[Çözüldü] uzak masaüstü

Başlatan onyx, 16 Haziran 2008 - 21:51:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

onyx

herkese merhaba;
ben yeni bir ubuntu ve linux kullanıcısıyım. Forumdaki arkadaşların katkılarıyla kablosuz ağ bağlantısı yapmayı başardım şimdi de asıl önemli sorunumu halletmek için yardımınıza ihtiyacım var. Ben ubuntuyu tam olarak öğrenebilmek için windows ile olan tüm bağımı koparmam gerektiğini düşündüm ve notebook'umdan windows'u kaldırdım. Ama işlerimi windows üzerinden uzak masa üstü bağlantısı ile sağlıyordum şimdi ubuntu da uzak masa üstü bağlantısı yapmaya çalıştığımda olmuyor bağlana tıklayıp Ip adresini doğru girdiğime eminim ama bağlanmıyor birde altta port yazan yer windows'da yoktu orda 5900 yazıyor sorun bundanmı kaynaklanıyor oraya ne girmeliyim. Bu konuda da bana yardımcı olmanızı rica ediyorum

tachibana

Windows'a uzak masaüstü bağlantısı için Remote Desktop Viewer yerine Terminal Server Client uygulamasını kullanmanız gerekir.

heartsmagic

Bağlanacağın yerde ayarlamaları yaptın mı? Kısacası bağlanacağın yerde vino çalışıyor mu? Sen Vinagre ile istek yaptığında karşı taraf ön tanımlı olarak izin vermeni bekler, böyle bir şey olmuyor mu? IP adı yerine makine ismiyle denedin mi?

Dışarıdan bağlandığında 5900 portunu içerideki makinelerden birine yönlendirmen lazım ancak eğer aynı ağda ise buna gerek kalmayabilir. Tabi ki subnetler farklı değilse.

Not: Arkadaşta iki sistemde Linux sanırım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

onyx

bu vino sorusunun yanıtını bilmiyorum bu soruların cevaplarına daha önce hiç ihtiyacım olmamıştı statik Ip'yi ve kendi parolamı girerek uzak masa üstüne giriyordum tek bildiğim bu ne yapmam nereleri doldurmam lazımki

tachibana

Eğer uzaktan bağlanmaya çalıştığınız bilgisayar Windows ise Uygulamalar -> Internet -> Terminal Server Client uygulamasını kullanmanız gerekli. İşte aşağıda ki gibi bir ekranı var. Sadece üstü çizili kısma ip adresini girmelisin.

[IMG]http://img388.imageshack.us/img388/469/screenshotterminalserveon1.th.png[/img]

Eğer bağlanmaya çalıştığınız bilgisayar linux kullanıyorsa vino yani uzaktan bağlantıya izin veren uygulamanın çalışıyor olması lazım ki anladığım kadarıyla bu ağ yöneticinizin işi. O zaman da Uygulamalar -> Internet -> Remote Desktop Viewer uygulamasını kullanman gerekli. Üstteki menüden Makine -> bağlan dedikten sonra host kısmına bağlanacağın ip'yi yazıyosun ve bağlanıyorsun.

heartsmagic

Ben iki sistemin de hala Linux olduğunu düşünüyorum. Eğer öyleyse:
Bağlanacağın makineye git:
Sistem->Tercihler->Uzak Masaüstü Tercihleri
burayı aç ve ayarlamaları yap.

İstek yapacağın makineye git:
Uygulamalar->Uzak Masaüstü Görüntüleyici
ile programı çalıştır ve bağlanmayı dene. Eğer sunucu yaptığın makine de bağlantı onayını işaretlemişsen gidip o makine de bir de onay vermen lazım.

tachibana

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Haziran 2008 - 23:26:24
Ben iki sistemin de hala Linux olduğunu düşünüyorum. Eğer öyleyse:
Bağlanacağın makineye git:
Sistem->Tercihler->Uzak Masaüstü Tercihleri
burayı aç ve ayarlamaları yap.

İstek yapacağın makineye git:
Uygulamalar->Uzak Masaüstü Görüntüleyici
ile programı çalıştır ve bağlanmayı dene. Eğer sunucu yaptığın makine de bağlantı onayını işaretlemişsen gidip o makine de bir de onay vermen lazım.

Hocam artık ikisinide gayet detaylı anlatmışız. Herhalde çözülür olay  :D :D

onyx

:D :D çözülüüüüür çözülür. Çözüldü bile çok saolun gayretiniz için tachibana arkadaşımızın dediği gibi yaptım. Bizim sistemlerde bildiğim kadarıyla ayrı ayrı çalışan 6-7 server var bu sunucu windows işletim sistemli herhalde yada sanal makinamı var bilmiyorum ama sorunum çözülmüş oldu.

heartsmagic

@tachibana'ya teşekkür eder, başlığı etiketleyip kapatırız.