[Çözüldü] Bin dosyaları uygulama kurulumu

Başlatan DeFacto, 18 Haziran 2008 - 21:10:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

Google Earth linux versiyonunu indirdim. Bin versiyonunda indirdi. Bu aşamadan sonra ne yapacağım ? usr/bin dizini altına kopyaladım çalıştrmaya çalıştım bu dosya türü için kurulmuş hiç bir uygulama yok diyor ?

munirekinci

Terminal emülatörlerinden biri ile;
Google Earth dizininin içine gir,
ondan sonra bin dosyasını çalıştır.

Örneğin;
cd /home/KullanıcıAdı/Desktop
./GoogleEarthLinux.bin

DeFacto

Permission denied hatası alıyorum :S ne kadar dizine su ile insem de olmuyor :S atladığınız bir nokta olabilir mi ? Tekrar tekrar aklıma gelen çözüm yöntemlerini deniyeceğim sizden ve diğer önerilerini olan arkadaşlardan da yardım bekliyor olacağım.

ufuk_k

DeFacto

Tekrar deniyeyim de bash no command tarzı bi mesaj çıkıyor :S

ufuk_k

DeFacto

Ubuntu da bash değilmiş o sudo imiş :D

DeFacto

ufuk_k

Son iki mesajı algılayamadım da, doğru dizin içinde komut verdiğinden emin misin? Bir de depolarda googleearth olması gerek.

DeFacto

Şimdi özetle dosyamı indirdim bu son versiyonu imiş beta versiyon. Neyse bin dosyam /home/KullanıcıAdı/Masaüstü dizinimde. Dizine normal bir şekilde indim daha sonra
sudo ./Google_Earth_CZXD.bin yazıp enter diyorum
sudo: ./Google_Earth_CZXD.bin: command not found hatasını alıyorum. Dağıtım ubuntu hardy heron

munirekinci

CZXD nedir?
Sen bunu nereden indirdin?

DeFacto

Sitesine girdim ve oradan çektim ilk kabul ediyorum filan yazan yer yüklemeler başlığı altında

DeFacto

Yine aynı hata kafayı yiyeceğimmmmm. Yahu eksik bir eklenti mi var acaba bu bin dosyalarını çalıştırmada ? Sizler herhangi ekstradan bir paket yüklediniz mi ?

DeFacto

Bunu indirdim. İndirdiğim dosya masaüstümde. Sonra konsolu açtım sırası ile
cd /home/KullanıcıAdım/Masaüstü
daha sonra ise
sudo ./GoogleEarthLinux.bin

egitimist

.bin dosyasına çift tıklayıp kuruluma neden başlamıyorsun?

DeFacto

Bu dosya türü için kurulmuş bir uygulama yok diyor. İsterseniz ss atabilirim.

ufuk_k

cd /home/kullanıcıadı/Masaüstü komutundan sonra, ls -l komutunu verince çıktıda GoogleEarthLinux.bin dosyası var mı? Özel bir dosyan yoksa, cd komutundan sonra ls -l komutunu verip çıktısını yapıştırır mısın?

DeFacto

desperado@desperado-desktop:~/Masaüstü$ ls -l
toplam 42568
drwxr-xr-x  2 desperado desperado     4096 2008-06-17 12:51 anlatım
-rw-r--r--  1 desperado desperado   104733 2008-06-18 12:08 Desktop.rar
-rw-r--r--  1 desperado desperado    22289 2008-06-18 21:57 Ekran Görüntüsü-desp                      erado@desperado-desktop: ~-Masaüstü - Shell - Konsole.png
-rw-r--r--  1 desperado desperado    12827 2008-06-18 21:57 Ekran Görüntüsü-naut                      ilus.png
-rw-r--r--  1 desperado desperado      581 2008-06-07 20:51 für nekro dırop e na                      karat~
-rw-r--r--  1 desperado desperado 20277797 2008-06-18 21:05 Google_Earth_CZXD.bi                      n
-rw-------  1 desperado desperado 23048189 2008-05-27 21:56 GoogleEarthLinux.bin
drwxr-xr-x 11 desperado desperado     4096 2008-06-15 18:30 ıvır zıvır
-rw-r--r--  1 desperado desperado      260 2008-06-06 17:41 Kaydedilmemiş Belge:                       1~
-rw-r--r--  1 desperado desperado    37192 2008-06-10 18:29 metallica.jpg

ufuk_k

sudo chmod a+x GoogleEarthLinux.bin komutundan sonra aynı komutla tekrar dene.

egitimist

Bir de bunu dener misin?
sudo chmod 770 /home/kullanıcıadı/Masaüstü/GoogleEarthLinux.bin && ./GoogleEarthLinux.bin

DeFacto

ufuk_k çok çok teşekkürler oldu. Demekki erişimle alakalı bi olay. Tabi yaa permission denied ya tahmin etmeliydim :) bi kere daha başıma gelmişti de.. Hatırlayamadık işte yaşlılık.. Tekrar teşekkürler çözüldü diyorum o halde.

ufuk_k

Dosya çalıştırıabilir hakkına sahip değil. Önce onu vermek gerek.