[Nasıl] LiteSpeed Webserver Kurulumu

Başlatan plusnettr, 27 Ağustos 2010 - 23:20:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plusnettr

Sunucu yazılımlarının artışı Apache tekelini her geçen gün biraz daha ortadan kaldırıyor.
Bazı sunucu yazılımları gelişmiş mod desteği sunarak bazıları ise hafif çalışması ile sunucu kaynaklarını tüketmeden çalışması ile ön plana çıkıyor. İşte onlardan birisi LiteSpeed web sitesindeki resimde de gösterdiği gibi çifte Apache performansı ile çalışıyormuş.

http://www.litespeedtech.com/

Standart ve Enterprise sürümleri mevcut Enterprise lisansını çift çekirdek bir sunucuya kadar 15 gün boyunca ücretsiz kullanabiliyoruz. Biz datacenter kurmayacağımız için Standart sürümü tercih ediyoruz. :)

Resmi sitesindeki son sürümü wget ile sunucudan çekiyoruz

wget http://www.litespeedtech.com/packages/4.0/lsws-4.0.16-std-i386-linux.tar.gz

Ardından tar.gz paketimizi arşivden çıkarıyoruz

tar xvfz lsws-4.0.16-std-i386-linux.tar.gz

Açmış olduğumuz dizine giriş yapıyoruz

cd lsws-4.0.16

Kurulum komutunu veriyoruz

sudo ./install.sh

Bu komuttan sonra lisans anlaşmasını okuyoruz ardından aşağıdaki soruları cevaplıyoruz. Ayrıca kendine ait bir admin paneli mevcut bu panelin portunu size kurulum esnasında soracaktır.

Do you agree with above license? Yes
Destination [/opt/lsws]: /usr/local/lsws
User name [admin]: admin
Password: youradminpassword
Retype password: youradminpassword
User [nobody]: www-data
Group [www-data]: www-data
HTTP port [8088]: 80
Admin HTTP port [7080]: 7080
Setup up PHP [Y/n]: y
Suffix for PHP script(comma separated list) [php]: php
Would you like to change PHP opcode cache setting [y/N]? n
Would you like to install AWStats Add-on module [y/N]? y
Would you like to import Apache configuration [y/N]? n
Would you like to have LiteSpeed Web Server started automatically when the machine restarts [Y/n]? y
Would you like to start it right now [Y/n]? y

Resimdeki gibi bir ekranı localhost veya sunucu ipsinde alıyorsanız kurulumu başarılı bir şekilde yapmışsınız demektir.

Admin paneli girişi:

Admin paneli:

Sayfa açılma hızı Apache'ye oranla biraz daha hızlı diyebilirim. İlerleyen zamanlarda daha derin detaylı araştırmalar ile LiteSpeed dosyasına devam edeceğiz

Kolay gelsin ;)

LMDE - Ubuntu 11.04 - Fedora 14

sem

Bu aralarki bütün paylaşımlar için toptan konuşayım; elinize ve emeğinize sağlık... Teşekkürler bu yararlı paylaşımların hepsi için... Saygı duydum =)...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ersinkandemir

LiteSpeed eski sürümlerinde, serverdaki sitelerin php dosyaları çekilebiliyordu. Config dahil olmak üzere. En yeni versiyondan şaşmamak gerek.
Where there's a shell, there's a way.

plusnettr

Alıntı yapılan: Tempestade - 28 Ağustos 2010 - 02:34:19
LiteSpeed eski sürümlerinde, serverdaki sitelerin php dosyaları çekilebiliyordu. Config dahil olmak üzere. En yeni versiyondan şaşmamak gerek.

Haklısınız özellikle son zamanlarda sanal saldırı yapılan sunucuların büyük kısmı Litespeed kullanmaktadır. Artısı Apache'den hızlı eksisi Standart ve Enterprise sürümleri mevcut Enterprise tabiki ücrete dahil ve bol açıklı. Ama her sürümde bir önceki açığın üstünü kapatıyorlar ;)

ersinkandemir

Evet maalesef çok büyük siteler de bu açıktan nasibini aldı.
Where there's a shell, there's a way.

plusnettr

Tarafımdan Wiki'ye eklenmiştir. Wiki acemiliğime verin kopya çekme konusunda biraz başarılıyım :D

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/LiteSpeed_Kurulumu

ırmak

Alıntı yapılan: plusnettr - 02 Eylül 2010 - 07:33:13
Tarafımdan Wiki'ye eklenmiştir. Wiki acemiliğime verin kopya çekme konusunda biraz başarılıyım :D

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/LiteSpeed_Kurulumu

Elinize sağlık. Resimleri de ben az önce ilave ettim.

plusnettr

Alıntı yapılan: ırmak - 02 Eylül 2010 - 10:29:14
Elinize sağlık. Resimleri de ben az önce ilave ettim.

İlginiz için teşekkürler.

ytgn

Bunda mysql bütünleşik mi, ayrı mı yüklüyoruz?
Gelecek için ubuntu ile yeni bir adım..

plusnettr

Alıntı yapılan: ytgn - 02 Eylül 2010 - 20:13:45
Bunda mysql bütünleşik mi, ayrı mı yüklüyoruz?

Beraberinde sadece LiteSpeed uyumlu PHP sürümü gelmektedir kurulumda PHP kurulumuna evet derseniz. MySQL için standart MySQL sunucusu kurulumu yapacaksınız. ;)

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Mysql_Sunucusu_Kurulumu_ve_Kullan%C4%B1m%C4%B1

ytgn

lsws-4.0.16 klasörünü silince her şey siliniyor mu? Ayrıca kaldırmaya falan gerek var mı? 

plusnettr

Alıntı yapılan: ytgn - 03 Eylül 2010 - 00:29:37
lsws-4.0.16 klasörünü silince her şey siliniyor mu? Ayrıca kaldırmaya falan gerek var mı?

Sürekli kurulmaları ile ilgilendiğim kaldırmayı denemediğim için sadece deneme yanılma yöntemi ile söylüyorum

/opt/lsws & /usr/local/lsws dizinlerininde temizlenmesi gerekebilir ama yetkili komutu ile /opt/lsws klasörüne bakın bir kaldırma betiğinin yer alması lazım unistall.sh gibi

ytgn

Uninstallation Steps
Simply run [your_install_dir]/admin/misc/uninstall.sh and follow the instructions on the screen.

Tamam, dökümanlarda nasıl yapılacağı yazıyormuş :) Sitemin sunucusunda da Litespeed kullanılıyordu, deneme ortamıda aynı olsun diye  bilgisayara da Litespeed kurayım dedim ama php 4.4 kurdu. Neyse sildim gitti :) Teşekkürler.

plusnettr

Alıntı yapılan: ytgn - 03 Eylül 2010 - 11:10:55
Uninstallation Steps
Simply run [your_install_dir]/admin/misc/uninstall.sh and follow the instructions on the screen.

Tamam, dökümanlarda nasıl yapılacağı yazıyormuş :) Sitemin sunucusunda da Litespeed kullanılıyordu, deneme ortamıda aynı olsun diye  bilgisayara da Litespeed kurayım dedim ama php 4.4 kurdu. Neyse sildim gitti :) Teşekkürler.

Beraberinde sadece LiteSpeed uyumlu PHP sürümü gelmektedir demiştim ;) Kaldırılmasını da öğrenmiş olduk teşekkürler :D

s7e7v7e7n

standart sürümü ücretsiz mi ? türkçe desteği var mı bunun ? LiteSpeed'yi daha önce duydum ama hiç kullanmadım Apache ye göre daha performanslı çalışıyor. genelde sunucular için kullanılıyor bir ev bilgisayarı icin gereksiz olabilir mi ? paylaşım için teşekkürler. teknik detaylarıda anlatılsa güzel olur ingilizce ise zaten cözmek baya zor olacak.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

plusnettr

Alıntı yapılan: s7e7v7e7n - 06 Ekim 2010 - 15:57:44
standart sürümü ücretsiz mi ? türkçe desteği var mı bunun ? LiteSpeed'yi daha önce duydum ama hiç kullanmadım Apache ye göre daha performanslı çalışıyor. genelde sunucular için kullanılıyor bir ev bilgisayarı icin gereksiz olabilir mi ? paylaşım için teşekkürler. teknik detaylarıda anlatılsa güzel olur ingilizce ise zaten cözmek baya zor olacak.

standart sürümü ücretsiz mi ? EVET
türkçe desteği var mı bunun ? HAYIR Apache Türkçe Destek Sunuyor Mu ?
genelde sunucular için kullanılıyor bir ev bilgisayarı icin gereksiz olabilir mi ?  Gereksiz olabilir en azından nasıl kurulduğu hakkında fikriniz olmuş olur yada beğenirseniz kullanırsınız tercih sizin
teknik detaylarıda anlatılsa: Fazla bir teknik detayı yok kur kullan mantığı

s7e7v7e7n

dedigim gibi linux da hiç apache kullanamadım ama videolarda ekran görüntülerinde gördüklerim hep ingilizce, windows altında kullanıyorum wampserver ile Appserv, aslında forumda gördüm bir apache ile windows & linux altında kullanılıyor da ugraşıp yapmak lazım. aslında linux altında kod yazmak daha cok hoşuma gidiyor nedense :) ama ingilizce kısıtlıgı var cok fazla ve appserv'e daha çok elverişliyim. diğerlerini bilmiyorum.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

zeusmaster

Please specify the destination directory. You must have permissions to
create and manage the directory. It is recommended to install the web server
at /opt/lsws, /usr/local/lsws or in your home directory like '~/lsws'.

ATTENTION: The user 'nobody' must be able to access the destination
           directory.

Destination [/usr/local/lsws]:

[ERROR] Sorry, installation will abort without a valid license key.

For evaluation purpose, please obtain a trial license key from our web
site http://www.litespeedtech.com, copy it to this directory
and run Installer again.

If a production license has been purchased, please copy the serial number
from your confirmation email to this directory and run Installer again.

NOTE:
Please remember to set ftp to BINARY mode when you ftp trial.key from
another machine.
Up and Running...

yor3y

Selam..
Bende kurmayı denedim, ancak şöyle bir ekran geldi. Kendi sitesinde ve burada anlatımlarla aynı işlemleri yaptım, fakat beceremedim :)

Please specify the destination directory. You must have permissions to
create and manage the directory. It is recommended to install the web server
at /opt/lsws, /usr/local/lsws or in your home directory like '~/lsws'.

ATTENTION: The user 'nobody' must be able to access the destination
           directory.

Destination [/usr/local/lsws]:

[ERROR] Sorry, installation will abort without a valid license key.

For evaluation purpose, please obtain a trial license key from our web
site http://www.litespeedtech.com, copy it to this directory
and run Installer again.

If a production license has been purchased, please copy the serial number
from your confirmation email to this directory and run Installer again.

NOTE:
Please remember to set ftp to BINARY mode when you ftp trial.key from
another machine.

Saygılarımla.
Her Programcı Birgün PHP'yi Tadacaktır!

cagriemer

Simdi ben de denedim, herhangi bir problem ile karsilasmadim. Anlatimdaki surum biraz gerilerde kalmis. Guncel surumu denediniz mi?

http://litespeedtech.com/packages/4.0/lsws-4.1.11-std-i386-linux.tar.gz adresinden erisebilirsiniz.

emreseckin

Apacheden LiteSpeed'e geçişi nasıl sağlayabiliriz peki ?

LordSas

merhaba acaba merak ettimde LiteSpeed kendi içinde php sürümlerini barındırıyor mu admin paneli falan var dediniz içinde neler var
ftp'leri ayarlıyor mu?
php sürümü ve mysql sürümü değiştirebiliyor mu?
yoksa sadece apache gibi siteyi mi acık tutuyor...
Lord Clan

heartsmagic

Kendisi bir web sunucu, eğer işlerini kolaylaştıracak paneller istiyorsan kullanacağın web sunucusuna göre uygun olanları araştırabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Barun

Alıntı yapılan: plusnettr - 27 Ağustos 2010 - 23:20:01
Sunucu yazılımlarının artışı Apache tekelini her geçen gün biraz daha ortadan kaldırıyor.
Bazı sunucu yazılımları gelişmiş mod desteği sunarak bazıları ise hafif çalışması ile sunucu kaynaklarını tüketmeden çalışması ile ön plana çıkıyor. İşte onlardan birisi LiteSpeed web sitesindeki resimde de gösterdiği gibi çifte Apache performansı ile çalışıyormuş.

http://www.litespeedtech.com/

Standart ve Enterprise sürümleri mevcut Enterprise lisansını çift çekirdek bir sunucuya kadar 15 gün boyunca ücretsiz kullanabiliyoruz. Biz datacenter kurmayacağımız için Standart sürümü tercih ediyoruz. :)

Resmi sitesindeki son sürümü wget ile sunucudan çekiyoruz

wget http://www.litespeedtech.com/packages/4.0/lsws-4.0.16-std-i386-linux.tar.gz

Ardından tar.gz paketimizi arşivden çıkarıyoruz

tar xvfz lsws-4.0.16-std-i386-linux.tar.gz

Açmış olduğumuz dizine giriş yapıyoruz

cd lsws-4.0.16

Kurulum komutunu veriyoruz

sudo ./install.sh

Bu komuttan sonra lisans anlaşmasını okuyoruz ardından aşağıdaki soruları cevaplıyoruz. Ayrıca kendine ait bir admin paneli mevcut bu panelin portunu size kurulum esnasında soracaktır.

Do you agree with above license? Yes
User name [admin]: admin
Password: youradminpassword
Retype password: youradminpassword
User [nobody]: www-data
Group [www-data]: www-data
HTTP port [8088]: 80
Admin HTTP port [7080]: 7080
Setup up PHP [Y/n]: y
Suffix for PHP script(comma separated list) [php]: php
Would you like to change PHP opcode cache setting [y/N]? n
Would you like to install AWStats Add-on module [y/N]? y
Would you like to import Apache configuration [y/N]? n
Would you like to have LiteSpeed Web Server started automatically when the machine restarts [Y/n]? y
Would you like to start it right now [Y/n]? y

Resimdeki gibi bir ekranı localhost veya sunucu ipsinde alıyorsanız kurulumu başarılı bir şekilde yapmışsınız demektir.

Admin paneli girişi:

Admin paneli:

Sayfa açılma hızı Apache'ye oranla biraz daha hızlı diyebilirim. İlerleyen zamanlarda daha derin detaylı araştırmalar ile LiteSpeed dosyasına devam edeceğiz

Kolay gelsin ;)

Hocam bazı resimler silinmiş yenileme ihtimaliniz var mı?
Birde standart sürümü ucretsiz mi?

heartsmagic

Resimler konusuna bir şey diyemeyiz, zaten önemli bir şey yok resimlerde ancak kendisinin açık kaynak sürümü mevcut:
http://open.litespeedtech.com/mediawiki/

Başka bir kanalla sorulan soruya cevap verelim, LAMP veya LEMP üzerine olmaz bu. Kendisi zaten bir web sunucusu, Apacha, Nginx gibi. Bunların yerine kullanılabilir eğer kullanılması düşünülüyorsa. Fakat, kendi adıma Nginx varken hafif ve başarımı yüksek bir şey aramaya pek gerek yok bence. Yani Apache kullanmayacağım deniyorsa önce Nginx tarafı araştırılabilir ihtiyaçlar için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.