[Çözüldü] alt+f2 gksu

Başlatan DeFacto, 23 Haziran 2008 - 09:57:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

İyi günler.
Benim merak ettiğim bir konu vardı da. Şimdi alt+f2 gksu yazıp enterladığımızda root var listede açtım merak ettim. Kendi kullanıcı adım dışında kalan proxy daemon pulse sync sys...... kullanıcılar ya da haklar ne içnidir ? Uygulamaları çalıştırmak için en yetkin kişi root değil midir ?

munirekinci

Daemon
Unix türevi isletim sistemlerinide ftp, network, ses gibi işlevleri arka planda yürüten hizmet programlarına verilen isim. Microsoft Windows'ta (nt tabanlilar icin) bu işleve service ismi verilir.

Sync
Flush olarak da bilinen, aktif buffer'lari diske yazma islemine verilen ad.
Bilhassa Unix dünyasinda, mount edili filesystem'larin buffer'larinin boşaltılıp diske atilmasina denir. Hatta bu islemi yapan bir utility'nin adidir.

Sys
Unix sistemlerde bir system account.

System account
İşletim sistemlerinde amaci login olmayi sağlamak değil belli işlevleri yerine getirmek olan accountlardir.Örnek olarak system,sys,adm,bin, iis kullanicisi filan verilebilir.

Pulse -audio-
Ses sunucusu.

Proxy
Zaman zaman yetkili sunucu veya proxy olarak da anılan vekil sunucu, internete erişim sırasında kullanılan bir ara sunucudur.

Kaynak; ekşi sözlük + vikipedia + ben

DeFacto

Bilgiler için teşekkürler. Peki ya bunları kullanmam yani root dolaşıp da risk almamak akıl kârı mıdır ? (Tabi ilk olarak hangi işlemlerde kullanacağımızı öğrenelim :) )

ufuk_k

Bunları "şöyle bir kullanayım" diyerek kullanamazsın zaten. Eğer ilgili uygulamaları kullanıyorsan zaten bunlar otomatik çalışır ya da çalıştırman gerekiyorsa bunu bilir ve elle çalıştırırsın.

DeFacto

Anlıyorum.. Kısacası işimiz düştüğünde. Ben de böyle bir şey umuyordum da emin olmak istedim. Teşekkürler.