[Çözüldü] Disk Bölümleme

Başlatan özgürubuntu, 30 Haziran 2008 - 19:40:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Forumu dolaştım, arattım ama pek bişi bulamadım, önce bunu belirteyim. Gparted'ı nasıl kullanacağımı bilmiyorum, Pardus 2008'i de laptop'ıma kurmak istiyorum. Vista'dan yönet ile en fazla 2 GB yer açabiliyorum. Vista 104 GB, Ubuntu 40 GB (22 GB boş) 10 GB Ubuntu'dan nasıl Pardus 2008'e yer ayırabilirim??

Teşekkürler

özgürubuntu

Ubuntu bölümüne sağ tıkladığımda resize/move aktif görünmüyor..

izzetguntalaz

Aklıma gelen ilkşey.

Linux Mint cdsi ile live sezon açıp gparted ile Ubuntu kurulu alan tekrar boyutlandırılabilir.

Ubuntu üzerindeki gparted kendi bölümünü boyutlandıramaz.

Niçin Linux mint derseniz içinde gparted ile geliyor.

Son bir şey Pardus forumlarına bakın belki pardus kurulumda bir bölümü tekrardan boyutlandırabilir.

Önemli not: Boyutlandırılacak bölümün veri güvenliği yoktur. Yedek alın !

Felâsife

Ayrıca GParted'in kendine ait LiveCD ve LiveUSB'si de var.

Link: http://gparted.sourceforge.net/download.php
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

heartsmagic

Yanlış bilmiyorsam Ubuntu'da da Gparted kurulu geliyor. Haliyle Çalışan CD ile açıp aynı şeyi oradan da yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

immortal

Merhaba. Az evvel Ubuntu kurmak istedim fakat "Herhangi bir köz dizin ..." şeklinde bir hata aldım diski el ile biçimlendirmek isterken. Harddiskim 150 GB; iki parça 50 gb'lık kısımda windows mevcut 100 gb'lık kısımda Pardus kurulu. Kurulum aşamasında 100 gb'lık kısmı kullanıp Pardus'un kurulu olduğu bu bölümü doğal olarak biçimlendirmek istedim ve yukarıdaki hata mesajını aldım. Acaba harddiskimin 100 gb'lık kısmına Ubuntu yüklemek isterken hangi işlemi yapmam gerekiyor.

Şimdiden teşekkür ederim.

izzetguntalaz

Kurulum da http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum#7._Ad.C4.B1m
Şu adımda "elle" deyip 100gb lık bölümü sil.

Ardından bölüm oluştur. 20 gb ubuntu için yeter.
Önceden swap alanın varsa burayı göster yoksa da yeni bir alan oluştur. 1-2gb yeter.
Bunu da swap-takas alanı diye tanımla ve devam et.

Eğer sorunla karşılaşırsan ekran görüntüsünü buraya geç.

immortal

Evet dediklerini yaptım fakat şöyle bir şey ile karşı karşıya kalıyorum;

Burada oluşturduğum bölümleri nasıl yapılandıracağım? /, /home, /boot, /tmp v.s. gibi? Bu aşamada ne yapmam gerekiyor?

ufuk_k

ext3 bölümüne sağ tıklayıp, düzenle dersen, onu / yani kök dizini olarak ayarlayabilirsin. Diğer /home /boot gibi bölümleri ayarlamana gerek yok. Yoksa onlar için ayrı ayrı ext3 bölümleri yapman gerekir. Sen yalnızca / (kök) ve swap bağlanma boktalarını belirle. Bunu dediğim gibi bölüm düzenle kısmından yapabilirsin. İstersen kurulumdan sonra uğraşmamak için ntfs bölümlerini de bağlayabilirsin.

Örnek:
/dev/sda1 bölümü düzenle diyip, /mnt/windows ya da /media/windows yazarak oraya bağlanmasını,
/dev/sdb1 bölümünü düzenleyip, /mnt/depo ya da /media/depo yazarak oraya bağlayabilirsin, isimler sana kalmış. Fakat en kullanışlı olanı /mnt ya da /media altına bu bölümleri bağlamaktır. Yalnızca istemediğin halde format seçmediğinden emin ol, diğer bölümler için diyorum.

immortal

Alıntı yapılan: ufuk_k - 01 Temmuz 2008 - 21:43:49
ext3 bölümüne sağ tıklayıp, düzenle dersen, onu / yani kök dizini olarak ayarlayabilirsin. Diğer /home /boot gibi bölümleri ayarlamana gerek yok. Yoksa onlar için ayrı ayrı ext3 bölümleri yapman gerekir. Sen yalnızca / (kök) ve swap bağlanma boktalarını belirle. Bunu dediğim gibi bölüm düzenle kısmından yapabilirsin. İstersen kurulumdan sonra uğraşmamak için ntfs bölümlerini de bağlayabilirsin.

Örnek:
/dev/sda1 bölümü düzenle diyip, /mnt/windows ya da /media/windows yazarak oraya bağlanmasını,
/dev/sdb1 bölümünü düzenleyip, /mnt/depo ya da /media/depo yazarak oraya bağlayabilirsin, isimler sana kalmış. Fakat en kullanışlı olanı /mnt ya da /media altına bu bölümleri bağlamaktır. Yalnızca istemediğin halde format seçmediğinden emin ol, diğer bölümler için diyorum.

Çok teşekkür ederim. Kuruluma başladı.

immortal

Son olarak şunu öğrenmek istiyorum; sonuçta Pardus olan bir yere kuruyorum Ubuntu'yu GRUB olduğundan dolayı Ubuntu'nun da aynı şekilde çalışabilmesi mümkün mü? Yani bilgisayarım açılırken bana seçim hakkı sunacak mı "Windows" ve "Ubuntu" olarak. Yoksa bunun kurulumu yaparken diğer bir ayarı mı var?

ufuk_k

Ubuntu grub yüklerken sistemde bulunan diğer çekirdekleri (pardus, windoz vb.) görür ve menu.lst dosyasına ekler.