.tar.gz ve diğer paketler nasıl yüklenir?

Başlatan jawes, 17 Mart 2008 - 00:17:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

jawes

İnanın ki bunun gibi sorunun beni bu derece rahatsız ediceğini hiç tahmin etmemiştim.
Yaklaşık 2 aydır Ubuntu'dayım ama hala bu paketleri nasıl yükleneceğini öğrenmiş değilim.
Ne kadar araştırdıysam da sadece kafa karıştırıcı yazılardan başka bir şey bulamadım ve en sonunda pes etmek üzereyim, lütfen yardım edin.

Yetkili arkadaşlar ya da bu konuda uzman bir kişi yardım ederse minnettar kalırım.
Resimli anlatım da çok yardımcı olacaktır,mümkünse tabi mümkün değilse de tane tane yapılacaklar anlatılırsa da güzel olur. Şimdiden ilgi için teşekkürler.

Ha bir de bu konuyu arattım ve sonra açtım.
LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sypro

bi de mümkünse gereksiz yere bold italic ve underline falan kullanmasanız, o zaman efsane olur bence..
okumayı güçleştirmekten başka bi fonksiyonu yok çünkü, gerektiği yerde eyvallah da bu post için çok gereksiz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

jawes

Yardımlarınız için teşekkürler.Ama maalesef  hiçbir şekilde  yardımcı olmadı.Yazıları anlamak zor
galiba.Böyle giderse havlu atmak zorunda kalcağım.

HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

SoulSmasher

eğer indirilen dosya kaynak kodu ise derleme işlemi aslında programdan programa değişir. ama genelde ./configure, make , make install 3lüsü uygulanır kaynak kodlarında.. içerisindeki README adlı dosyayı okuyun mutlaka, ya da nasıl kurulduğuna dair google da arama yapın. make in yanına bazen --enable modüladı gibi derlemeye eklenecek şeyler eklenir (misal mplayer derlemesi).

heartsmagic

Eğer o kadar yazılan şeyden sonra yardımcı olunmadıysa sanırım cidden havlu atman lazım. Zannımca senin yaklaşımın yanlış ya da eksik. Zira deneyip denemediğinden bile şüpheleniyorum ben. Örneğin, bir programı kurmayı denedin de mi bunları söylüyorsun yoksa hiç denemeden yazılanlar mı gözünü korkuttu?

Ayırca Linux'a yeni başlayan bir kullanıcı, hele hele Ubuntu ile başladıysa ilk etapta kaynaktan kuruluma yanaşmamalı. O yazılarda da bu belirtiliyor zaten. Ancak eğer yanaşacaksa da bu kadar kolay pes etmemeli.

jawes

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2008 - 00:05:50
Eğer o kadar yazılan şeyden sonra yardımcı olunmadıysa sanırım cidden havlu atman lazım. Zannımca senin yaklaşımın yanlış ya da eksik. Zira deneyip denemediğinden bile şüpheleniyorum ben. Örneğin, bir programı kurmayı denedin de mi bunları söylüyorsun yoksa hiç denemeden yazılanlar mı gözünü korkuttu?

Ayırca Linux'a yeni başlayan bir kullanıcı, hele hele Ubuntu ile başladıysa ilk etapta kaynaktan kuruluma yanaşmamalı. O yazılarda da bu belirtiliyor zaten. Ancak eğer yanaşacaksa da bu kadar kolay pes etmemeli.

Size nasıl anlatayım bilmiyorum ki. Şimdi  Windows'tan örnek vereyim bazı programlar exe  halinde inmezdi açık hali yani yüklü haliyle gelirdi. Klasörün içinde başlatıcı exe dosyaları  olurdu. O şekilde işlerdi. 

Ama bu  tar.gz ve türevleri  sadece  parçalar halinde klasör içinde duruyorlar onları yapılandırmak için  sizin verdiğiniz yollar;
sistemin onları bulup derleyip paket haline getirip yüklemesi olarak anlatılıyor.  Bunların hepsini anladım.
Ya ben anlatılanları  anlamıyorum ya da bu anlatım tarzı uzman kişiler için yapılmış.
Sonuçta burada eğitimle ilgili bir sorun var.

Son olarak da  denemekten bıkana kadar denedim ve malesef bir  sonuca ulaşamadım.
Bazı kodlar bende  hata veriyor.  Hata verenlerde geriye kalanları devre dışı bırakıyor.
Sizden isteğim sadece biraz daha tolerans.
Hatta bır ara iyi bir gelişme gösterirsem  kendimce şöyle düşünüyordum; belki ben de bir linux geliştiricisi olurum, felan. Tabi ki hala var bu düşünce ama bazı sorunlar beni frenliyor.
Eğer ki bir resimli anlatım olsaydı bu konu hakkında daha iyi bir sonuç alınırdı diye düşünüyorum, yetkili arkadaşlar.

heartsmagic

Hatalı değilsin ancak yaklaşımın yanlış. Bak yine aynı yere dönmüşüz. Neden ilk etapta Linuxu ve Ubuntuyu biraz tanımak için kendine süre vermiyorsun, bu arada depoları kullanarak bir tıklamayla program kurma rahatlığını yaşamıyorsun da programları derlemeye çalışıyorsun? Sen yüzmeyi öğrenmeden açık denizlere balıklama dalmak istiyorsun.

Madem program derleyeceksin yukarıda verdiğim kaynaklar emin ol yeterli. Sen ne yaptığını , ne hata aldığını anlatırsan, buraya geçersen biz daha fazla tolerans elbette gösteririz.

Lütfen resimli anlatım falan arama, yukarıdaki yazılar güzel güzel her şeyi anlatıyor zaten. Ancak madem arıyorsun sana zamanında ilk ve tek defa yaptığım resimli anlatımı aktarıyım:

http://www.heartsmagic.net/kaynaktan-program-kurulumu/

İlk ve tek diyoruz zira resimli anlatımın çok ideal olmadığını düşünüyorum.

Ubuntu altında program derlemek için geliştirme programlarına ihtiyacın vardır. İlk etapta build-essential paketi olmazsa olmazlar arasındadır. Kaldı ki o programı derlemen için diğer geliştirme paketlerine de ihtiyaç duyarsın. Mesele program QT ile yazılmışsa ve sen bunu derlemek istiyorsan qt devel gibi paketlere ihtiyaç duyarsın. Şu an yazdıklarımı anlamıyorsan lütfen program derlemeye şimdilik yanaşma.

jawes

Şimdilik iyi akşamlar çünkü; geç oldu. Yardımların ve açıklamaların için sağol.
Bir iki defa daha  denemelerde bulunacağım. Ondan sonra  iyi veya kötü neler olduğunu yazarım.

munirekinci

İhtiyacın olan yazılımı Synaptic ile aramayı dene. Eğer hazır paket varsa derleyerek kurmana gerek yok. (Özel durumlar hariç)

structi

ben ./configure den sonra make yaptığımda
Makefile:219: buildsys.mk: No such file or directory
make: *** No rule to make target `buildsys.mk'.  Stop

diye hata veriyo yardım ederseniz sevinirim.

heartsmagic

structi

gqview-2.0.4 ve audacious'ta böyle hatalar verdi. Bence hepsinde verirdi, sanki bir şeyler eksik.

heartsmagic

İki pakette depoda varken neden derlemek istiyorsun?

Derlemeye başlamadan önce geliştirme paketlerini kurdun mu?

structi

heartsmagic

Sen ilk soruma cevap verirsen ben de bu soruya cevap veririm.

matafleur

Alıntı yapılan: structi - 09 Nisan 2008 - 22:27:13
ben ./configure den sonra make yaptığımda
Makefile:219: buildsys.mk: No such file or directory
make: *** No rule to make target `buildsys.mk'.  Stop

diye hata veriyo yardım ederseniz sevinirim.

Yukarıdaki soru geçerli olmakla beraber eğer kaynak koddan kurmakta bu kadar ısrarcıysan(merak vs. benzeri şeyler olabilir doğaldır) o zaman bu tarz hata mesajlarına ve sorunlara aşina olman lazım.Hani aslında baktığında sorunun ne olduğunu yazıyor ekranda.Çözümün ise muhtemelen ./configure sonrasında elde ettiğin çıktıdaki hata ve uyarı mesajlarında gizli.

Kaldıki paket deposunun esas amaclarından biri kolay kurulum olduğu kadar sistemin kararlılığını da sağlamaktır.Eğer debian tabanlı bir sistemde illa ki elle derlemek istiyorum diyorsan birazcık kendi yağında kavrulmaya alışman lazım .Google mesela bu konuda mükemmel bir kaynak (:

structi

kütüphanede onların olduğunu bilmiyordum ondan derlemeye çalışıyordum sonra oradan kurdum ama daha sonra nvu'yu yüklemeye çalıştım ama ondada aynı hatayı verdi

dosyanın içince ./configure yazdığımda
bash: ./configure: No such file or directory

hatası verdi yardım ederseniz sevinirim

heartsmagic

Her program configure istemeyebilir, bu nedenle depodan kurun demekteyiz. Hangi program nasıl derlenir az tecrübe ettikten sonra anlarsın. Tabi biraz da İngilizce lazım olabilir. O vakte kadar hep depodan devam et.

Gelelim Nvu'ya. Nvu öldü yaşasın Kompozer. Nvu'nun 2005'te yayımlanan son 1.0 sürümünden sonra o isimle devam etmeme kararı alındı. Yeni sürüm ismi Kompozer ve depolarda mevcut. Kur, dene, eğer işine yaramazsa o zaman bakarız Nvu'ya.

structi

nvu'yu başka biyerden .deb halini buldum zorlanmamın sebebi isminin değişmiş olmasını bilmememden kaynaklanıyodu sanırım bu ondan daha güzeldir teşekkür ettim daha yeniyim çok zorlanıyorum daha çok yol katetmem lazım

heartsmagic

Bizde o yolda yürürken yanındayız işte.

tonytr

Arkadaşlar herkes, şu komutu bu komutu kullanacaksın diyor, peki nereye yazacağız bu komutları ?

tonytr

valla bütün gündür uğraştım linux açıkçası çok itici bunu anladım kafada bir sürrü soru işareti oluşuyor açıkça anlatımlar yok en iyisi windows bea...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: tonytr - 05 Şubat 2009 - 21:05:56
Arkadaşlar herkes, şu komutu bu komutu kullanacaksın diyor, peki nereye yazacağız bu komutları ?

Öncelikle biraz sabretmeniz ve hazırcı olmamanız gerekiyor. windows'a ilk başladığınızda hiç zorlanmadınız mı? Linux tabanlı bir sisteme başladığınızda ilk olarak bazı alışkanlıklarınızdan uzaklaşmanız gerekir; antivirüs programı kurmak, format atmak gibi. Daha sonrasında yaşadığınız bir soruna karşı araştırma yaparak yeni şeyler öğrenmeyi hedeflemeniz gerekir. Araştırmalar sonuç vermiyorsa, doğru zamanda, doğru yerde ve doğru sorular sorarak en güzel cevabı alıp yolunuza devam edersiniz. Bir süre sonra bilgisayarınıza karşı normalden daha fazla sevgi beslemeye başlar, bunun sebebini ilk başta anlamasanızda zamanla bilgisayarınızı "kullanmaktan" dolayı duyduğunuz hazdan ileri geldiğini fark edersiniz. Bilgisayarınızı "kullanmayı" ise linux tabanlı sistemler aracılığıyla başardığınızı anlar, Linux vb. sistemleri hazırlayanlara karşı sevgi duymaya başlarsınız ve bu böyle devam eder gider.

shafck

Arkadaşlar benim de derlemeyle ilgili bir sorunum var ve yeni başlık açmak yerine burda paylaşmanın daha uygun olacağını düşünüyorum.1-2 aylık Ubuntu kullanıcısıyım ve ilk kez bir uygulamayı kaynaktan kurmak zorunda kaldım.Sorunum ise şu:
Kurmaya çalıştığım uygulamada ./configure komutu dahil sorunsuz işledi.Fakat "make" komutundamake: *** Hedefler belirtilmediğinden make dosyası yok. Durdu." şeklinde hata alıyorum.
Daha öncesudo aptitude install build-essentialkomutunu vererek make için gerekli paketleride yükledim.Hatam nerede?
Teşekkürler.
   Edit:Gerçektende usta arkadaşların dediği gibi herşey biraz meral biraz araştırmaya bağlı.Aradığım uygulamanın paketini buldum ve sorunum çözüldü.Teşekkür ederim.