Firefox 4 Yeni Sekme Yönetimi: TabCandy

Başlatan ironic, 25 Temmuz 2010 - 17:48:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

Diğer tarayıcıların özelliklerini kopyalamakla eleştirilen Firefox;  -benzeri hiçbir tarayıcıda olmayan- son duyurduğu özelliğiyle, sekme yönetiminde devrim niteliğinde bir yeniliği severleriyle buluşturdu. Yeni özellik şu an alfa aşamasında ve Firefox 4 geliştirme sürümüne eklenmiş durumda.

Firefox sağ üst köşedeki düğmeye ya da Ctrl + Boşluk tuşu' na (Space)  basarak TabCandy özelliğini başlatabilirisiniz. Eğer GNOME Shell' i denediyseniz, TabCandy' nin ona benzediğini görebilirsiniz. Arayüzde sekmeler için -sürükle bırak yöntemiyle- gruplar oluşturabilir. Farklı bir  Firefox  açmadan  o grubu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

http://vimeo.com/13560319

İndirme ve Çalıştırma

32 bit sürüm için;

wget http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/tryserver-builds/edward.lee@engineering.uiuc.edu-15284adb0a68/tryserver-linux/firefox-4.0b3pre.en-US.linux-i686.tar.bz2

64 bit sürüm için;

wget http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/tryserver-builds/edward.lee@engineering.uiuc.edu-15284adb0a68/tryserver-linux64/firefox-4.0b3pre.en-US.linux-x86_64.tar.bz2

tar jxvf firefox-*

cd firefox

./firefox

Yararlanılan kaynak

sem

Çok teşekkürler paylaşım için Fatih... Kullanışlı bir özellik gibi duruyor hakikaten...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ırmak

Dilek

merhabalar ben biraz önce 64 bit için indirdim ve çalıştırdım fakat firefox da ne sağ üstte bi eklenti oluştu ne de ctrl+spacebar a basınca tabcandy açılıyor sorun nedir acaba yardımcı olur musunuz...

ironic

Ctrl + Space muhtemelen başka bir uygulamayla çakışıyordur. Yer imleri çubuğunun sağ tarafında, duvar örgüsüne benzer bir simge var. Bu simge bulunuyor mu?

ırmak

Alıntı yapılan: ironic - 25 Temmuz 2010 - 19:16:21
Ctrl + Space muhtemelen başka bir uygulamayla çakışıyordur. Yer imleri çubuğunun sağ tarafında, duvar örgüsüne benzer bir simge var. Bu simge bulunuyor mu?

Ben de beceremedim.
Duvar görünmedi, tablar aynı.

ns

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

ironic

Alıntı yapılan: ırmak - 25 Temmuz 2010 - 20:01:47

Ben de beceremedim.

Ben Ubuntu üzerinde denemedim öncelikle. Tema ile ilgili bir soruna benziyor. Firefox üst panelinden özelleştir e tıklayınca Tabcandy düğmesi görünüyor mu peki? .

Alıntı yapılan: ns - 25 Temmuz 2010 - 20:07:39
eski sürümde duruyor mu bunu kurunca?

Burda anlatılan yollla Firefox sisteme kurulmuyor. Firefox ikili (binary) paket olarak dağıtıldığı için tıkla-çalıştır hesabı çalışıyor. Eski Firefox' a bir şey olmaz yani.

ırmak

Alıntı yapılan: ironic - 25 Temmuz 2010 - 20:21:15
Alıntı yapılan: ırmak - 25 Temmuz 2010 - 20:01:47

Ben de beceremedim.

Ben Ubuntu üzerinde denemedim öncelikle. Tema ile ilgili bir soruna benziyor. Firefox üst panelinden özelleştir e tıklayınca Tabcandy düğmesi görünüyor mu peki? .

Alıntı yapılan: ns - 25 Temmuz 2010 - 20:07:39
eski sürümde duruyor mu bunu kurunca?

Burda anlatılan yollla Firefox sisteme kurulmuyor. Firefox ikili (binary) paket olarak dağıtıldığı için tıkla-çalıştır hesabı çalışıyor. Eski Firefox' a bir şey olmaz yani.

Sıkıntı orada galiba, açılan bir firefox var ama bu eski sürüm.

ironic

Ubuntu üzerinde denedim biraz önce.  Mevcut profilimin (.mozilla) adını değiştirerek çalıştırdım, düğme gözüktü. Daha sonra profil adımı tekrar eski haline getirdim yine sorun çıkarmadı. ?

ırmak

Nasıl yaptığımı tam olarak bilmiyorum ama açmayı başardım:)
Peki TabCandy??
Hayır, hala görünürde yok.

Dakikalar sonra gelen edit: 4.0b3-pre kurdum, eklentiyi de buldum.
Felaket oldu.
Teşekkürler:)

heartsmagic

Bunu deneyecek arkadaşlara belirtelim, indirdiğiniz yeni Firefox'u denemeden önce mevcut açık olan eskisini kapatın. Eğer kapatmazsanız eski sürüm üzerinden açılacaktır Firefox :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Dilek

Alıntı yapılan: ırmak - 01 Ağustos 2010 - 21:34:43
Dakikalar sonra gelen edit: 4.0b3-pre kurdum, eklentiyi de buldum.
Felaket oldu.
Teşekkürler:)

4.0b3-pre dediğiniz en üstte ki tabcandy tanımında verilen konsol kodlarındaki proğram mı ?
saçma gelebilir belki sorum size :)
ama ben onu tabcandy eklentisi diye düşünmüştüm ki siz ardından eklentiyi de buldum deyince biraz takıldım. Çünkü; en üstte bulunan tabcandy tanıtımındaki 64 bit olan için yazılımı indirdiğim zaman bana 4.0b3-pre'nin indiğini gösteriyor. Ben mi yanlış yoldayım diye düşündüm. Acemiyim :(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 04 Ağustos 2010 - 12:43:38

:) sorunu kendim hallettim şimdi çok küçük bişey unutmuşum çalıştırırken yine de teşekkürler herkese..

XRumer

Arkadaşlar Firefox 4.0 ve adı geçen bu özrellik henüz kararlı olmayıp deneme sürümündedir. o nedenle bu tür sorunların yaşanması gayet doğal, eğer sadece bir son kullanıcısıysanız denemeyin, ama eğer deneyip hata bildiriminde bulunmak istiyorsanız o başka.

BELLEROPHONTES

Gerçekten güzel bir özellik olmuş. Heyecanla firefox4'ü bekliyorum.
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

ScaryMan

FF 4 Beta 4'te bir de Direct 2D desteği var. Yalnız bu özelliği açınca FF'da yazılarda bulanıklaşma oluyor. O da ayrı bi durum.

XRumer

Peki Firefox 4, Ubuntu 10.10 yayınlanana kadar hazır olur mu? Yeni Ubuntu'da hazır kurulu olarak gelir mi?

Yiğit Ateş

Hayır. Hazır olsa bile Ubuntu 10.10, Firefox 3.6 ile gelecek.

dimetokavi

Mükemmel! :) Sekme gruplandırmasında devrimden ziyâde "Save for later" ile "EXTENS-IBILTY" ama özellikle "EXTENS-IBILTY", kanaatimce HTML5 kadar önemli gelişim. Merak, heyecan ve sabırsızlıkla bekliyorum.

***KONU DIŞI***
Yalnız, aşağıda alıntıladığım ve vurguladığım ifâde dikkâtimi çekti. Biraz "ağır" bir tasvir olmamış mı? Kaynak metinde "For a while" ile başlıyor paragraf, ki İngilizcem bana oyun oynamıyorsa "bir süredir" olarak çevirebiliriz bunu dilimize, değil mi?

Alıntı YapDiğer tarayıcıların özelliklerini kopyalamakla eleştirilen Firefox;  -benzeri hiçbir tarayıcıda olmayan- son duyurduğu özelliğiyle, sekme yönetiminde devrim niteliğinde bir yeniliği severleriyle buluşturdu.

krwlng

Firefox 4 Beta tabcandy özelliğini son güncelleme ile otomatik olarak yükledi, baktım güzel * bir şey fakat her açıldığın bu özelliğin ne olduğunu anlatan videonunda açılması beni sinir etti, tam sürüm çıkıp o video oradan kalkana kadar kullanmamaya karar verdim. İsteğe görede açılmıyor tabcandy açar açmaz video başlıyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

DoGuKaN

Her ne kadar Chrome favori tarayıcım olsa da Firefox4'de kurulu. Firefox 4'de beklediğim asıl yenilik GPU destekli hızlandırma. Ama Linux versiyonunda Windows'daki özelliklerin çoğu yok (En azından ben bulamadım) Tema bile yok Linux versiyonunda  :'( Bu yüzden gözümden iyice düştü Firefox.

XRumer

Alıntı yapılan: DoGuKaN - 25 Eylül 2010 - 07:35:37
Her ne kadar Chrome favori tarayıcım olsa da Firefox4'de kurulu. Firefox 4'de beklediğim asıl yenilik GPU destekli hızlandırma. Ama Linux versiyonunda Windows'daki özelliklerin çoğu yok (En azından ben bulamadım) Tema bile yok Linux versiyonunda  :'( Bu yüzden gözümden iyice düştü Firefox.
Bu henüz Betası. Tamamlanmış sürümde bu dediklerinizin olacağını düşünüyorum.