Firefox_opera cache deki resimler.

Başlatan izzetguntalaz, 16 Haziran 2008 - 17:56:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

izzetguntalaz

Ben bol fotoğraflı sitelerde geziyorum. Fotoğrafları kaydetmek için "save as" demek zoruma geliyor.
Ben de şöyle bir yol izliyordum.

Resimleri tam yükletip pancereyi kapatıyor ve böylelikle bir çok fotoğrafa hızlıca bakmış oluyordum.
Sonra /home/kullanıcıadım/.mozilla/firefox/hio4ksvc.default/cache altından bu fotoğrafları alıp yedeklerime atıyordum. Ubuntu 8.04 te bunu sorunsuz yapıyordum.

Yakın zamanda Mint 5 kurdum. Ama mint te firefox ve opera cache lerindeki resimleri .jpg uzantısı ile yazmıyor. Bir türlü yolunu bulamadım. Sonra ubuntu ya geri döndüm. Ama ubuntu da aynı şekilde
dosya uzantılarını yazmıyor! Konu hakkında bilgisi olan yardım edebilirmi?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 16 Haziran 2008 - 17:56:53
Ben bol fotoğraflı sitelerde geziyorum. Fotoğrafları kaydetmek için "save as" demek zoruma geliyor.
Ben de şöyle bir yol izliyordum.

Resimleri tam yükletip pancereyi kapatıyor ve böylelikle bir çok fotoğrafa hızlıca bakmış oluyordum.
Sonra /home/kullanıcıadım/.mozilla/firefox/hio4ksvc.default/cache altından bu fotoğrafları alıp yedeklerime atıyordum. Ubuntu 8.04 te bunu sorunsuz yapıyordum.

Yakın zamanda Mint 5 kurdum. Ama mint te firefox ve opera cache lerindeki resimleri .jpg uzantısı ile yazmıyor. Bir türlü yolunu bulamadım. Sonra ubuntu ya geri döndüm. Ama ubuntu da aynı şekilde
dosya uzantılarını yazmıyor! Konu hakkında bilgisi olan yardım edebilirmi?

Ya kimse bulaşmamış anlaşılan kimse böyle bişeye işi düşmemiş.
Olsun data base olsun ben kendimce çözümü anlatayım.

Şimdi firefox ile siteleri gezdikten sonra   /home/kullanıcıadım/.mozilla/firefox/hio4ksvc.default/cache
altına gidip sağ tıklayıp "Arrenge items>By size" yi seçiyorum ve zaten sevdiğim fotoları görüyorum.
Aşağı yukarı boyutlarını bildiğimden buradan rahatça ayıklıyorum.
Uzantısı ".jpg"olmayan ama aslında jpg olan bir tomar dosya var elimde.
Bu şekil dosyaları Linux tanıyor fakat bazı resim açıcı programlar sapıtıyor ! Mesela GpicView
Geçende irfanview de "rename" aracı olduğunu farkettim. Ubuntu da muhakkak vardır ama arayamadım.
Kolayca hepsini istediğim bir isimde ve numarada "image001.jpg" şeklinde sıraladım.

Ama halen çok zahmetli bir yol. Bakalım bişeyler bulacaz artık. :P

edge_nabby

izzetguntalaz