Mandriva Satılıyor mu?

Başlatan fortran, 18 Mayıs 2010 - 20:05:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Pardus'un deposu yeterince geniş olmadığı pek çok yazılımı sonradan derlemek gerekiyor. Mandriva'nın ise deposu zaten yeterince geniş, farkı deb yerine rpm ile çalışması. Menüdeki yazılım kur kaldır bölümünden depodaki her türlü yazılım yüklenebilir, kaldırılabilir. Terminalden yazılım kurup kaldırmak içinse urpmi ve urpme komutları gerekiyor. Örnek vermek gerekirse su komutunu girin ardından da root şifrenizi girin. Örneğin emesene yazılımını yüklemek istiyorsunuz:

Kurmak için: urpmi emesene
Kaldırmak için: urpme emesene

Depoda olmayan yazılımları kendi sitelerinden varsa rpmlerini indirerek kurabilirsiniz. Mandriva Türkiye sitesine de danışabilirsiniz.

Aslında merak ettiklerinizi ve Mandriva'daki sorunlarınızı Mandriva Türkiye Topluluğunun sitesine sorabilirsiniz, Sonuçta onlar Mandriva'yı daha iyi biliyorlardır, size yardımcı olacaklardır. Ayrıca Mandriva Türkiye sitesinin bir "sık sorulanlar sayfası" var, ziyaret etmenizi öneririm. Aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://wiki.mandriva.com/tr/S.S.S.

erhangulsum

powerpack fiyati da inmis, 29 euro olmus, dun cidden alasim geldi ama daha once kullanmadigimdan emin olamadim... powerpack ubuntudan ne farki var ki acaba?

ubuntuda olmayan ne var?

badhero

Alıntı yapılan: erhangulsum - 19 Mayıs 2010 - 23:44:40
powerpack fiyati da inmis, 29 euro olmus, dun cidden alasim geldi ama daha once kullanmadigimdan emin olamadim... powerpack ubuntudan ne farki var ki acaba?

ubuntuda olmayan ne var?

Burada özetlemişler. Kafanıza takılan diğer soruların cevaplarını Mandriva Türkiye Forumlarında bulabilirsiniz. Ancak, doğrudan Ubuntu ile kıyaslamasının olduğu bir belge bulabileceğinizi sanmıyorum.

XRumer

Aslında Ubuntu'da olmayacak bir şey yok, kısıtlı ilaveler zaten var bunu Ubuntu'ya da kurabilirsiniz.

Asıl numarası bazı ücretli yazılımları hazır kurulu olarak sunmaktadır. Hangileri olduğunu bilmiyorum çok faydalı şeyler varmış, hangi yazılımlar olduğunu Mandriva forumunu sorabilirsiniz.

Ubuntu'da, Mandriva'nın normal sürümünde ya da başka bir dağıtımda bu yazılımları sonradan satın almanız, kurmanız ve sistemle entegrasynu için bazı ufak tefek ayarlar yapmanız gerekmektedir.

Herhangi bir dağıtımda ya da Mandriva'nın normal sürümünde hazır kurulu gelmeyen donanım sürücülerini de barındırır.

Bir başka artısı ise teknik desteğinin olmasıdır. Daha ayrıntılı bilgi için Mandriva resmi sitesine başvurabilir, Mandriva Türkiye forumuna merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Ya da Bethiro'nun verdiği linke bakabilirsiniz.

badhero

Cedega programını içerdiğini biliyorum. Cedega ile birçok Windows oyunu Linux üzerinde oynanabiliyormuş. Ayrıca Counter-Strike oynayanların ilgisini çekebilecek bir şey; bu program sXe-Injected anti hile uygulamasını da çalıştırıyor.

xwes

Mesela içinde tüm sürücüler de var benim bildiğim.

ironic

Eğer alma olanağımız varsa alalım. Sonuçta bir Linux dağıtımı. Bildiğim kadarıyla  bir de kitap gönderiyorlar.

XRumer

Evet Cedega da varmış ama ondan başka pek çok tescilli yazılım da var.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2010 - 00:39:06

Fluendo da varmış. Başka neler olduğunu araştırıyorum, fiyatı da düşmüşken alayım diyorum. Galiba Powerpack'ın masaüstü kendine has bazı özelleştirmeler de taşıyor.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Mayıs 2010 - 00:46:29

Alıntı yapılan: ironic - 20 Mayıs 2010 - 00:35:25
Eğer alma olanağımız varsa alalım. Sonuçta bir Linux dağıtımı. Bildiğim kadarıyla  bir de kitap gönderiyorlar.

Ama kitap Türkçe olmadıktan sonra bir anlamı yok ki kitabın. Ama yabancı dil biliyorsanız o başka tabii. Ayrıca birden fazla kişinin bilgisayarına kullanılmasına izin var mı ki? Sonuçta bildiğimiz Linux'tan farklı bir şey bu, paralı ve içinde GPL lisansı olmayan yazılımlar var. Mandriva forumunda da bu konu konuşulmuştu. Normal sürümü dağıtmak serbest tabii.

ironic

Ayrıntılara çok dalmaya gerek yok. 29 euro avrupa normlarında bir kitap parası bile değil. Almak isteyen bir kişi için uçuk bir rakam değil bence. Zaten amaç Mandriva' ya katkı sağlamak , meseleye burdan bakalım.

Neptunmavisi

ortalama 2 yıl mandriva kullandım. Oldukça iyi bir dağıtım. Özellikle Mandriva nın Denetim masası gibi bir uygulama Yazılım dünyasında tanımıyorum. Mandriva nın Üstün özelliklerini anlatmaya kalksam epey uzun sürer.  Dağıtım savaşları çıkarmak gibi olmasın ama. Bu günde tek tercihim Mandriva. Mandriva yı bi deneyin. bi müddet kullanın. Hak verebilirsiniz.

eribol, Mandriva nın Kullanıcılarına uzak mesafeli ve ilgisiz olduğunu ispatlayacak veri varmı elinizde? sizinkisi Kaba ve Çirkin bir iftira. açık konuşmak gerekirse Kapanıp Kapanmayacağı henuz belli olmayan Bir dağıtım için düşene bende vurayım yaklaşımı sizinkisi. ama umarım düşmeyecek ve oldukça yükselecek.

Sanırım sizin tepkiniz Mandriva nın Ubuntu gibi Mono yu bağrına basmamasından dolayıdır. Mandriva her  zaman Açık kaynak/Özgürlük ideallerine bağlı kaldı. ve Tıpkı Debian Gibi Linux un ve özgür yazılımın. özgürlüğün teminatı olacaktır.

bu arada Mono Go home.

Mandriva Power Packe gelince. Evet Paralı sürümüdür.  ve şu ana kadar hep düşünmüşümdür satın almayı. param olduğunda sırf destek için satın alacağım.  ve sizleride destek olmaya çağırıyorum.

İşlemcide AMD, İşletim sisteminde Linuxtan şaşmam.

heartsmagic

@Neptunmavisi, forumda okuduğun düşünceleri kişiselleştirerek insanlara bu noktadan cevap verme lütfen. Dileyen Mono'yu destekler, dileyen desteklemez. Mandriva'yı da Mono üzerinden savunacaksan bence savunma. @eribol kendine göre bir yorumda bulunmuş. Bu yorumu tutup da "kaba ve çirkin bir iftira" olarak nitelendirirsen tüm iyi niyetine rağmen! açık bir tartışmaya sebep olursun. Asıl kaba ve çirkin olan da budur. Doğru olansa nazik bir şekilde @eribol'un bu düşünceye nereden kapıldığını sormaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eribol

Alıntı yapılan: tarakbumba - 19 Mayıs 2010 - 00:37:53
Merhabalar, Mandriva' nın bugünkü durumunun mali açıdan en büyük nedeni Red Hat gibi bir devi aşabilecek ticari girişimler yapamamış olmasıdır. Bir neden daha var ki; hem mali başarısızlığının hem de Linux dağıtımları arasındaki popülerliğinin görece az olmasının nedeni: 2008 yılına kadar uyguladıkları Mandriva Club saçmalığı. Bu dönemde çoğu yazılımın Mandriva RPM paketleri sadece bu kulüp üyelerine açıktı ve üyelik ücretliydi. Yıllarca bu uygulama nedeniyle çok şey kaybettiler. Uygulamayı 2008 yılında sonlandırmış olsalar da daha halen çok kişi Mandriva' yı tümüyle ücretli sanıyor.
@Neptunmavisi sadece bu başlıktaki mesajları okumuş olsaydın bile aslında cevabı bulabilirdin. Her ne kadar illa ücretsiz olacak diye bir kaide bulunmasa da Ubuntu gibi hep ücretsiz olacak vaadinde bulunan ve kullanıcısının evine kadar cd yollayan bir dağıtımın yanında mandriva'nın önceki tutumlarını yanyana koyduğunuz zaman hangisi daha sempatik geliyor acaba?

Alıntı Yapsizinkisi Kaba ve Çirkin bir iftira.
herhalde bu yorumlar insanları rahatlatıyor.

stratovarius

Bugün mandriva denemesi yaptım sonunda 3 saatlik uğraştırdı ve sonra kubuntuya döndüm. Benim bilgisayar mandrivayayı sevmedi :P İlginçtir kubuntuda kurulumdada sonrasındada çok daha az sorun yaşadım. Açıkcası ben sevmedim.

mahmutturker

Arkadaşlar yanlış anlamayında hem microsoft a cepe özgür mözgür ayağına hemde linux a para verip alıyoruz, sizce doğrumu bu, bakın paranın girdiği bir yeri yardım mardım ayağına bulandırırlar öyle sırf microsoft a vermeylimde linux kazansın demek aynı mantığın linux üreticilerine yeni bir yön çizdirmek demek buda yaptığının özgürlüğünü kısarak paralı hale getirmek demek burada amaç rant oluşturanları kınamak değilmiydi tekelleri kaldırmak değilmiydi " destek olsun diye alacağım" demek yarın mandriva satıcılarınıda microsoftlaştırır, para verdikten sonra microsoft dururken neden linux birde bunu sorun bakalım kendinize, destek size veriliyormu peki ?

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: mahmutturker - 25 Mayıs 2010 - 15:16:44
Arkadaşlar yanlış anlamayında hem microsoft a cepe özgür mözgür ayağına hemde linux a para verip alıyoruz, sizce doğrumu bu, bakın paranın girdiği bir yeri yardım mardım ayağına bulandırırlar öyle sırf microsoft a vermeylimde linux kazansın demek aynı mantığın linux üreticilerine yeni bir yön çizdirmek demek buda yaptığının özgürlüğünü kısarak paralı hale getirmek demek burada amaç rant oluşturanları kınamak değilmiydi tekelleri kaldırmak değilmiydi " destek olsun diye alacağım" demek yarın mandriva satıcılarınıda microsoftlaştırır, para verdikten sonra microsoft dururken neden linux birde bunu sorun bakalım kendinize, destek size veriliyormu peki ?
Özgür yazılım demek ücretsiz demek değildir. İsteyen ücret karşılığı da satabilir.

badhero

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 25 Mayıs 2010 - 15:35:15
Özgür yazılım demek ücretsiz demek değildir. İsteyen ücret karşılığı da satabilir.

+1. Linux dağıtımlarını özgür yapan ücretsiz olması değil açık kaynak olmasıdır. "Özgürlük=Bedavacılık" anlayışı bırakılmalı.

maydin95

Konu sapmasını istemiyorum ama ben pardusta TÜrkçe olmayan çok kısım var. Ama her yerde Türkçe desteği için Pardus diyorlar. Dolphinde buraya aç bile ingilizce idi. Bence Ubuntu daha türkçe. Yoksa pardus kurulduktan sonra dil güncellemesi yapmak mı gerekiyor.
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

@maydin95, konunun bende sapmasını istemem ancak Dolphin Pardus'a ait bir paket değildir. KDE'ye aittir kendisi. Ancak şu durumda Pardus eksik yapıyor demektir: Dolphin Türkçeleştirilmiştir ancak Padus bu güncellemeyi almamıştır. İşte bu durumda kabahtli olur. Fakat diğer türlü KDE için olan bir paketin İngilizce olması (dolaylı yoldan demiyorum) doğrudan Pardus'u bağlamaz. Evet, kendileri el atsa güzel olabilir ama bu sefer de Türkçeleştirme iki başlı olarak devam eder, ki bu çeviri çalışmalarındaki en sıkıntılı meselelerden biridir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.