Ram Miktarına bakma

Başlatan XemreG, 29 Haziran 2008 - 22:13:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XemreG

Selamlar,

Ben yeni farkettim pc neredeyse 7/24 açık en dusuk sure 8 saat sanırım. Ram miktarı sadece firefox açıkken bile 1880 civarında 2024 ram var. Top yapıp buna bakabiliyorum ama haliyle orda bukadar fazla kullanan bi program goremedim ps x yapıyorum ordada yok ama ne kulanıyo bu rami? 208 mb bos ram gosteriyor. Bunu gorebileceğim bir komut  ya da bir yontem var mı? Amac o neyse onu bulup kapamak  ya da sorun nerde onu bulmak.

Şimdiden teşekkürler..

hasanyılmaz

Bende de 2 gb bellek ile en fazla %50 dolu olduğunu gördüm. Kopyalama, taşıma işlemlerinde en büyük değere ulaşıyor. Diğer durumlarda birçok program açıkken bile %35 ortalama seviye. Sistem Gözlemcisi'ne göre bu değerler. Bilgisayar açık kalma süresi ise uyanık olduğum tüm saatler.

heartsmagic

Ayrıca bellek miktarına bakarken tampon bellek kısmını da hesaba katmak gerekir.

Mem:   1035652k total,   557464k used,   478188k free,    19340k buffers

Görüldüğü üzere 20Mb kadar bir tampon bellek ayrılmış durumda. Bir nevi "cache" gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

XemreG

Benim değerim boyle sadece Firefox açık

Mem:   2074280k total,  1766400k used,   307880k free,    66772k buffers

Garip ama Sistem Gözlemcisinde %18 sanırım sistem gözlemcisi haklı ama top da gorunen ne?

heartsmagic

Top ve Free garip çıktılar verebiliyor. htop kullanıp sıralama yaparsan belleği sömüren ne belki görürsün. Fakat Sistem Gözlemcisinde farklı görülmesi garip.

Felâsife

Farklı değerleri okuyorlar da ondan farklı sonuçlar çıkıyor.
Ama arada ki ince çizgi nedir hiç bilemiyorum.

Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Haziran 2008 - 02:08:21
Top ve Free garip çıktılar verebiliyor. htop kullanıp sıralama yaparsan belleği sömüren ne belki görürsün. Fakat Sistem Gözlemcisinde farklı görülmesi garip.

Ben de htop kurup kullanmalısınız diyorum. Hem daha görsel ve kullanışlı, hem de Sistem Gözlemcisi'yle aynı sonuçları veriyor.

Bence Ubuntu (ya da Linux çekirdeği), belleği ileride kullanmak üzere blokluyor: Dolayısıyla, aslında belleğin büyük kısmı boş ama, top vb. bazı programlar bunu anlayamıyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: erginemr - 30 Haziran 2008 - 08:36:29
Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Haziran 2008 - 02:08:21

Ben de htop kurup kullanmalısınız diyorum. Hem daha görsel ve kullanışlı, hem de Sistem Gözlemcisi'yle aynı sonuçları veriyor.

Bence Ubuntu (ya da Linux çekirdeği) belleği ilerid kullanmak üzere blokluyor: Dolayısıyla, aslında belleğin büyük kısmı boş ama, top vb. bazı programlar bunu anlayamıyor.

htop kurdum kullanıyorum. Mükemmel sonuçlar veriyor. Teşekkürler @erginemr

XemreG

Biraz arastırdım. Şöyle bir bilgiye rasladım bu doğrumudur. Linux bir cok varyasyonunda sık kullanılan programlar, bellger baslangıcta yuklenir boylece daha hızlı acılmasına olanaktanır. Ram ihtiyacı olduğunda cache atar ve rami bosaltır. Buna benzer bişey yazıyodu. Banada mantıklı gelmedi değil cunku ilk açılışta programların yavaşlığıyla simdiki arasında dağlar kadar fark var..

heartsmagic

Anlatmak istediğimiz buydu aslında :)

XemreG

Hani olur ya, doktorlar konusunca bişey anlamazsın, yalın bir dile gereksinim duyarsın :) sanırım ben anlamadım.. Neyse sonuc olarak cevabı bulduk teşekkürler..