WPA ve WPA2 Sorunu Hakkında

Başlatan Eren, 17 Haziran 2008 - 18:56:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

Daha önce kullanmıştım ve malesef bir faydasını görememiştim

erginemr

Hmm, ilginç. Çünkü aynı sorunu yaşayan bu ecnebi arkadaşlar, bağlantı kopması probleminin, bu aracı kurduktan sonra ortadan kalktığını belirtmiş.

Tabii, sorunun asıl kaynağını bir bulabilsek... Kernel, network-manager, wpasupplicant, IP v6, çakışan başka bir uygulama, firmware (atheros, madwifi, vb.) sözcükleri onlarda da telaffuz ediliyor.

atomkarinca

@erginemr bu sorun yüzünden hayatım da hiç okumadığım kadar linux belgesi okumak zorunda kaldım denemediğim hemen hemen hiç bir şey kalmadı gibi . Düşünün son iki yılda çıkan tüm dhcp sürümlerini ve wpasupplicant sürümlerini kaynak koddan derleyip kurdum. Kurmadığım program zaten kalmamıştı. Yok olmadı olmadı. Bazı yaptığım işler okadar gülünç ki aklıma gelince utanıyorum. Fakat şunu farkettim bu sorun iki paketten kaynaklanıyor bir kernel iki wpasupplicant. Bunların ikisi de hatalı yada bir uyumsuzlukları var.

Sypro

Merhaba Ubuntu Kullanıcıları

Ubuntu ile birlikte kablosuz ağın tadını çıkarmak isteyen arkadaşlarımız broadcom markalı kablosuz ağ aparatı (chipset'i) kullananlar bilirlerki ubuntu 8′de çekirdekten olsa gerek wireless kartı tanımıyor..

Ubuntu'da iwconfig , iwlist scan dediğimde hiç bir cihazı göremiyordum wlan0 kartını hiç bir şekilde görmüyordu,tanımıyordu..
Öncelikle wpa/wpa2 şifrelemesinden ötürümü görmüyor dedim ancak iwconfig dediğimde wlan0′a ait hiç bir kayıt göremeyince bir sürücünün kurulamaması ile karşı karşıya olduğumu anlamıştım

Çözümü :

Kurulum öncesi hazırlık: aşağıdaki 3 satırdaki kodu terminale giriniz.
echo 'blacklist bcm43xx' | sudo tee -a /etc/modprobe.d/blacklist
sudo apt-get install ndiswrapper-utils-1.9
mkdir ~/bcm43xx; cd ~/bcm43xx

1) Broadcom üreticisine ait kablosuz ağ kartımızın önce model numarasını öğrenelim.

Terminal'e ( Applications > Accessories > Terminal )
spci | grep Broadcom\ Corporation

komutunu yazalım, aşağıdaki gibi bir sonuç aldığımızı görelim.

03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4328 802.11a/b/g/n (rev 03)

Yukarı'da da belirttiğim gibi BCM4328(rev3) benim kablosuz ağ kartımın modeli, bu sizlerle aynıda olabilir değişikte olabilir,

2) İşletim sistemimizden öğrendiğimiz model numarasını bu adresteki listede bulalım.

3) Bulduğumuz modeiln hemen iki kolon sırasında Step 2a,Step 2b,Step 2c,Step 2d gibi şeyler yazar, Sizinki hangisi ise dikey çubuğunuzu (scrool'unuzu) aşağı çekip o kurulum şemanıza gidip her satırı terminale yazıp çalıştırınız, terminaldeki sonuçlara bakarak doğru bir şekilde indirilip, sıkıştırılmış dosyayı çıkardığınızdan emin olunuz.

Bu "Step 2x" nedir ?

Model numaranıza göre kurmanız gereken sürücüler ayırılmıştır, model numaranızı bulduğunuzda, o kurulum şemasındaki istenen kodları çalıştırmanız gerekmektedir.

4) Çıkardığınız dosyayı şimdi konfig etmemiz gerekiyor, aşağıdaki kodları teker teker çalıştırınız.
sudo ndiswrapper -i bcmwl5.inf
ndiswrapper -l
sudo depmod -a
sudo modprobe ndiswrapper
sudo cp /etc/network/interfaces /etc/network/interfaces.orig
echo -e 'auto lo\niface lo inet loopback\n' | sudo tee /etc/network/interfaces
sudo ndiswrapper -m
echo 'ndiswrapper' | sudo tee -a /etc/modules
echo 'ENABLED=0′ | sudo tee -a /etc/default/wpasupplicant

5) Evet arkadaşlar 4.madde'deki kodlarıda çalıştırdıktan sonra işletim sistemimizi yeniden başlatalım.

6) Ve şimdi saatin hemen sol tarafındaki network simgesine sol ile tıklayıp bağlantımızı ayarlıyalım.

EK NOT : Bu işlemler temiz bir ubuntu kurulumundan sonra denenmiş, ve çalışırlığı test edilmiştir, yazım hataları için şimdiden özür dilerim

Çözüm gidermede aşamasında kaynak alınan site : https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Driver/bcm43xx/Feisty_No-Fluff

Ersin ÖLMEZ (#Sam Orpheus)
http://www.ersinolmez.com

Alıntıdır. Kimden olduğu ve kişinin personel web sitesi altta belirtilmiştir. Deneme imkanım yok maalesef, wired bağlanıyorum çünkü. Deneyip yorumlarınızı yazarsanız ve işe yaradığını onaylarsanız sticky olarak bir yerlere koyarız yeni gelenlerin de işine yarar.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

magic1

arkadaşlar, bu wireless (wpa2) ile ilgili yazıları okudum ancak, hala internete bağlanamadım. yazdığınız kodların dışında başka bir yol deneme şansı yok mu?

atomkarinca

magic1

inceledim de anlayıp çözmek nasip olur inşallah.

mbt28

bence sorun wpa dan değilde çekirdekten çünki ben şifresiz ağa bağlanıyorum ve aynı sorunları yaşıyorum.

mbt28

Bu bütün linuxlarda salgın hastalıkmı yokmudur çözümü? Bir arkadaş bilmem kaç bin bilgisayarı işi için ubuntudan mandrivaya geçirmişti ne oldu peki sonuç ne? Düzeldimi?

Kopmayan bağlantı istiyoruz.

Sypro

Suse 'de yok diye biliyorum, EkoBim öyle demişti.

atomkarinca

Pclos'da yok. Güncellersen var.(güncellenmemesi gereken paketler; kernel,dhcp,wpasupplicant)
Ubuntu Gutsy'de yok, İntrepid'de yok güncellersens var (güncellenmemesi gereken paketler; wpasupplicant)daha doğrusu sorunsuz çalışan tek version wpasupplicant_0.6.0+0.5.8-0ubuntu2_i386.deb)

mbt28

benim wpasupplicant sürümüm zaten yukarda yazdığınla aynı. pclos osun tinyme diye bir küçük hali var onu deneyeceğim şimdi.

atomkarinca

Sen hardy kullanıyorsun. Ben intrepid den bahsediyorum karıştırma. tinyme ile de güncel pclos paketleri gelecek sorun yaşama ihtimalin çok yüksek

mbt28

tinyme 2008.0 var bir kaç ay veya daha fazla olmuş sanırı çıkalı. PCLOS ne kadar eski olmalı çalışması için?

atomkarinca

eren

Alıntı yapılan: mbt28 - 27 Ağustos 2008 - 21:28:35
Bu bütün linuxlarda salgın hastalıkmı yokmudur çözümü? Bir arkadaş bilmem kaç bin bilgisayarı işi için ubuntudan mandrivaya geçirmişti ne oldu peki sonuç ne? Düzeldimi?

Kopmayan bağlantı istiyoruz.

Sanırım Kozmo'dan bahsediyorsunuz. Mandriva da sorun verince arkadaşı işten attılar, BSD dağıtımlarına geçirmişti ama onu da firmalar kullanamamışlardı. Kozmo şu an ne yapıyor bilmiyorum, işten atıldıktan kısa bir süre sonra kendisinden haber alınamaz duruma geçti, e-posta mesajlarına cevap vermiyor, Gtalk, Jabber, MSN v.b. açmıyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

eren

Alıntı yapılan: Sypro - 28 Ağustos 2008 - 00:49:15
Şeyda çok üzülcek:)

Ekmek parasına giren bir konuda gülümseme art niyet olmasa bile hoş olmuyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

mbt28

Onunkide aşırı derecede stress dolu bir işti. Ömründen ömür gitmiştir. Sorun bu kadar büyükken geliştiriciler nasıl olurda çözemiyorlar veya sistemlerin bozuk paketlerle güncellenmesine izin veriyorlar şaşıyorum.

Pclos indireceğim ama hangi sürüm pclos2007 mi yoksa pclos-gnome2008 mu hangisinde sorun yok?

heartsmagic

Bizim açtığımız hata bildirim sayfasına Ubuntu kernel hata takip ekibinden Leann Ogasawara bir mesaj geçmiş. Bu meselenin 2.6.27 serisi ile çözüldüğünü ve bizden geri bildirim yapmamızı bekliyorlar. Orada da sordum bu seri Intrepid Ibex üzerinde mevcut ki kendisi de bunu belirtmiş. Hardy için ne olabilirin cevabını bekliyorum şu anda?

Şimdi, Intrepid üzerinde olup da bu sorunu yaşayan ve 2.6.27 kullanan arkadaş var mı? Ya da bu sorunu yaşayan ancak hala 2.6.27'ye yükselmemiş arkadaşlar yükselebilirler mi?

İlgili sayfa: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/240282
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

8.10 Alpha 4 sürümünde sorun yok, burada bulduğum 4 USB cihazı test ettim.

Dipnot: Sinyal seviyeleri çok zayıf görünüyor, Vista ile 5 görünen yer Ibex altında 2 görünüyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

2.6.27 kernele geçtim bağlanmak biraz sıkıntılı. Ama en önemlisi bağlandıkdan 1 dakika sonra kopuyorum. 2.6.26 kernel daha iyiydi.

eren

Benim denediklerimde bağlantı var gibi ama sinyal seviyesi çok zayıf.