[Çözüldü] Windows fontlarını nasıl yükleyebiliriz?

Başlatan omerlutfi, 24 Haziran 2008 - 23:05:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerlutfi

Arkadaşlar windows fontlarını ubuntuda nasıl kullanabiliriz? /usr/share/fonts/truetype in içine yapıştır demeyin.Çünki yapıştır aktif olmuyor.Aramada yaptım fakat genelde önceki versiyona göre açıklanmış.Teşekkürler.

erginemr

Eğer standart Arial, Times, Verdana, vb. yazıtiplerini yüklemek istiyorsanız; Synaptic'te bütün kaynak depolarını açarak, msttcorefonts paketini arayın ve kurun.

omerlutfi

O şekilde olabilir fakat direkt olarak font ekliyemiyormuyuz?

fcengiz

Yapıştır aktif olmamasının sebebi yetkili kullanıcı olmadığın içindir. Uygulamalar > donatılar > Uçbirim 'i aç sudo nautilus yaz şifreni gir açılan root haklarına sahip dosya yöneticisi ile kopyala ve yapıştır.... Saygılar....

erginemr

Eğer özel bir yazıtipi yüklemek istiyorsanız;
Alt+F2 >> gksu nautilus /usr/share/fonts/truetype
yazarak, dosya yöneticisini root yetkileriyle açın, yeni bir klasör oluşturun (örn. ttf-myfonts), sonra yazıtiplerinizi bu klasöre kopyalayın.

Sonra konsoldan;
sudo fc-cache -f -v
komutuyla sistemin yazıtiplerini görmesini sağlayın. (Bu son komut Hardy'de gerekli olmayabilir.)

omerlutfi

Olayı çözdüm anlatıyorum.Şimdi home klasörüne giriyoruz.Kullanıcı adımızın olduğu klasöre giriyoruz.Görünümden gizli dosyaları görüntületiyoruz.Eğer içinde .fonts yazan bir klasör yoksa yeni dizin oluşturup adını .fonts olarak değiştiriyoruz.Şimdi fontları bunun içine kaydedip kullanabilirsiniz.Teşekkürler.

heartsmagic

Alıntı yapılan: omerlutfi - 24 Haziran 2008 - 23:23:29
Olayı çözdüm anlatıyorum.Şimdi home klasörüne giriyoruz.Kullanıcı adımızın olduğu klasöre giriyoruz.Görünümden gizli dosyaları görüntületiyoruz.Eğer içinde .fonts yazan bir klasör yoksa yeni dizin oluşturup adını .fonts olarak değiştiriyoruz.Şimdi fontları bunun içine kaydedip kullanabilirsiniz.Teşekkürler.

Senin söylediğin sadece o kullanıcı için geçerlidir ve işe yarar. Eğer sistem geneli düşünülüyorsa diğer arkadaşların yolu kullanılabilir. Başlığı etiketleyip, kapatıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

garafatma

@ScaryMan'in isteği doğrultusunda kilidi kaldırılmıştır.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

ScaryMan

9.10 Karmic Koala yükledim. Fakat burada verildiği şekilde Synaptic'te "msttcorefonts" paketi gözükmüyor. Depoların tamamı açık, fakat eksik bir depo mu mevcut anlamadım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ScaryMan - 01 Kasım 2009 - 14:01:34
9.10 Karmic Koala yükledim. Fakat burada verildiği şekilde Synaptic'te "msttcorefonts" paketi gözükmüyor. Depoların tamamı açık, fakat eksik bir depo mu mevcut anlamadım.

ttf-mscorefonts-installer depolarda mevcut.

aptitude search ttf-mscorefonts-installer
dediğinde ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

pwl

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Kasım 2009 - 04:04:12
Alıntı yapılan: ScaryMan - 01 Kasım 2009 - 14:01:34

ttf-mscorefonts-installer depolarda mevcut.

aptitude search ttf-mscorefonts-installer
dediğinde ne diyor?

dediğiniz komutu yazdığımda bu çıkıyor.
Installer for Microsoft TrueType core font

ben ubuntu yazılım merkezinden de indirmiş olabilirim yanlışlıkla bu fontları, acaba inip inmediklerini kontrol etmek için hangi komutu kullanmam gerekir inmediyse nasıl indiririm?
indiyse nasıl aktif ederim?

ek olarak başlıkta yazıldığı üzere windows7'den fonts klasörünü kopyaladım ve
şu dizine yapıştırdım.
usr/share/fonts/truetype/ttf-yenifont
doğru yolda mıyım evet ise bundan sonraki aşama ne olmalıdır?

pwl

tekrar konuya mesaj attığım için üzgünüm ancak yukarı iletide yazdığım sorunum devam etmekte.

badhero

"/usr/share/fonts/msttcorefonts" klasörü varsa ve içi de doluysa "Microsoft TrueType core font" kurulu demektir.

pwl

Alıntı yapılan: bethiro - 08 Şubat 2010 - 00:43:08
"/usr/share/fonts/msttcorefonts" klasörü varsa ve içi de doluysa "Microsoft TrueType core font" kurulu demektir.

öncelikle cevap için teşekkür ederim, lakin dediğiniz yere baktım ve msttcorefonts adlı bir klasör bulunmuyor.
ne yapmam gerekli?

dediğiniz dizine msttcorefonts isimli bir klasör açarak windows fontlarını alıp kopyala yapıştır yapsam olur mu?

badhero

sudo apt-get install msttcorefontskomutunu verdikten sonra hala bulunmuyorsa klasörü siz oluşturun ve Windows'taki fonts klasöründeki bütün dosyaları içine kopyalayın.

pwl

Alıntı yapılan: bethiro - 08 Şubat 2010 - 01:04:14
sudo apt-get install msttcorefontskomutunu verdikten sonra hala bulunmuyorsa klasörü siz oluşturun ve Windows'taki fonts klasöründeki bütün dosyaları içine kopyalayın.

verdiğiniz bilgiler ışığında dediklerinizi yazdım ancak şöyle bir sonuç çıktı terminal penceresinde
anlayamadım.
aynen aktarıyorum
Reading package lists... Done
Building dependency tree      
Reading state information... Done
Note, selecting ttf-mscorefonts-installer instead of msttcorefonts
ttf-mscorefonts-installer is already the newest version.
The following packages were automatically installed and are no longer required:
 g++-4.4 g++ libstdc++6-4.4-dev
Use 'apt-get autoremove' to remove them.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

bu paketi daha önceden kurmuşum gibi gözüküyor ve daha yeni bir sürümünün olmadığını belirtiyor.

badhero

Evet bende de aynısı olmuştu. Bir önceki mesajda dediğimi yaparsanız sorununuz hallolacaktır.

pwl

Alıntı yapılan: bethiro - 08 Şubat 2010 - 01:10:33
Evet bende de aynısı olmuştu. Bir önceki mesajda dediğimi yaparsanız sorununuz hallolacaktır.

msttcorefonts adlı bir klasör oluşturamıyorum :(
bunun için ne yapmam gerekecek?
hadi oluşturduk diyelim msttcorefonts adlı klasöre windows fontlarını attıktan sonra default olarak windows fontlarını mı kullanmaya başlayacak sistemim? yoksa onları kullanmak için benim tekrar bir yerlere gidip bu fontları kullan diye bir ayar yapmam gerekecek mi?

badhero

Alt + F2 basın "gksudo nautilus" çalıştır deyin. Açılan pencereden "/usr/share/fonts" gidin ve klasörü oluşturun. Dosyaları kopyaladıktan sonra herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmayacak. Siz sadece kopyalayın, yeterli olacaktır.

pwl

Alıntı yapılan: bethiro - 08 Şubat 2010 - 01:15:13
Alt + F2 basın "gksudo nautilus" çalıştır deyin. Açılan pencereden "/usr/share/fonts" gidin ve klasörü oluşturun. Dosyaları kopyaladıktan sonra herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmayacak. Siz sadece kopyalayın, yeterli olacaktır.

çok teşekkür ediyorum bethiro ubuntudaşım :)
bu işlem ile tam olarak root dahilinde fontları eklemiş olduk sanırsam.
şimdi fontları kopyalıyorum birazdan deneyip sonuçları yazarım.
yaşasın ubuntu yaşasın paylaşım ;)

tamamdır gayet güzel oldu, tekrar teşekkür ettim