[Çözüldü] Mplayer'da HD Video İzleme

Başlatan sinanaykut, 17 Haziran 2008 - 16:11:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sinanaykut

Merhabalar! MSI marka 1.65 dual core işlemcili 1 GB ram'a sahip vasat bir laptopum var. Güncellemelerim tam. Lakin HD videolarda özellikle mplayer ile istediğim verimi alamamaktayım. Bu konuyu da araştırırken...

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=629701&highlight=mplayer

içindekileri kısaca özetlersem:

#!/bin/bash
nice -n 0 mplayer -vfm ffmpeg -lavdopts lowres=2:fast:skiploopfilter=all:threads=8 "${1}"

işime yarayacak bu betiği buldum. Yanlız bu betiğin problemi de HD filmleri Tam ekran boyutuna geçirmeden, ekranın oldukça dışına taşacak bir boyutta - tahminim HD nin orjinal boyutunda gösteriyor -  göstermesiydi. Ben de araştırmalarıma devam ettim. Ta ki sitenizdeki bir ankette, site yöneticilerinden birinin kullandığı betiği tesadüf eseri görene kadar:

#!/bin/bash
mplayer -fs -vo sdl  -subcp ISO8859-9 -fontconfig -subfont-autoscale 0 -geometry +0+70 -subfont-text-scale 25 "$1"

Bunun üzerine sitenizde bulduğum bu betiği inceledim ve tam ekran video için " -fs " nin kullanıldığını farkettim. Tabi bu "-fs" yi önceki siteden oluşturduğum betiğe ekleyince bu sefer yine video oynatımında istediğim akıcılığı elde edemedim.

Sizden istediğim ise, bu konudaki bilgili arkadaşların bana yardımcı olmasıdır elbette ^^

heartsmagic

-fs eklemekle, açtıktan sonra f tuşuna basmak arasında fark yok. Akıcılık derken tıkanıyor mu filmler?
Eğer bir üstteki komutla tıkanmıyorsa monitoraspect eklemeyi denedin mi? Örneğin:
-monitoraspect 16:9
veya
-monitoraspect 4:3
gibi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sinanaykut

Aspect vermek vidyonun hızlanmasına yardımcı olur mu?

Bir de video çift sesli ve dışarıdan altyazı koymak istiyorum. Bunları nasıl yapabilirim betikler aracılığıyla?

heartsmagic

Hızlanmasına yardımcı olmaz, sadece boyutla oynamış, kendi isteğine göre ayarlamış olursun. Emin olmasam da dışarı taşmayı engelleyebilir diye düşünüyorum. Çift ses konusunu bilemiyorum HD videolarda nasıl oluyor ancak alt yazı işi kolay.
-sub alt_yazı.srt diye eklersin olur biter. Hatta filmle alt yazı ismi aynı olursa kendiliğinden yüklenir. Türkçe karakter desteği için
-subcp ISO8859-9  ekleyebilirsin.

sinanaykut

Çok teşekkür ederim bütün sorunlarım çözüldü sayılır. Keşke komut girmeden de şu betiği çalıştırabilsem. Aslında elimdeki birkaç betiği birbirine katmış oldum, paylaşayım da ^^

Eğer benim gibi anime düşkünüyseniz ve de elinizde çift audio'lu bir .mkv var ise, sesi japonca ve altyazıyı türkçe almak istiyorsanız, pc'niz de benimki gibi vasat bir konfigurasyona sahipse sanırım bu betik çok işinize yarayacak ^^.

#!/bin/bash
nice -n 0 mplayer -alang jpn -fs -subcp ISO8859-9 -fontconfig -subfont-autoscale 0 -subfont-text-scale 35 -vfm ffmpeg -lavdopts lowres=2:fast:skiploopfilter=all:threads=8 "${1}"

heartsmagic

Sürekli komut kullanmana gerek yok. Bu komutları misal MP isimli bir dosyaya yazıp /usr/local/bin altına koyarsın.
sudo chmod +x /usr/local/bin/MP
ile çalıştırma hakkı verirsin. Videoları birlikte aç menüsünden özel komut kullan kısmına MP yazarsın. Bundan sonra kendiliğinden bu betikle açılır.

sinanaykut

Bu çözüm hoşuma gitti ancak masaüstüne kısayol gibi birşey olsa bu betik de ben oradan tıklayınca açılsa... Betik dosyasını mı kısayol olarak göstereceğim?

heartsmagic

Bu betik program açmaz zaten. Sen bir film göstermedikten sonra çalışmaz bile. Kısa yolun anlamı kalmıyor yani.
Şunları yap:
sudo gedit /usr/local/bin/MP
ile dosyayı aç. Açılan dosya boş olacaktır. İçine en son ayarladığın kodları yaz, kaydet kapat.
sudo chmod +x /usr/local/bin/MP
ile çalıştırma hakkı ver.
Bir videoyu sağ tıkla -> Birlikte Aç -> Başka Uygulama ile Aç
kısmına gel. Alttan "Özel komut kullan" kısmını tıkla ve oraya MP yaz. Kapat. Bundan sonra sen çift tıkladığında bu betikle açılacaktır videolar. Ancak alt yazı ismini video ile aynı yaparsan kendiliğinden yüklenmiş olur.

sinanaykut

Çok teşekkür ederim. Sorunum tamamen çözülmüş oldu.

heartsmagic

Böylece bir başlığı daha etiketleyip, kapatabiliriz.