Intel 965 Express Chipset Family Grafik Kartlari : desktop efffects , compiz set

Başlatan aenesias, 17 Mart 2008 - 18:00:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aenesias

Öncelikle şunu belirtelim bahsedilen grafik kartları compiz tarafından blacklisted edilmiştir yani kullanım sırasında beklenmeyen hatalar vermesi sebebiyle kısıtlanmışlardır. Extra desktop effects de bu kısıtlamalardan biridir. Eğer ki Linux'un meşhur desktop küpü bende de olsun diyorsanız bu kısıtlamaları kaldırarak olayı şu şekilde halledebiliriz.

Ubuntu 7.10'nu kurmuşsanız, compiz zaten kurulu gelir. Sadece compiz yöneticisini kurmanız yeterli olacaktır. Sağ tıklayıp masaüstü arka plan ayarlarını tıklayıp görüntü efektlerine giderseniz burada eksta efektleri göreceksiniz, seçmeye çalıştığınızda - Desktop effects could not be enabled - ya da efektler etkinleştirilemiyor gibi bir uyarı alırsanız şunları yapmalısınız:

1 . Ekran kartımızı black list'ten çıkarmalıyız, bunun için Terminale gidip

sudo rm -R ~/.config/compiz
mkdir -p ~/.config/compiz/ && echo SKIP_CHECKS=yes >> ~/.config/compiz/compiz-manager     

Alıntı Yaphttp://ubuntuforums.org/showthread.php?t=585365

Girdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatalım.
Daha sonra desktop küp gibi efektleri kullanabilmemiz için compiz setting manager eklememiz lazım ( göruütü efektleri kısmında 4 tane seçenek varsa buna gerek yok)

Compiz manageri eklemek icin
  sudo apt-get install compizconfig-settings-manager 
Alıntı Yaphttp://www.tech-recipes.com/rx/2756/ubuntu_install_compiz_config_settings_manager_configure_desktop_effects 
ya da buradan yardim alabilirsiniz.
http://www.ubuntu-tr.info/compiz-fusion/compiz-nasil-yuklenir-(acemiler-icin)/0/

Ayni şekilde system> tercihler > ileri masaüstü seçeneklerinden de ulaşabiliriz menüye.
Buradan sonrası size kalmış, istediğiniz göruütü efektlerini ayarlayabilirsiniz ....
Not: Ekran kartını balacklist'ten çıkardıktan sonra şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Ayrıca ben Ubuntuyu İngilizce kullandığım için çevirme hataları için kusura bakmayın.

Sypro

cümle yarısında satır atlama ve code bloklarının boş kalıp kodların alt satırlarda olması sorunlarını çözdüğüne göre çevirme hataları kimsenin gözüne batmayacaktır diye düşünüyorum:)
güzel bi şey çıktı ortaya ;)

güzel bir paylaşım teşekkürler.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

aenesias

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

arnavut55

haydaa, yeni kaldırdım ubuntuyu. 965GM de oluyorsa bu dediklerin emeğine sağlık dostum, çok çok teşekkür ederim

ecarpar

ubuntuyu kullanalı fazla olmadı ama i945Gm var bende fakat sorunsuz çalışıyor. Herhalde ekran kartımı tanımamış olsa Compiz Fusion çalışmazdı diye düşünüyorum. Yoksa çalışırmıydı. Akşam gidince bir bakayım ona ben.
Eşşeğin uzun bir yolculuğa çıkmış olması onun at olarak döneceği anlamına gelmez.

execetioner

BURDA YAZILANLARI YAPTIM ANCAK YINE OLMADI COMPİZİ KALDIRAMIYORUM BU KODLARLA BI HATA VERIYOR
omer@Satellite-L10:~$ sudo rm -R ~/.config/compiz
omer@Satellite-L10:~$ mkdir -p ~/.config/compiz/ && echo SKIP_CHECKS=yes >> ~/.config/compiz/compiz-manager       
omer@Satellite-L10:~$  sudo aptitude install compizconfig-settings-manager 
sudo: aptitude: command not found

EKRANDA BÖYLE CIKIYO ??

sema

Alıntı yapılan: execetioner - 15 Aralık 2010 - 18:01:51
BURDA YAZILANLARI YAPTIM ANCAK YINE OLMADI COMPİZİ KALDIRAMIYORUM BU KODLARLA BI HATA VERIYOR

aptitude değil apt-get kullanın, artık aptitude yüklü gelmiyor;

Yalnız bu konu Compiz'i kaldırmayı mı anlatıyor?!
susema

GAREZ

Alıntı yapılan: sema - 15 Aralık 2010 - 21:10:55
Alıntı yapılan: execetioner - 15 Aralık 2010 - 18:01:51

aptitude değil apt-get kullanın, artık aptitude yüklü gelmiyor;

Yalnız bu konu Compiz'i kaldırmayı mı anlatıyor?!

kurmayı anlatıyor... remove ile değiştirince kaldırması gerekiyor... ancak ubuntu yazılım merkezinde kurulu programlara bakıp oradan kaldırman daha kolay olur...

confickerbelasi

benim antika 775i945GZ asrock görsel efektler açıkken donuyor ubuntu 10.10.1 amd64 ile gerçi 9.10 ilede donuyordu anlaşılan bu antikanın ubuntu uyumu yok gibi zorla çalıştırtçam.