Toshiba Atheros Wireless Sürücü Sorunsalı

Başlatan Ayberk, 28 Haziran 2008 - 22:44:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ayberk

Merhabalar,

Az önce ilk kez Vista kurulu sistemime Ubuntu' nun son dağıtımını kurmuş bulunmaktayım. Fakat Wireless sürücüsünü ne yazikki tanımadı. Yeni bir kullanıcı olduğum için, .gz uzantılı sürücüyü nasıl kuracağımı bilemedim ? Ayrıca live olarak sistemi açtığımda ise NTFS ile biçimlendirilmiş disklerime ulaşamıyorum. CANNOT MOUNT VOLUME uyarısı ile karşılaşıyorum. Şuan problemlerim bu kadar.

bebek

ntfs-config kurmayı dene. ayrıca forumda ana sayfadaki arama motorundan arama yaparsan da bulabilirsin. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2092.0 gibi..

wireless için de üzgünüm :(

heartsmagic

lspci
çıktısını bir görürsek belki yorum yaparız. Eğer elle derleme yapman gerekiyorsa forumda sabit bir başlık var nasıl yapılacağına dair.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ayberk

Merhabalar,

İlginiz için teşekkür ederim. NTFS-CONFIG komutunun ardından şöyle bir yazı çıktı.

The program 'ntfs-config' is currently not installed. You can install it by typing:
sudo apt-get install ntfs-config
bash: ntfs-config: command not found

LSPCI komutundan sonra ise dizüstü bilgisayarımın chipset bilgileri ve de diğer donanımlarım isimleri çıktı...

bebek

işte o donanım listesi bilgilerini kopyalayııp vermen gerek.

konsolda da ntfs-config yazdığında doğal oalrak sana hata verir. altında nasıl yazman gerektiğini de söylemiş. senden ye3ni bir kullanııcı olarak ricam şu ki eğer sana bir hata verirse hatada ne yazdığına bak; çünkü mutlaka bir çözüm yolu sunuyor ya da nerede hata yaptığını sana söylüyor.

Alıntı yapılan: Ayberk - 28 Haziran 2008 - 23:14:59
The program 'ntfs-config' is currently not installed. You can install it by typing:
----sudo apt-get install ntfs-config-----
bash: ntfs-config: command not found

Ayberk

heartsmagic

Alıntı yapılan: Ayberk - 28 Haziran 2008 - 23:26:49
Donanım listesi neden gerekli ?

Bizim için olmasa gerek. Aygıtının çip setine bakıp senin için araştırma yapacaktık ancak sanırım bu başlık uzayıp gidecek.

Ayberk

Yanlş anlamayın. Meraktan sordum. Buyrun bilgiler aşağıda;

ubuntu@ubuntu:~$ sudo apt-get install ntfs-config
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
E: Couldn't find package ntfs-config
ubuntu@ubuntu:~$ LSPCI
bash: LSPCI: command not found
ubuntu@ubuntu:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RS690 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (Internal gfx)
00:05.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 1)
00:06.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 2)
00:07.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS690 PCI to PCI Bridge (PCI Express Port 3)
00:12.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB600 Non-Raid-5 SATA
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI0)
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI1)
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI2)
00:13.3 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI3)
00:13.4 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB (OHCI4)
00:13.5 USB Controller: ATI Technologies Inc SB600 USB Controller (EHCI)
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 14)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB600 IDE
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB600 PCI to LPC Bridge
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS690M [Radeon X1200 Series]
0e:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 01)
14:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)
1a:04.0 CardBus bridge: Texas Instruments PCIxx12 Cardbus Controller
1a:04.1 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments PCIxx12 OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
1a:04.2 Mass storage controller: Texas Instruments 5-in-1 Multimedia Card Reader (SD/MMC/MS/MS PRO/xD)
1a:04.3 SD Host controller: Texas Instruments PCIxx12 SDA Standard Compliant SD Host Controller

bebek

ntfs-config için sanırım source.list'ini yenilemen gerekecek. forumda bunun için de topicler mevcut; oradaki rotadan source.list'ini yenilersen senin için gelecekte de faydalı olabilir.

heartsmagic

Öncelikle sanırım internete bağlısın, bu durumda işler daha kolay olacaktır.
Ntfs için:
sudo aptitude install ntfs-3g

Gelelim kablosuza. Burada 2 seçeneğin var.
1. Madwifi yolu:

sudo apt-get install build-essential
wget http://snapshots.madwifi.org/special/madwifi-nr-r3366+ar5007.tar.gz
tar xfz madwifi-nr-r3366+ar5007.tar.gz
cd madwifi-nr-r3366+ar5007
sudo make
sudo make install
sudo modprobe ath_pci

Bilgisayarı yeniden başlatıp şansını denemek.

2. Ndiswrapper yolu:
a. System > Adminstration > Hardware drivers altından eğer varsa kablosuz kartınla ilgili kısmı iptal et.
b. ndiswrapper kur.
c. http://sites.google.com/site/dosyafoto/Home/ar5007eg-32-0.2.tar.gz?attredirects=0 Windows sürücüsünü indir ve bir yere aç.
d. sudo ndisgtk komutunu ver ve çıkacak programda indirdiğin sürücüyü açtığın dizindeki net5211.inf dosyasını göster.
ndiswrapper ve 32 bit ile çalıştıranlar da olmuş.

Bu aşamada karar sana kalıyor.

Ayberk

mERHABAlar,

Pek anlayamadım ama araştırma yapacağım. Şuan wireless sürücü için kurulumu nasıl yapabilirim ? Eğer ubuntu üzerinden internete erişebilirsem, sizlere daha iyi yardımcı olabilirim.

izzetguntalaz

Anlamıyacak bişey yok @heartsmagic sana yapman gerekenleri harfiyen yazmış.

Sana konsola komutları yazmak kalıyor.

heartsmagic

Eğer Ubuntu üzerinde kablosuz kartını ayarlamadan önce internete bağlanamıyorsan (kablo ile mesela) benim tarifler harfi harfine işe yaramaz. Yapacağın internetten indirmen gereken paketleri önce başka bir yerde indirip daha sonra Ubuntuya taşıman. Fakat orada bir build-essential paketi var ki yeni kullanıcılar bu paketin getirdiklerini kendileri internet olmadan kolay kolay kuramıyorlar. Bu nedenle tavsiyem eğer mümkünse kablo ile internete bağlanman.

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Haziran 2008 - 00:03:53
Eğer Ubuntu üzerinde kablosuz kartını ayarlamadan önce internete bağlanamıyorsan (kablo ile mesela) benim tarifler harfi harfine işe yaramaz. Yapacağın internetten indirmen gereken paketleri önce başka bir yerde indirip daha sonra Ubuntuya taşıman. Fakat orada bir build-essential paketi var ki yeni kullanıcılar bu paketin getirdiklerini kendileri internet olmadan kolay kolay kuramıyorlar. Bu nedenle tavsiyem eğer mümkünse kablo ile internete bağlanman.

Aaa pardon ya ben bu noktayı atlamışım. :-X

Ayberk

etjernet kablosundan bağladım fakat internet yok ? kablonun ışıkları yanıyor. elle mi ayarlamam gerekşiyor. ayrıca sürücüleri ubuntuya taşıdım.

izzetguntalaz

Modeminin DHCP sunucusu açıksa kendi bağlanması lazım. Ama sen yinede network applet ten wired dan DHCP seç.

Ayberk

modeme baktım. ubuntu ya IP vermiş. Network Applet i ne yazikki bulamadım.

izzetguntalaz

Sağ alt köşedeki network simdesi.

Zaten ip almışsanız nasıl internete giremiyorsunuz anlayamadım.
Modeminiz adsl bağlantı kurmuş gözüküyor mu?

Ayberk

Masaüstü bilgisayarım AirTiıes un usb li wireless alıcısı üzerinden bağlanıor. Diüzsüt ise masaüstü bilgisayarımın arkasındaki ethernet girişinden bağlı. Şimdi direk modeme takayim birde.

Ayberk

Şuan internete bağlıyım. Ne yapmam gerekişyor ?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: heartsmagic - 28 Haziran 2008 - 23:54:09
Öncelikle sanırım internete bağlısın, bu durumda işler daha kolay olacaktır.
Ntfs için:

Gelelim kablosuza. Burada 2 seçeneğin var.
1. Madwifi yolu:

sudo apt-get install build-essential
wget http://snapshots.madwifi.org/special/madwifi-nr-r3366+ar5007.tar.gz
tar xfz madwifi-nr-r3366+ar5007.tar.gz
cd madwifi-nr-r3366+ar5007
sudo make
sudo make install
sudo modprobe ath_pci

Bilgisayarı yeniden başlatıp şansını denemek.

2. Ndiswrapper yolu:
a. System > Adminstration > Hardware drivers altından eğer varsa kablosuz kartınla ilgili kısmı iptal et.
b. ndiswrapper kur.
c. http://sites.google.com/site/dosyafoto/Home/ar5007eg-32-0.2.tar.gz?attredirects=0 Windows sürücüsünü indir ve bir yere aç.
d. sudo ndisgtk komutunu ver ve çıkacak programda indirdiğin sürücüyü açtığın dizindeki net5211.inf dosyasını göster.
ndiswrapper ve 32 bit ile çalıştıranlar da olmuş.

Bu aşamada karar sana kalıyor.

Ayberk

Merhabalar,

Ne yazikki ilk komutta izin ile ilgili bir hata verdi. Diğerlerinde de olumlu sonuca ulaşamadım. Şimdi ubuntu yu HDD ye tekrar kuracağım.Karşımda şöyle bir ekran var.

/dev/sda
/dev/sda5/nfts  27776  Unknown
/dev/sda2 ntfs 132251  Unknown

Burada 132 GB lık bölüme zarar vermeden nasıl bir kurulum yapabilirim. Belki de live cd ile kullandığım için bazı bölümlerde tam yetkim yok.

izzetguntalaz

Komuttan sonra root şifrenizi giriyormusunuz. Şifre güvenlik sebebiyle ekranda görüntülenmez.

izzetguntalaz

Komutu verince mi o çıktıyı verdi ?

Karışıklık olmasın.

Ayberk

Merhabalar,

Şuan ubuntuyu kuruyorum. 1 GB swap 6 GB da ext3 bölümü oluşturdum ama diğer bölümü öyle bırakıp, kuruluma geçtim. Birazdan daha detaylı bilgiler vereceğim. Ayrıca ilginiz için çok teşekkür ederim.