiz yüklü değil. Kısa zaman içinde yardım ederim, ya da yüklü olan ve sık kullanan diğer arkadaşlar konuyu görürlerse yardımcı olurlar.

heartsmagic

Önce hemen belirteyim, 3 saat için mesaj tazelemek çok şık olmuyor.

Benim tavsiyem, compizi aç,yöneticisine git. Tüm eklentileri iptal et. Sonra bak bakalım sorun devam ediyor mu? Eğer etmiyorsa eklentileri teker teker aktif hale getir ancak her birinden sonra aynı sorun baş gösteriyor mu diye kontrol et.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

1. Kurulu değilse şu konsol komutuyla ccsm'yi kurun:
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager

2. Menü >> Sistem >> Tercihler >> "Advanced Desktop Effects Settings" aracını açın.

3. Şu eklentilerin seçili olduğundan emin olun: Window Decoration, Place Windows, Resize Window, Scale, Move Window. Değilse seçili hale getirin.