HD Videolarda Ekran Titremesi / Frame Atlama

Başlatan sinanaykut, 23 Haziran 2008 - 00:54:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinanaykut

İyi günler! Sorunumu hemen belirteyim...

Sorun: 1080i * ya da 720p kalitedeki videoları izlerken, 1080i li vidyolarda ekran titremesi (mplayer xv / x11 de ise çok yavaş akan görüntü), 720p li videoda ise frame atlamaları, görüntü donmaları (VLC), ayrıca wmv dosyalarını yürütürken ses alamamaktayım. Sistemim güncel, codeclerim tamdır. Ayrıca

sudo gedit ~/.xine/catalog.cache

komutundan da

No protocol specified
cannot open display:

hatasını almaktayım.

Tabi bu sorunlar nasıl ortaya çıktı buna da değinmek istiyorum:

Dün geceye kadar videolarla yaşadığım tek sorun, pc nin sistem özelliklerinin yeterince iyi olmamasından dolayı 1080i li videoları mplayer betiğiyle oynatmak zorunda kalmamdı. Bundan çok da şikayetçi değildim... Fakat torrent ile indirdiğim wmv videolarından ses alamayınca codec eksikliğinden şüphelendim ve ubuntu nun kendi irc kanalından yardım istedim.

Oradaki arkadaşlar da gecenin geç saatleri olmasına rağmen saolsunlar yardımcı olmaya çalıştılar. Tabi ilk şüphelendikleri codec problemiydi, bu yüzden bana bir takım codecler önerdiler, ben de kurdum. Codeclerin yüklenmesine rağmen yine de ses alamayınca, bu sefer 

~/.xine/catalog.cache dosyasına girip,

[/usr/lib/xine/plugins/1.0.0/xineplug_decode_w32dll.so] başlığından

decoder_priority=1 değerini 7 ile değiştirdim. Yine sonuç alamadım.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=136306

Yüklediğim codecleri hatırlamıyorum ama bir kısmı şunlardı:

sudo apt-get install vlc libdvdcss2 ubuntu-restricted-extras w32codecs libxine-extracodecs ubuntu-restricted-extras -y

Neyse, tam bu sorunu olduğu gibi kabullenecektim, bir de baktım ki HD videolarımda (720p, 1080i) yukarda belirttiğim sorunları yaşamaya başladım. Sorunu biraz didikleyince... video driverlarından kaynaklanabileceğini düşündüm.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=628090

Alıntı YapEDIT: When I select X11 video output (preferences > video > output modules) as my output module, the jerkiness is gone. Hurrah!

Arkadaşın belirttiği adımı denedim, hakikaten ekrandaki titreme gidiyordu fakat bu sefer de video aşırı ağır oynamaya başladı. Zaten sayfaya göz atarsanız bu soruna çözüm bulamadıklarını kendileri de belirtmişler.

Sonuç olarak:

Yukarıda ve aşağıda tekrar bahsettiğim bütün bu sorunlara yardımcı olabilecek, eli öpülesi bir ubuntu-sever aramaktayım ^^. Aklıma bütün codecleri silip tekrar yüklemek de geldi ama nasıl yapılacağını da bilemedim. Lütfen yardımcı olun.

Sorun: 1080i * ya da 720p kalitedeki videoları izlerken, 1080i li vidyolarda ekran titremesi (mplayer xv / x11 de ise çok yavaş akan görüntü), 720p li videoda ise frame atlamaları, görüntü donmaları (VLC), ayrıca wmv dosyalarını yürütürken ses alamamaktayım. Sistemim güncel, codeclerim tamdır.

izzetguntalaz

Belki size bir çözüm olmaz ama ben kendi durumumdan bahsedeyim.

Core2duo E8400 2x3ghz işlemci, 2gb ddr2 800mhz dual ram, Ati hd2400pro, Mint 5 işletim sistemiyle
1080p (1920x1080) .mov uzantılı videoları akıcı şekilde seyrediyorum.
Player olarak Totem kullanıyorum. Win le bir fark göremedim.

Sherlock Holmes

Gördüğünüz her Vsync çentiklerini işaretleyiniz.
Ekran yenileme hızlarında %1 değişiklik yaparak optimal değeri elde etmeye çalışınız. (düşürerek yükselterek)
Masaüstü efektleri kapalı tutarak seyir sonrası tekrar açabilirsiniz.
Xorg düzenlemeleri ile ilgilli Forumda Web'te araştırma yapınız.
Ekran kartınızın modeline bağlı olmak üzere eski/yeni sürüm denemeler yapınız.
Oynatıcınızı farklı çıktılara odaklayabilirsiniz.
libx264 & libx264-dev paketlerini kaynaktan derleyebilirsiniz.
Tabi işlemler öncesi mevcut konfigürasyonlarınızı yedekleyiniz,
geri dönüşümü mümkün kılabilmek için.