[Çözüldü] tv kartı çalışmıyor [bt878]

Başlatan gypso, 24 Haziran 2008 - 22:14:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Çok sinir bir durum, farkındayım.

Konsolu kapatınca kdetv'nin de kapanmaması için:
kdetv &
olarak çalıştırmak gerekiyor. (Bu numara diğer X programlarında da işe yarıyor.)

Ya da "masaüstü >> fare sağ tuş >> başlatıcı oluştur >> adı: kdetv >> komut: kdetv" ile masaüstünde bir kısayol oluşturabilirsin.

Bir yöntem de: "Alt+F2 >> kdetv"

Ek Not: Galiba bu yöntemi zaten denedin ve işe yaramadı:
http://www.debianturkiye.org/forum/skyvision_dijital_tv_kartinin_tanitilmasi-t37.0.html

gypso

teşekkürler bir üst mesaj da konsol çıktısını yazmamışım özür, konsol da çıkanlar bunlar, sanırım ses sorunu var kdetv ile ilgi

fatih@fatih-desktop:~$ kdetv
kbuildsycoca running...
ALSA lib control.c:909:(snd_ctl_open_noupdate) Invalid CTL
kdetv: WARNING: [VBIDecoder::restart()] no permission to access device
kdetv: WARNING: MainWindow::setupInfraRed(): Lirc not available
QInputContext: no input method context available
kdetv: WARNING: SaverControl: Error in DCOP communication. Unable to disable KDE Screensaver.
kdetv: WARNING: SaverControl: Error in DCOP communication. Unable to disable KDE Screensaver.
QComboBox::changeItem: (_source) Index 0 out of range
QComboBox::changeItem: (_encoding) Index 0 out of range
Launched ok, pid = 9879
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: AudioManager failed, trying SourceManager
kdetv: WARNING: VolumeController::doSetVolume: AudioManager failed, trying SourceManager

erginemr

Battı balık yan gidermiş, bu sefer de ses sorunu çıktı. Bir alternatif de, sistem TV kartını (belki dijital olması yüzünden) gerçekten tanımıyor, onun için kdetv sesten dem vuruyor. Ben TV kartımı kullanabiliyorum ama benimki eski ve analog...

Dijital tv kartları için özel olarak kaffeine, me-tv, ve myth-tv programları var. Bunlardan kaffeine ve me-tv'yi denemeye değer. Ama myth-tv'ye bulaşmayın zira bir dünya ek paket (örn. mysql) yüklüyor ve sonunda da kaldırırken ciddi sorunlar çıkartıyor.

Bu arada, yukarıdaki tvtime overlay hatası ile ilgili olarak, aşağıdaki sitede:
http://www.linuxquestions.org/questions/ubuntu-63/tv-card-saa7134-based-recognized-tvtime-doesnt-work.-638167/

sudo aticonfig --overlay-type=Xv
komutunu önermiş, tabii "hardware drivers", "aticonfig" gibi bir paketi de sürücü ile birlikte yüklemişse...

Ama öncelikle mevcut X ayar dosyasını kaydedin derim, zira kaş yapayım derken göz çıkarıp mevcut X ayarlarını da bozmayalım:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.working

Sonra yukarıdaki komutu uygulayıp:
sudo aticonfig --overlay-type=Xv
Ctrl+Alt+BackSpace ile X'i yeniden başlatın. TVtime şimdi çalışıyor mu?

Bir soru da Compiz kapalı iken (Kapatmak için "Alt+F2 >> metacity --replace") tvtime çalışıyor mu? (Compiz'i tekrar açmak için "Alt+F2 >> compiz --replace")

Eğer X açılmazsa, ya da bozuk açılırsa, ya da yukarıda girdiğimiz ayar Compiz'in çalışmasını bozarsa eski ayarları geri yüklemek için:
sudo cp /etc/X11/xorg.conf.working /etc/X11/xorg.conf
Sonra yine Ctrl+Alt+BackSpace.

Madem balık analojisiyle başladık: Rastgele!..  ;)

gypso

bir program daha vardı onu denemek istedim kurdum adı aklıam gelmiyor şimdi windowsdayım :), ama bu çok fena tepti, ekran kartı mefta oldu sandım, herşey donuk donuk kaldı, iki defa reset yapınca normala döndü herşey, ama internet yok bu seferde ne iş anlamadım, bunu arada bir yapıyor internet gidiyor kendiliğinden, kafası estimi geliyor, bende windowsa geçtim şimdilik, çok teşekkürler yardımların için, gece çalışıyorum ben, işten çıktım hala ayaktayım, şimdi yatim sakin kafayla bunları bir deniycem, öyle yada böyle bu tv kartını çalıştırıcam inşallah sizlerin yardmıyla, hayatta imkansız diye bişey yok öyle değilmi :) görüşmek üzere tekrar sağol.

erginemr

Sen de sağ ol. Dediğin gibi, yeterince istedikten ve çaba sarfettikten sonra, hayatta yapamayacağımız hiç bir şey yok. İyi uykular, kendine iyi bak.

gypso

Günaydın cümleten :), Erginemr dediklerini aynen uyguladım sonuç değişmedi, kodları girdiğimde konsolda çıkanlar aşağıda

fatih@fatih-desktop:~$ sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.working
fatih@fatih-desktop:~$ sudo aticonfig --overlay-type=Xv
Warning: Option 'VideoOverlay' doesn't affect running session.
Warning: Option 'OpenGLOverlay' doesn't affect running session.
Using /etc/X11/xorg.conf
Saved back-up to /etc/X11/xorg.conf.fglrx-1
fatih@fatih-desktop:~$

Ayrıca compiz kapalıykende sonuç değişmedi :(, uyguluyacağımız başka seçeneğimiz kaldımı :)

erginemr

Günaydın gypso,

Ctrl+Alt+BackSpace'den sonra, konsoldan girdiğin "tvtime" komutu yine aynı overlay hatasını veriyorsa, kdetv'de kanal ayarı kısmı etkin değilse / yapılamıyorsa ve dijital tv kartları için önerdiğim me-tv programı da işe yaramıyorsa, ben havlu atıyorum, üzgünüm.   :-[

gypso

sağol arkadaşım elimizden geleni yaptık :), yalnız me-tv yi denemedim, kaldırmaya çalıştığımızda problemler yaşatıyor dediğin için ona el atmadım, birde onu deniyorum son şans, ya allah bismillah :)

erginemr

İşimiz Allah'a kaldı desene... :) Yok, problem yaratan myth-tv programıydı, me-tv'de sorun yok.

Geriye elle tutulur bir kaffeine kalıyor, Google'dan arama yaptım herkes kaffeine'i önermiş ama onu zaten denemişsin:
http://www.debianturkiye.org/forum/skyvision_dijital_tv_kartinin_tanitilmasi-t37.0.html
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=679.0

Peki sorun neydi, niye bu şekilde çalışmadı?

gypso

Erginemr me-tv yi kurdum, bu arada yanlış okumuşum kusura bakma sorunlu olan me-tv değilmiş, sanırım iconu digital television diye geçiyor, açtğımda karşıma uydu adlarının olduğu bir pencere çıktı, turksat ı seçtim ve next ile ilerledim, bu hata ile karşılaştım ''There are no usable channels in the channels.conf file.''. Şimdi me-tv yi her açtığımda bu hata mesajı çıkıyor, home dizini altında klasörünü bulamadım belki farklı bir ad ile geçiyordur bilemiyorum, sanırım buna uygun kanal listesini güncellemem lazım.
    Ayrıca me-tv bu linkten indirip kurdum http://linux.softpedia.com/progDownload/Me-TV-Download-29756.html  i386 olanı !

erginemr

Bu güzel bir haber, zira ben me-tv'yi şu an işyerindeki sanal Ubuntu üzerine kurunca TV kartı yok diye hata veriyor ve kapanıyor. Bu da, me-tv'nin en azından TV kartını tanıdığını gösteriyor. Tünelin ucu göründü galiba, haydi hayırlısı...  :)

Şu başlığa bir bakar mısın:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1618.0

Burada @halil010 arkadaşımız, me-tv'nin nasıl kurulup ayarlacanağını anlatıyor. Gerekirse bu başlığa, ya da @halil010'a özel mesaj atarak yardım isteyebilirsin. Bu arada, me-tv paketi depolarda da mevcut...

gypso

çok  sağol arkadaşım :) sonuna kadar sabırla ilgilendin  sağol varol, inşallah çalıştırırz, bakalım kaderimize, eyvallah :)

erginemr

Sen de sağ ol gypso. İnşallah bu sefer şeytanın bacağını kırarsın. Güzel haberlerini bekliyorum. Kendine iyi bak.  8)

gypso

:D:D:D:D::D:D:D: çalıştıııııııııııııııııııııı hehehehe , çalıştı çok şükür, fakat bozuk folasan gibi yanıp sönüyor sürekli, bunun çaresini aramak lazım, araştıralım bakalım :) çok sağol erginemr kardeşim be valla inadın karşısında hiçbirşey duramaz.

erginemr

Yuppieeee!!!  :D

İnsan zor bir problemin üstesinden gelince mutlu oluyor, değil mi?  8)

gypso

aynen öyle daha öncede ubuntu kullandım, ama ilk defa tv kartını çalıştırabildim o yüzden biraz fazla sevindim gaiba :), göz kırpma sorununuda çözdüm, şu an sorunsuz mükemmel netlikte seyrediyorum, perfekt, hatta windows dakinden bile net diyebilirim.

wiew (görünüm)-preferences(ayarlar)-video driver :xshm' yi ve deinterlace type : tv time ' ı seçtiğimde sorun çözüldü, belki başka bir arkadaşım işine yarar diye yazmak istedim :)

sağol varol erginemr :)

heartsmagic

Bir başlık etiketlerken ancak bu kadar keyif alabilirdim :)
Her ikinize de çok teşekkürler. @erginemr sabırla yardım etmiş, @gypso sabırla devam etmiş.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.